London 2012

Kézilabdás eredménnyel verték Romániát vízilabdázóink

A magyar férfi vízilabda-válogatott harmadik mérkőzését játszotta a londoni olimpia csoportkörében, és megszerezte első győzelmét. Románia ellen támadásban végig remekeltek a mieink, a védekezés azonban csak a második félidőre állt össze, így gólzáporos meccset láthattak a Water Polo Arena nézői.

Bár a hatos csoport első négy helyezettje folytathatja majd a férfitornát a csoportselejtezők zárultával, s a két vereség (10-14 a szerbekkel, 10-11 a montenegróiakkal szemben) "belefért" az alapszakaszos sorozatba, a magyar együttes számára kötelező volt csütörtökön a győzelem. A kudarcok feledtetéséhez a csaknem ötezres nézősereg zömmel magyar része szűnni nem akaró buzdítással - "Ria, ria, Hungária!" - igyekezett hozzájárulni.

Az első gólt ezzel együtt a Kovács István személyében magyar szakember irányította román válogatott, jelesül Kádár Kálmán lőtte, de Kásás Tamás rögvest egyenlített, a szintén háromszoros olimpiai bajnok csapatkapitány, Biros Péter és a büntetőből eredményes Hosnyánszky Norbert révén pedig bő három perc után már a Kemény-gárda vezetett (3-1). Váratlan fordulatként azonban  előbb szépített, majd ki is egyenlített az ellenfél, amikor Madaras Norbert balja gyors egymásutánban kétszer is villant (5-3). A játékrész vége azonban a románoké volt (5-4).

Madaras Norbert dob a 2012-es londoni nyári olimpia férfi vízilabdatornája B csoportjának harmadik fordulójában vívott Románia-Magyarország találkozón a londoni Vízilabdacsarnokban 2012. augusztus 2-án.

Madaras harmadik góljával startolt el a második negyed, a rivális azonban nem óhajtott leszakadni, és egy súlyos védekezési hiba nyomán megint utolérte Birosékat (6-6). Válaszul a mezőny harmadik háromszoros olimpiai bajnoka, Kiss Gergely hatalmas gólt lőtt igen messziről (7-6). Emberelőnyből egalizáltak a románok, Hosnyánszky Norbert bombájára pedig megint - immár harmadszor - Andrei Busila felelt (8-8). Szivós Márton csavargólja élményszámba ment, de a triplázó Alexandru Ghibané sem volt csúnya (9-9).

A nagyszünet után a magyar kapuban Szécsi Zoltán, a gárda negyedik háromszoros olimpiai aranyérmese váltotta Nagy Viktort, majd előbb Biros, utána pedig Madaras volt eredményes (11-9). A duplázó Szivós jóvoltából lett 12-10, a harmadik találatát jegyző Birosnak köszönhetően pedig 13-10-nél először volt háromgólnyi a különbség. Másodjára 13-11 után lett, ekkor Varga Tamás ötméteresből talált be (14-11).

A záró nyolc perc román emberhátránnyal indult, ezt nem használta ki a magyar csapat, a következőt sem, az újabb eséllyel azonban élt, Kiss G. révén (15-11). A védekezés fogyatékosságainak újabb jeleként két góllal közelebb férkőzött a rivális (15-13), Hosnyánszky átlövésből alakította az állást 16-13-ra, majd Madaras ötödször is megoldhatatlan feladat elé állította a román kapust (17-13). A szívósan harcoló ellenfél szépítését követően az utolsó akciót a magyar válogatott vezethette, de kihagyta a lehetőséget, a románok viszont nem, így 17-15-ös magyar győzelem született.

Kemény Dénes, a magyar válogatott szövetségi kapitánya: "Sokkal nehezebb mérkőzés volt annál, mint amilyennek mások gondolták, de olyan nehéz volt, mint amilyennek mi gondoltuk. Azért, mert az első félidőben kaotikus volt a védekezésünk, amit túlvariáltunk, s a legjobb szándékunk ellenére idétlen, védőkről bepattanó gólokat kaptunk."

