Elég a verésből - jöhet egy bravúr!

• Göbölyös János

Huszonnyolc éve történt. Ugyanúgy, mint most, világbajnoki selejtezőre készülődött a magyar válogatott - meg az ország...

Gera Zoltán másfél évvel ezelőtt parádézott Amszterdamban, most valami hasonlóra lenne szükség a pontszerzéshez - Fotó: AP/SITA

Akkor is túl voltunk már az első mérkőzésen, igaz, 1984-ben Ausztriával és nem Andorrával kezdtünk. A Népstadionban ha nem is simán, de túljutottunk a sógorokon, lezárva ellenük a nyolc éve tartó nyeretlenségi sorozatot. Nehezen indult. A szünetben még ők vezettek, aztán egy parádés második félidőt produkálva 3-1 lett a vége. Mezey György akkor már egy éve irányította a nemzeti tizenegyet, s ezalatt felépítette azt a csapatot, amelyet később, ha csak rövid ideig is, de Európa egyik legjobbjaként emlegettek.

Az osztrák nyitány után persze senki nem merte megelőlegezni ezt az elismerő címet, hiszen rögtön másodikként - ugyanúgy, mint most - jöttek a hollandok. Egészen pontosan mi mentünk hozzájuk, és bizony annak ellenére, hogy az 1974-es és 1978-as vb-ezüstérmes Oranje hullámvölgyben volt (az 1982-es vb-re és az 1984-es Eb-re ki sem jutott), nem sok jót sejtetett a rotterdami túra. A narancsmezeseknél ugyanis egyre inkább körvonalazódni látszott az újabb, többek között Van Breukelen, Rijkaard, Gulllit, Van Basten fémjelezte sikercsapat. A kezdés is erre utalt, a 21. percben már vezettek, ám Détári öt perccel később lecsendesítette az 55 ezres tömeget, a szünet utáni negyedóra végén pedig Esterházy gólja elgondolkodtatta a De Kuip közönségét. Ebből baj is lehet, mondogatták egymásnak a hollandok, és bizony az lett belőle.

Visszhangos győzelem volt ez akkoriban, azt is mondhatnám, párját ritkító. Olyannyira, hogy azóta is képtelenek vagyunk megverni a németalföldi válogatottat, de még egy nyomorult döntetlenre sem futotta ellenük. Még abban a vb-selejtező sorozatban, 1985-ben majdnem összejött, velük zártuk a diadalmenetnek is beillő kvalifikációt, ám a hibátlan mérleget De Wit elrontotta, hiába támadtuk végig a meccset, hiába volt 11:1 a szögletarány a javunkra, a 80 ezer, futballünnepre készülő magyar szurkoló csalódottan távozott a Népstadionból. Pedig a csoport elsőségünket nem veszélyeztette semmi, a tét a hollandokat nyomta, elviselték, éltek vele, más kérdés, hogy végül a második helyről sem tudták kiharcolni a vb-részvételt.

• Magyarország - Hollandia 2012-09-11 20:30:00

Egervári Sándor ugyanúgy, mint most, akkor is ott ült a kispadon. Pályaedzőként segítette Mezey munkáját, vannak tehát személyes élményei az Oranjéval kapcsolatban. Most már szövetségi kapitányként is, s bár ezek az emlékek összességében nyomasztóak (tavaly négy napon belül két meccsen kilenc gólt kaptunk), a második, eleddig utolsó találkozónkra a vereség ellenére szívesen gondolunk vissza. Az akkor a FIFA-ranglistát vezető, abban az időszakban nemhogy pontokat nem vesztő, de gólokat is csak elvétve kapó Hollandiát megizzasztottuk az Amszterdam ArenA-ban. A második félidő elején még vezettünk ellenük, aztán negyedóra alatt fordítottak, mi egy csodálatos Gera-góllal egyenlítettünk, ám a hajrában Kuyt három perc alatt visszaállította a világ rendjét.

Másfél év telt el azóta, a narancsmezesek aranyesélyesként óriásit buktak az Európa-bajnokságon, a csapatban eluralkodó morális deficitet a még mindig kétségtelenül meglévő világszínvonalú játéktudás és intelligencia sem tudta pótolni. Az így keletkezett űrt kapitánycserével és keretátalakítással próbálják eltüntetni a hollandok. Louis van Gaal hétfőn azt nyilatkozta, hogy csak a győzelemmel lenne elégedett a Puskás Ferenc Stadionban. Mi mást is mondhatna? A két válogatott között még ebben a reformidőszakban is kottázható a különbség, az ellenfélnél most is sztárok sora szerepel. Mi alig változtunk. Legalább is a nevek szinte ugyanazok, a legutóbbi találkozás óta eltelt időszakban azonban -  a maga csalódásaival, nyűgjeivel, sérüléseivel együtt - egységesebbé, tapasztaltabbá, elszántabbá, ezáltal talán jobbá és eredményesebbé vált a magyar válogatott.

