Debreceni úszó Eb

Három ezüst, egy bronz, három magyar csúcs szombaton

  • MTI

Huszonegy darabosra növelte eddigi éremgyűjteményét szombaton a debreceni Európa-bajnokságon a magyar úszócsapat, amelynek legeredményesebb tagjai az utolsó előtti versenynapon három ezüstöt és egy bronzot érdemeltek ki, amellett a hazai "termés" része három országos csúcs is.

Balról: Cseh László, Bernek Péter, Kis Gergő és Kozma Dominik, a harmadik helyezett magyar férfi 4x200-as gyorsváltó tagjai mutatják bronzérmeiket a 31. úszó Európa-bajnokságon, a Debreceni Sportuszodában.

Az Eb hat napja után a magyar csapat mérlege: hét arany, nyolc ezüst és hat bronz.

A rekorddöntést Risztov Éva kezdte meg 1500 m gyorson, ahol saját, május elejei 16:12.95-ös legjobbját módosította 16:10.04 percre, ami Eb-ezüstöt ért számára. Egyszersmind ez volt a válogatott 18. debreceni medálja, aminek köszönhetően megdőlt az eddigi abszolút magyar Európa-bajnoki rekord: az 1954-es, torinói kontinensviadalon 17 dobogós helyezést szereztek a nemzeti csapat tagjai.

A nap végére aztán a csúcs tovább javult, elsőként Cseh László révén. A már tízszeres Európa-bajnok "kirándulószámában", 100 m pillangón jeleskedett ezúttal, s csupán az olimpiai és világbajnoki második, Európa-rekorder szerb Milorad Csavics tudott elébe kerülni. A magyar klasszis versenyző 51.77 másodperccel jutott Eb-ezüsthöz, saját debreceni 51.95-ös csúcsát megdöntve. A szám másik magyarja, Pulai Bence nyolcadik lett 53.04-gyel.

A 200 m női gyors döntőjében nem termett babér - Mutina Ágnes a  hetedik (1:59.87 p), Verrasztó Evelyn a nyolcadik lett (2:00.06) -, annál inkább 200 m férfi háton, ahol az ifjúsági olimpiai bajnok Bernek Péter 1:56.11 perces, már Debrecenben úszott országos rekordját adva át a múltnak 1:55.58-cal szerzett ezüstérmet. Balog Gábornak 1:58.74-gyel a nyolcadik pozíció jutott.

Hogy ne sima "ezüstnap" legyen a szombat, arról a 4x200 m férfi gyorsváltó gondoskodott. Kozma Dominik, Kis Gergő, a hát döntője után szinte még meg sem száradt Bernek, s a szintén csekély pihenési  lehetőséget kapott Cseh kimagaslóan teljesített. Kozma és Kis egyformán másodikként váltott, Bernek hősiesen harcolva a harmadik helyen érkezett be, a befejező ember, Cseh pedig minden erejét latba vetve végül harmadikként érintette a falat, és hallgathatta társaival együtt a helytállást nagy ovációval fogadó közönséget. A kvartett 7:13.60 perccel érdemelte ki a németek és az olaszok mögött a bronzot, összességében pedig a 21. magyar medált az Eb-n.

Ami az elődöntőket illeti, 50 m férfi gyorson nincs magyar a legjobb nyolc között, miután Takács Krisztián (22.40 mp) a kilencedik, Kozma Dominik (22.51) pedig a 13. lett. Parádéztak ugyanakkor a "pillangókisasszonyok", Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna. A címvédő és Európa-csúcstartó Hosszú (2:07.03 p) a legjobb, Jakabos pedig a harmadik idővel (2:09.09) jutott be a vasárnapi fináléba. Dara Eszter, a 100 m gyors kilencedik helyezettje 50 m gyorson 11-edikként végzett (25.41 mp) és kiszorult a döntőből.

Nyilatkozatok:
Risztov Éva, az 1500 méteres női gyorsúszás ezüstérmese:
"Majdnem három másodpercet javítottam az egy hónappal ezelőtti országos csúcsomon, nagyon boldog vagyok. Ismét csak azt tudom mondani, hogy százévesen egyéni csúcsokat úszni hatalmas dolog. Annak külön örülök, hogy érmes lettem. A spanyol lány sem legyőzhetetlen, de a 16:05 nekem még túl erős, a vége felé már azt néztem, biztos második vagyok-e. Én azt gondolom, kitettem magamért, köszönöm Debrecennek."
 
Cseh László, a 100 méteres férfi pillangóúszás ezüstérmese:
"Szerettem volna nyerni, úgy érzem, mindent megtettem, megúsztam a legjobb időmet, de ez nem igazán az én számon, nem az én specialitásom. Ehhez egy kicsit lassú vagyok, de az 51.77 jó idő. Ki kell próbálnom magam mindenben, nagyon jó, hogy versenyzem a londoni olimpiára készülve. Remélem, hogy ma még lesz energiám a 4x200 gyorsra."
 
Bernek Péter, a férfi 200 m hát ezüstérmese:
"Titkon azt reméltem, hogy tudok nyerni, mindent beleadtam, de 1:55.2-t most még nem tudok, reméljük, az olimpiára jobb lesz. Boldog vagyok, nem keseredtem el, hiszen a legjobb időmet úsztam. Beugrottam és számoltam vissza a métereket, nem gondoltam semmi másra. Az első ötvenen próbáltam könnyedebben úszni és a másodiktól belevinni a dinamikát, felvenni az utazósebességet. A fordulóban a lengyel nagyon megvert, és az utolsó ötvenre nagyon elfáradtam. Össze kell szednem magam, hiszen még van egy váltó, abban megpróbálok 110 százalékot úszni."
 
A bronzérmes 4x200 méteres férfi gyorsváltó:
Kozma Dominik: "Ez a kétszáz olyan volt, hogy már előtte is éreztem a lábam és a karom. Ez már nem az a keddi úszás, amelyet meg tudtam csinálni még a verseny elején. Éreztem, hogy a táv végén még tudok jönni, a csapat hangulata nagyon feldobott, a közönség is nagyon segített, így megpróbáltam mindent kihozni belőle, és a végén nagyon meghaltam."
Kis Gergő: "Nekem annyi előnyöm volt, hogy reggel nem úsztam. Látszott a fiúkon, hogy eléggé meg vannak gyötörve. Az egyéni legjobbamat úsztam. Nem sokszor számolom magamban vissza a métereket, de ez most nagyon fájt."
Bernek Péter: "Bíztunk benne, hogy érmet szerzünk, szerintem még sokra viheti ez a váltó. El voltam fáradva az ezüstérem után, de próbáltam nem arra figyelni, hogy mennyire fáj, hanem csak menni. Örülök, hogy 50-en belül úsztam, jó lett volna 49-en belül."
Cseh László: "Mindenki erőn felül teljesített, fantasztikusan úsztunk, mindent megpróbáltunk, nagyon örülünk, hogy az érem összejött. Az olaszokkal nagy csatát vívtunk, egy picit sajnos alulmaradtunk, de azért azt látni kell, hogy mindenki már úszott jó pár számot."