Kovács István, a román válogatott szövetségi kapitánya: "Nagyon jól küzdöttünk, minden elismerésem a csapatomnak. A 15 gól, amennyit lőttünk, nagy dolog egy olyan válogatott ellen, mint a magyar. Montenegró ellen még megpróbáljuk, nekünk nincs vesztenivalónk ezen az olimpián."

London 2012
Férfi vízilabda, B csoport, 3. forduló
Románia-Magyarország 15-17 (4-5, 5-4, 2-5, 4-3)
Vízilabda Aréna, vezették: Alan Balfanbajev (kazah), Sergi Sánchez (spanyol)

Románia: Stoenescu (k), Radu 1, Negrean 2, Diaconu 2, Ioisep, Busila 3, Matei 2, Chioveanu, Georgescu, Ghiban 3, Kádár 2
Szövetségi kapitány: Kovács István

Magyarország: Szécsi, Nagy V. (kapusok), Varga T. 1, Madaras 5, Varga Dénes, Kásás 1, Hosnyánszky 3, Kiss Gergely 2, Szívós 2, Varga Dániel, Biros 3, Steinmetz Á., Hárai

4. negyed

Vége a mérkőzésnek, 17-15-re győzött Románia ellen a magyar férfi vízilabda-válogatott.

8. perc: Negrean lövése blokkról bepördült a kapunkba. 15-17

8. perc: Hárai két emberrel nem bírt el centerben, majd Kisst kiállították, Kovács István pedig időt kért.

8. perc: Kádár támadószabálytalanságot követett el, így a miénk a labda, Kemény Dénes pedig időt kért.

8. perc: Kiss kényszerű lövését könnyen védte Stoenescu.

7. perc: Szécsi lépett ki jól a kapujából, és labdát szerzett.

7. perc: Goanta kiállítása után Kásás egy kissé pontatlan bejátszást kapu fölé ütött.

Szívós Márton is kipontozódott.

6. perc: Szívós kiállítása után Alexandru gyors gólt szerzett. 14-17

6. perc: Goanta kiállítása után Madaras az ötödik gólját lőtte. 13-17

5. perc: Goanta a szélről húzott kapura, kapufát talált.

4. perc: Hosnyánszky rövid lóba után a léc alá lőtt nagy gólt. 13-16

Varga Tamás sem jöhet már vissza.

4. perc: Varga Tamást kiállították, majd Matei pedig a bal oldalról a rövidbe pattintott. 13-15

3. perc: Kádár pattintott lövését ütötte sarokdobásra Szécsi.

3. perc: Kontrát fújtak ránk a játékvezetők.

3. perc: Diaconu Szécsi keze alatt lőtt a kapunk bal oldalába. 12-15

Ghiban kipontozódott.

2. perc: Steinmetz mellett Ghibant állították ki, Kiss pedig a jobb oldalról a bal alsóba lőtt. 11-15

1. perc: Diaconu lövését védte Szécsi, majd Madarasét tolta ki sarokdobásra Stoenescu.

1. perc: Biros lövése blokkról a lécre pattant, a kiállításból visszajövő Diaconu pedig megszerezte.

1. perc: Kásás nagyon simán elhozta a labdát, Kemény Dénes pedig időt kért, mert 10 másodpercig még emberelőnyben vagyunk.

3. negyed

Vége a harmadik negyednek, már 14-11-re vezetnek a mieink, köszönhetően a sokkal hatékonyabb védekezésnek.

8. perc: Steinmetz kiállítást harcolt ki Iosepnek, de Madaras átlövését védte Stoenescu.

8. perc: Iosip a kapufára pattintott, onnan kiment a labda.

8. perc: Szívós lövése után védett a román kapus, ezúttal az övék a labda.

7. perc: Kásás kiállítása után Ghiban kapufára piszkált egy bejátszást.

Busila is kipontozódott.

