Síugrás

Hét év után újra cseh siker a Világkupában

Meglepetésre a 32 éves cseh Jan Matura sikerével ért véget a síugrók Szapporóban rendezett világkupa versenye.

Magyar idő szerint szombaton a kora délelőtti órákban Szapporóban folytatódott a síugrók Világkupa sorozata. A pénteken elmaradt selejtező miatt most 54 ugró vett részt a versenyen, de legalább ezúttal nem nehezítette sűrű hóesés a verseny lebonyolítását, ahol az egy nappal ezelőttihez hasonlóan most is végig erős szembeszél uralkodott. Már az első sorozat alkalmával érezni lehetett, hogy van esély a meglepetésre, ekkor ugyanis a cseh Jan Matura állt az élen, aki 132 méterig szállt. A sorozaton belül a legnagyobbat a norvég Anders Bardal ugrotta, aki 138 méterig repült, de a szélkompenzáció miatt elég sok levonást kapott, így csak negyedik helyen állt Matura, Kranjec és Hilde mögött.

A mezőny az elmúlt évekhez képest kevésbé volt foghíjas, ugyanakkor az elmúlt héten lázas betegséggel küzdő, összetett világkupa éllovasa Gregor Schlierenzauer, valamint az inkább már a világbajnokságra készülő Thomas Morgenstern hiányát így is megérezték az osztrákok, akik közül a 18. helyen végző Wolfgang Loitzl lett végül a legjobb. Az osztrákok csalódását tovább növelhette, hogy az időnként kavargó szél a korábbi Négysáncverseny győztes Andreas Koflert megzavarta, aki be sem került a második sorozatba.

Majdnem hasonló sorsra jutott az első szériában a Világkupában harmadik helyen álló norvég Anders Jacobsen is, aki végül nem tudott a legjobb tíz közé sem bekerülni. A második sorozatban Bardal 130 métert ugrott és ezzel az élre állt, igaz végül nem tudott dobogón sem végezni. Előbb honfitársa, a nap leghosszabb ugrását bemutató (139 méter) Hilde került elé, majd a szezon eleji gyengébb formájából kilábaló Robert Kranjec is megelőzte őt. A verseny zárásaként Matura ugyan csak 135 méterig repült, és bár a távolságokat tekintve a két sorozat alatt összesen nyolc (!) méterrel maradt el Hildétől, végül alig héttized pontos előnnyel mégis ő nyerte meg a versenyt.

6. Ito Daiki (JPN) 127,0 m - 135,5 m 235,4 pont

A cseh versenyzőnek ez volt az első Világkupa győzelme, korábban még dobogón sem állt, eddigi  legjobbját (4. hely) szintén Szapporóban érte el. Érdekesség, hogy cseh síugró (a most 28. helyen végző Jakub Janda révén) utoljára hét évvel ezelőtt, még 2006-ban nyert versenyt a Világkupában. Matura egyben minden idők harmadik legidősebb Világkupa győztese lett, a lassan 33. életévét is betöltő síugró előtt ugyanis csak Okabe Takanobu és Adam Malysz tudott ennél idősebb korban ilyen rangos versenyt nyerni. Bardal a negyedik helyének köszönhetően 50 pontot kapott, így pontosan ennyivel közelített az összetettben a Japánba utazást orvosi javaslatra "megspóroló" Schlierenzauerhez.

A 28 egyéni versenyből álló 2012/13-as síugró Világkupa sorozat vasárnap magyar idő szerint hajnali kettőkor (Eurosport - ÉLŐ) szintén Szapporóban folytatódik.