Hátha most sikerül...Huszonnyolc év után megérdemelnénk. Szándékosan nem mondom, hogy legalább az egy pontot, hiszen a minőségi különbség még mindig óriási. Ilyenkor előjönnek azok a nem túl szakmai, inkább statisztikusi meggondolásból hangoztatott megállapítások, hogy tízből nyolcszor az erősebbek nyernek, de egyszer-kétszer meg lehet őket szorongatni.

Az 1984-es bravúr óta a nyolcadik egymás elleni mérkőzésünk következik. Hetet elveszítettünk, a szorongatás tavaly megtörtént, most következhetne az a néhány kivétel. De olyan, ami már nem csak játékban, hanem pont(ok)ban is mérhető.

A mérkőzésről élő szöveges közvetítést olvashattok a hatharom.com-n!

MAGYARORSZÁG-HOLLANDIA
Formamutató (az utolsó öt mérkőzés alapján)
MAGYARORSZÁG HOLLANDIA
2012,02.29. Bulgária (otthon) 1-1 2012,06.09. Dánia (semleges pályán) 0-1
2012,06.01. Csehország (idegenben) 2-1 2012.06.13. Németország (semleges pályán) 1-2
2012,06.04. Írország (otthon) 0-0 2012.06.17. Portugália (semleges pályán) 1-2
2012,08.18. Izrael (otthon) 1-1 2012.08.15. Belgium (idegenben) 2-4
2012,09.07. Andorra (idegenben) 5-0 2012.09.07. Törökország (otthon) 2-0
FUTBALLMÚLT
DÁTUM HELYSZÍN PÁROSÍTÁS VÉGEREDMÉNY TÍPUS
2011.03.29. Amszterdam ArenA Hollandia-Magyarország 5-3 EB-selejtező
2011.03.25. Budapest, Puskás Ferenc Stadion Magyarország-Hollandia 0-4 EB-selejtező
2010.06.05. Amszterdam ArenA Hollandia-Magyarország 6-1 Barátságos
1994.06.01. Eindhoven, Philips Stadion Hollandia-Magyarország 7-1 Barátságos
1987.04.29. Rotterdam, Feyenoord Stadion Hollandia-Magyarország 2-0 EB-selejtező
1986.10.15. Budapest, Népstadion Magyarország-Hollandia 0-1 EB-selejtező
1985.05.14. Budapest, Népstadion Magyarország-Hollandia 0-1 VB-selejtező
1984.10.17. Rotterdam, Feyenoord Stadion Hollandia-Magyarország 1-2 VB-selejtező
1967.05.10. Budapest, Népstadion Magyarország-Hollandia 2-1 EB-selejtező
1961.10.22. Budapest, Népstadion Magyarország-Hollandia 3-3 VB-selejtező
1939.02.26. Rotterdam, Feyenoord Stadion Hollandia-Magyarország 3-2 Barátságos
1936.12.09. Rotterdam, Sparta Stadion Hollandia-Magyarország 0-1 nem hiv.
1934.01.24. Rotterdam, Sparta Stadion Fecskék (Hollandia)-Csikók (Magyarország) 1-5 nem hiv.
1933.06.25. Amszterdam, Olimpiai Stadion Hollandia-Magyar profi válogatott 6-5 nem hiv.
1933.03.05. Amszterdam, Vermakelijkheden Stad. Hollandia-Magyarország 1-2 Barátságos
1930.06.08. Budapest, Üllői úti Stadion Magyarország-Hollandia 6-2 Barátságos

Forrás: magyarfutball.hu

Helyezések, eredmények, gólok, csúcstartók
A szövetség megalapítása 1901 1889
Első hivatalos mérkőzés 1902.10.12. Ausztria-Magyarország 5-0 1905.04.30. Belgium-Hollandia 1-4
Legnagyobb győzelem 1912.07.14. Oroszország-Magyarország 0-12 1926.06.12. Magyarország-Franciaország 13-1 1950.09.24. Magyarország-Albánia 12-0 2011.09.02. Hollandia-San Marino 11-0
Legnagyobb vereség 1908.07.10. Magyarország-Anglia 0-7                 1941.04.06. Németország-Magyarország 7-0 1907.12.21. Anglia (amatőr)-Hollandia 12-2
Nemzetközi szereplések VB részvétel: kilenc. Ezüstérmes (1938, 1954). EB részvétel: kettő. Bronzérmes (1964) VB részvétel: kilenc. Ezüstérmes (1974, 1978, 2010). EB részvétel: kilenc. Győztes (1988). Bronzérmes (1976)
Legtöbb válogatottság Bozsik József (101) Edwin van der Sar (130)
Legtöbb gól Puskás Ferenc (84) Patrick Kluivert (40)
Szövetségi kapitány Egervári Sándor (2010. július-) Louis van Gaal (2012. július-)