EURO 2012

Két kiállítás, kihagyott büntető, és döntetlen a nyitómeccsen

A péntek esti Lengyelország-Görögország mérkőzéssel megkezdődött Varsóban a XIV. labdarúgó Európa-bajnokság. A házigazdák gyorsan vezetést szereztek Robert Lewandowski fejesével, az első félidő végén emberelőnybe kerültek, de a görögök a második felvonás elején egyenlítettek. A találkozót két kiállítás, és a hellének kihagyott tizenegyese fűszerezte.

Az Eb-k történetében 12. alkalommal játszhatta házigazda a nyitómérkőzést, s ebből mindössze három esetben - 1964-ben Spanyolországban, 1984-ben Franciaországban és 2000-ben Belgiumban - rajtolt a rendező sikerével a kontinensviadal.

Lengyel rohamokkal kezdődött a torna nyitómérkőzése, a hazaiak főként a jobb oldalon vezettek veszélyesek támadásokat, és éppen egy ilyen végén a dortmundi csatár, Lewandowski találatával meg is szerezték a vezetést. A 17. percben jobb oldali beadást követően Lewandowski hét méterről, a kapujából rosszul kimozduló Halkiasz mellett fejelt a jobb sarokba (1-0).

A lassú és kissé körülményes görögök - akik veretlenül nyerték meg selejtezőcsoportjukat - nem jelentettek veszélyt Szczesny kapujára, ráadásul a félidő vége előtt nehéz helyzetbe kerültek, ugyanis a játékvezető kiállította Papasztatopuloszt. A védő megkapta második sárga lapját, tegyük hozzá, egyik eset nem ért egyértelműen lapot.

A fordulást követően szinte a semmiből, a csereként beállt Szalpingidisz találatával egyenlítettek a görögök. A kivetődő Szczesny nem tudott hárítani, a lecsorgó labdára lecsapott a támadó, és hat méterről az üres kapuba lőtt (1-1).

A 2004-es győztes - amely négy évvel ezelőtt pont nélkül zárt az osztrák-svájci közös rendezésű kontinensviadalon - ettől új lendületet, s hatalmas lehetőséget kapott azzal, hogy Szczesny kiállítást és 11-est érően szabálytalankodott Szalpingidisszel szemben, ám Karagunisz kihagyta a büntetőt, a csereként beállt Tyton hárította.

A hajrában mindkét együttes előtt adódtak lehetőségek, de az eredmény már nem változott.

EURO 2012
A-csoport, 1. forduló:
LENGYELORSZÁG-GÖRÖGORSZÁG 1-1 (1-0)

Varsó, Nemzeti Stadion, 58 ezer néző, vezette: Carlos Velasco Carballo (spanyol).

LENGYELORSZÁG: Szczesny - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Blaszczykowski, Polanski, Murawski, Rybus (Tyton, 70.) - Obraniak - Lewandowski.
Cserepad: Sandomierski, Tyton (kapusok), Wojtkowiak, Kaminski, Wawrzyniak, Dudka, Matuszczyk, Mierzejewski, Wolski, Grosicki, Sobiech, P. Brozek. Szövetségi kapitány: Franciszek Smuda.

GÖRÖGORSZÁG: Halkiasz - Toroszidisz, A. Papadopulosz (K. Papadopulosz., 37.), Papasztatopulosz, Holebasz - Maniatisz, Kacuranisz, Karagunisz - Ninisz (Szalpingidisz, 46.), Gekasz (Fortunisz, 68.), Szamarasz.
Cserepad: Corvasz, Szifakisz (kapusok), Cavellasz, Malezasz, K. Papadopulosz, Makosz, Fotakisz, Fortunisz, Fetfacidisz, Liberopulosz, Mitroglu, Szalpingidisz. Szövetségi kapitány: Fernando Santos.

Gólszerző: Lewandowski (17.), illetve Szalpingidisz (51.)
Sárga lap: Papasztatopulosz (35.), Holebasz (45+2.), Karagunisz (54.).
Kiállítva: Szczesny (69.), illetve Papasztatopulosz (44.)
EURO 2012 Tippliga
8500 dollár összdíjazás!
Részletekért kattints ide!
A főnyeremény, egy 6000 dollár összértékű Manchester United VIP-csomag a következőket tartalmazza: utazás két főre repülőgéppel, szállás két éjszakára egy ötcsillagos szállodában két fő részérere, két darab belépőjegy a Manchester United egyik őszi bajnoki mérkőzésére az Old Trafford VIP-páholyában teljes ellátással. A főnyeremény mellett további értékes pénzdíjak találnak gazdára összesen 2500 dollár értékben. Az első 100 helyezett díjazásban részesül!

Élő közvetítés:

93. perc: Vége! Hihetetlen fordulatok után döntetlennel végződött a nyitómérkőzés.

91. perc: Kacuranisz kis híján öngólt fejelt.

90. perc: Három perc a hosszabbítás.

Hajtanak a görögök is, most már ők sem védekeznek, aki most gólt talál, az megnyeri a meccset.

85. perc: Lewandowski jobbról, éles szögből az oldalhálóba rúgta a labdát.

83. perc: Polanski gyenge lövését könynedén hárította Halkiasz.

80. perc: Szamarasz lőtt az égbe a tizenhatoson kívülről.

79. perc: Papadopulosz lökte Obraniakot, de nem kapott büntetőt a lengyel középpályás.

77. perc: Toroszidisz beadásszerű lövése ment méterekel a kapu fölé.

74. perc: Les miatt nem érvényes Szalpingidisz gólja.

71. perc: Megfogta! Tyton kivédte a tizenegyest! Karagunisz a bal aslóra helyezte a labdát, de a PSV légiósa érezte az irányt.