7. perc: Busilát kiállították, majd még egyszer közbenyúlt ezzel, ötöst ajándékozott nekünk, amit Varga Tamás belőtt. 11-14

6. perc: Elvette tőlünk a labdát az egyik játékvezető, gyorsan visszaadta a másik, majd Varga lövését Stoenescu sarokdobásra ütötte.

Varga Dániel kipontozódott.

6. perc: Varga Tamás labdát vesztett, majd visszarántott, kiállították. Varga Dániel megakadályozta a románok megúszását, de őt is kiküldték, kettős előnyben pedig Diaconu megtalálta a helyet a blokkok között. 11-13

5. perc: Georgescu a jobb alsóra lőtt, Szécsi védett.

5. perc: Biros 7 méterről lőtt nagyszerűen a jobb felsőbe, először vezetünk három góllal. 10-13

4. perc: Szívóst kiállították, de kibekkeltük a hátrányt, Busila pedig kapu fölé lőtt.

4. perc: Szécsi védte Busila lövését, román sarokdobás következik.

3. perc: Ghibant kiállították, Kiss bejátszása után pedig Szívós középen emelkedett, és behúzta. 10-12

2. perc: Varga Dánielt kiállították, Radu centerből kiment átlövőbe, és a bal felsőbe lőtt. 10-11

2. perc: Kásás szépen lopott labdát, egy keresztpassz után pedig Madaras pattintott jobbról a rövid alsóba. 9-11

1. perc: Stoenescu harmadszor is védett, de Steinmetz kiállítást harcolt ki, Biros pedig balról a léc alá lőtt. 9-10

1. perc: Az első lövésünket védte Stoenescu, majd Kásás második próbálkozását is kipiszkálta, de még mindig miénk a labda.

1. perc: Harmadszor is a miénk lett a labda a ráúszásnál.

2. negyed

Vége a második negyednek. Támadásban szép dolgokat mutatott a magyar csapat, de a védekezés lyukacsos. Az állás 9-9.

8. perc: Az utolsó másodpercben Kásás félpályáról a kapu mellé lőtt.

8. perc: Radut "belefojtottuk vízbe", Kásást kiállították, Ghiban pedig második centerként szerzett gólt. 9-9

8. perc: Szívús betörés után trükkösen szedte össze a labdát, majd behúzta a román kapuba. 8-9

7. perc: Busila ezúttal eltalálta rendesen a bal felsőt. 8-8

7. perc: Hárai kiállítást Harcolt ki Kádárnak, utána pedig Hosnyánszky gyors góllal vette vissza a vezetést. 7-8

7. perc: Busila gyengécske átlövése a kapunk bal oldalában kötött ki. 7-7

6. perc: Hárai kiállítása után Kovács István, Románia szövetségi kapitánya időt kért.

6. perc: Hárai sem tudta megtartani a játékszert.

5. perc: Radu elől elvettük a labdát centerben.

5. perc: Kontrát fújtak Háraira.

5. perc: Remekül lopott le egy bejátszást Madaras.

4. perc: Steinmetz kiállítást harcolt ki Goantának, Kiss pedig középről kapufás gólt szerzett. 6-7

4. perc: Kádár teljesen egyedül beúszott a kapunk elé, és ziccerből egyenlített. 6-6

3. perc: Centerben Steinmetztől elvették a labdát a védők.

3. perc: Hosnyánszkyt küldték ki, de Biros remekül blokkolta a jobb szélről jövő lövést.

2. perc: Támadófaultot ítéltek ellenünk.

2. perc: Ghiban jobbátlövőből, a kezek között lőtt a rövid alsóba. 5-6

2. perc: Szépen szorítottuk ki az ellenfelet, akik csak egy kényszerű lövést tudtak elengedni, de Nagyról román bedobásra pattant a labda.

1. perc: Kásás egy rossz labdaátvétellel is átfűzte magát Radun, aki visszarántotta, kiállították. Az előnyjátékban ezúttal Madaras került irányítóba, onnan lőtt a román kapu jobb oldalába. 4-6

1. perc: Nagy birkózásban megint a miénk lett a labda a ráúszásnál.

