Atlétikai vb

Mo Farah nyerte az 5000 métert

• Vásárhelyi Tamás

Mo Farah sikerét hozta a tegui atlétikai világbajnokság utolsó férfi hosszútávfutó döntője, a brit klasszis a 10.000 méter ezüstérme után ezúttal mindenkinél gyorsabbb volt ötezren.

A brit klasszis a 10.000 méter ezüstérme után ezúttal mindenkinél gyorsabbb volt ötezren

Nem indult nagy tempóban a férfi 5.000 méteres síkfutás tegui döntője, ahol az volt a kérdés, hogy az elveszített tízezer méteres finálé után tud-e élni második esélyével a brit Mo Farah. A tempó igazán a táv utolsó ezer méterén gyorsult fel, amikor a tülekedésben a kenyai Longoshiwa el is esett. Nagy szerencséjére azonban fel tudott állni - végül hetedik let - és nem is rántott magával senkit. A hajrát Mo Farah kezdte meg az élen, de mellette ott futott az etióp Imane Merga is az utolsó kanyarban.

A célegyenesbe fordulva a korábbi (2007) világbajnok amerikai Bernard Lagat is nagyot hajrázott, aki azonban csak az etióp riválisokat tudta megelőzni, Farahra viszont már nem volt veszélyes. A brit futó végül a nagy hajrá ellenére is erősen közepes idővel (13:23,36) győzött Lagat és a tízezer után ezen a távon is bronzérmet szerző kenyai Merga előtt. Lagat sorozatban harmadszor szerzett érmet ezen a távon, az oszakai sikere és a berlini második helye után ismét ezüstérmes lett.A szomáliai születésű, de brit színekben versenyző Farah tavaly Barcelonában duplázni tudott az európai mezőnyben, most a vb-n is közel állt ahhoz, hogy 5.000 és 10.000 méteren is nyerjen.