70. perc: Rybus jött le a pőlyéról, Przemyslaw Tyton szalad a kapuba.

69. perc: Újabb kiállítás! Szalpingidisz ziccerben tört kapura, Szczesny kitette a lábát, piros lap a kapusnak és büntető...

68. perc: Fortunisz érkezik Gekasz helyére.

66. perc: Rybus fejelt kissé balról, 7 méterről a kapu mell-fölé.

66. perc: A lengyelek passzolgatnak rendületlenül, türelemjáték lesz a hátralévő idő.

64. perc: Karagunisz máris húzza az időt.

Betömörült a görög fal, Gekasz kivételével minden játékos egy sávban védekezik.

63. perc: Szamarasz a bal oldalon, de 5 méterről eltörte a labdát.

58. perc: Obraniak középről, 20 méterről lőtt szabadrúgásból a bal alsó mellé, veszélytelen volt.

54. perc: Karagunisz kapott sárgát kezezésért.

Egy biztos: a görögök innentől kezdve foggal-körömmel fogják védeni az eredményt...

51. perc: GÓÓÓL! Egyenlítettek a görögök! Egy jobb oldali beadás után kijött kapujából Szczesny, de hiába vetődött, nem tudta megfogni a labdát, Szalpingidisz lecsapott a labdára és az ötösről az üres kapu jobb oldalába helyezett (1-1).

48. perc: Lewandowski jobbról, 10 méterről jócskán a rövid felső fölé lőtt.

46. perc: Görög csere: Szalpingidisz váltotta Niniszt.

46. perc: A lengyelek kezdték a második felvonást.

45+3. perc: Vége az első félidőnek. Eseménydús 45 percen vagyunk túl...

45+1. perc: Carlos Velasco Carballo nincs a helyzet magaslatán, Perquis egyértelmű kezezését tizenegyes helyett a Holebasznak kiosztott sárga követte.

45. perc: Három perc a hosszabbítás.

44. perc: Piros! Papasztatopulosz megkapta második sárga lapját, az elsőhöz hasonlóan ez is kérdéses volt, Murawski eldobta magát. A második félidőt emberelőnyben játszhatja végig a lengyel együttes.

42. perc: Pár percen belül a harmadik szögletét rúghatta a görög csapat, valamelyest megnyomták a hajrát, de helyzetig nem jutottak.

41. perc: Wasilewski esett rosszul a földre, a kezét fájlalja.

37. perc: Perquis megduplázhatta volna a lengyel előnyt, de egy szabadrúgás után lecsorgó labdát 10 méterről nem tudott az üres kapuba helyezni.

36. perc: Avram Papadopulosz eddig bírta a játékot, érkezik névrokona, Kirjakosz Papadopulosz a pályára.

35. perc: Papasztatopuloszé a mérkőzés első sárgája. Érthetetlen, miért, Lewandowskival ugrott fel a levegőbe.

34. perc: Újabb szabadrúgás a helléneknek, Wojcieh Szczesny kapuja ezúttal sem forgott veszélyben.

29. perc: A játékvezető megismételtette az első, sorfalba vágódó lövést, a másodikat is kivágják a lengyelek.

29. perc: A tizenhatos vonaláról, jobbról rúghatnak szabadrúgást a görögök.

24. perc: Kacuranisz távolról próbálkozott, lapos lövése elkerülte a jobb alsót.

20. perc: Papadopulosz a földön, de egyelőre folytatni tudja a játékot.

19. perc: A gólpassz Jakub Blaszczykowski érdeme.

17. perc: GÓÓL! Robert Lewandoski fejjel szerezte az Európa-bajnokság első gólját! Egy újabb jobb oldali támadás és beadás után a hosszú oldalon érkező csatár 8 méterről védhetetlenül fejelt a kapu jobb oldalába a kimozduló Halkiasz mellett (1-0).

16. perc: Lewandowski félfordulatból a kapu mellé lőtt.

14. perc: Újabb lengyel lehetőség maradt kihasználatlanul, Piszczek jobb oldali beadásáról lemaradt Lewandowski.

Kijöttek a görögök a szorításból, de nem törik össze magukat a labdáért.

12. perc: Blaszczykowski eltörte a labdát a jobb oldalon, 10 méterre a kaputól.

12. perc: Karagunisz jobbról, szabadrúgásból ívelt a kapu előterébe, Gekasz 12 méterről csúsztatott a jobb alsó mellé.

11. perc: Kissé leült a meccs.

A lengyelek nagy fölényt alakítottak ki már az első percekben, főleg a jobb oldalon szövik a támadásokat.

4. perc: Óriási helyzet a házigazdák előtt, Lewandoski az ötös jobb sarkáról fordult kapura, a labda kipattant a blokkról, Murawski 17 méterről tüzelt, Halkiasz kitornázta a játékszert a léc alól. A szöglet veszélytelen volt.

3. perc: Görög szabadrúgás balról, félpályáról, felszabadítottak a lengyelek.

3. perc: A stadionban elképesztő a hangulat, a görögök minden labdaérintését óriási füttykoncert kíséri.

2. perc: Lewandoski rángatta meg Holebaszt.

1. perc: És elkezdődött! A görögök indították útjára a,labdát.

17:55 - A Varsói Egyetem kórusa énekli a két ország himnuszát.

17:51 - A nyitóünnepségnek magyar résztvevője is van, György Ádám zongoraművész is fellép.

17:50 - Javában zajlik a nyitóünnepség, a varsói Nemzeti Stadion tetejét behúzták az esős időjárás miatt.

17:48 - Köszöntjük Kedves Olvasóinkat, hamarosan megkezdődik a XIV. labdarúgó-Európa-bajnokság a Lengyelország-Görögország mérkőzéssel!