1. negyed

Vége az első negyednek, 5-4-re vezet a támadásban jól kezdő, hátul azonban ismét egy kicsit ingatag magyar válogatott.

8. perc: Nyolc másodperccel a negyed vége előtt Iosepet kiállították, majd Kiss nem tudott átvenni egy passzt, még lőtt, de azt blokkolták.

8. perc: Szívós kiállítása után Busila középről Nagy Viktor feje felett lőtt a kapunkba. 4-5

8. perc: Nem tudott felállni a román védelem, Madaras pedig betörése után középről a bal felsőbe lőtt. 3-5

7. perc: Iosep elment kicsit a jobb szélen, de Nagy védte a rövidbe tartó lövését.

7. perc: Centerben Hárainak ezúttal nem sikerült megtartania a labdát.

6. perc: Varga Tamás kiállítása után jól védekeztünk, Nagy Viktor pedig szépen védett Negrean lövésénél.

5. perc: Remek centerbejátszás után gólt ugyan nem sikerült lőni, de Kádárt kiállították, Madaras pedig a jobb szélről remekül lőtt a hosszúba. 3-4

5. perc: Támadószabálytalanságot fújtak a játékvezetők, Ghiban pedig a második góljával kiegyenlített. 3-3

4. perc: Varga Dánielt kiállították, Negrean pedig középről átlőtte a védelmünket. 2-3

4. perc: Szélső bejátszás után centerben ötméterest sikerült kiharcolnunk, amit Hosnyánszky szépen bevarrt a bal felsőbe. 1-3

4. perc: Ghiban a kapunk fölé pattintott.

3. perc: Busila kiállításával emberelőnybe kerültünk, és Biros első átlövése ugyan a felső lécről lejött, de visszaszereztük a játékszert, és a csapatkapitány másodjára már betalált. 1-2

2. perc: Középről érkező átlövést védett szépen Nagy Viktor.

2. perc: Egy jobb szélről jövő lövést szépen blokkoltunk, majd Kásás egy betörés után labdát kapott, és kiegyenlített. 1-1

2. perc: Hárai szépen vált el centerben az emberétől, de előbb szabaddobást ítéltek neki, majd kifelé fújtak a játékvezetők.

1. perc: Szerencsés góllal vezetnek a románok, Kádár lövése egy blokkról pattant Nagy Viktor felett a kapunkba. 1-0

1. perc: Az első ráúszásnál a mieink hozták el a labdát, de Kiss Gergely első lövése blokkot talált.

16:30 - Az ellenfél kispadján egy magyar szakember, Kovács István ül.

16:28 - A csütörtöki játéknapon eddig három mérkőzést fejeztek be. Az A csoportban Spanyolország legyőzte Ausztráliát és vezeti a csoportját a később medencébe ugró horvátok előtt, Görögország pedig egyelőre harmadik a Kazahsztán elleni sikerrel. A B csoportban, amelyben a mieink is szerepelnek, Montenegró és Szerbia 11-11-es döntetlennel végeztek egymással.

16:25 - A férfi vízilabdázóink két nehéz mérkőzésen két vereséggel kezdték az olimpiai tornát. Előbb az örök rivális Szerbiától, majd Montenegrótól is kikaptak.

London 2012
Románia-Magyarország
Vízilabda Aréna, vezetik: Alan Balfanbajev (kazah), Sergi Sánchez (spanyol)

Románia: Stoenescu, Dragusin (kapusok), Radu, Negrean, Diaconu, Ioisep, Busila, Matei, Chioveanu, Georgescu, Ghiban, Kádár

Magyarország: Szécsi, Nagy V., Varga T., Madaras, Varga Dénes, Kásás, Hosnyánszky, Kiss Gergely, Szívós, Varga Dániel, Biros, Steinmetz Á., Hárai