Magyar válogatott

Robbanásveszély az Ötvenhatosok terén!

• Göbölyös János

Mi dönthet? Sokan azt mondják, hogy a pillanatnyi forma, merthogy nagy különbség nincs a magyar és a román válogatott között. Az üres lelátók? Erre meg az a válasz, hogy az ellenfelet legalább annyira nyomasztja majd a csend, mint a mienket. A futballmúlt? Ezt nem érdemes feszegetni, még akkor sem, ha Románia ellen tetemes a fölényünk. Összesítve. Ha viszont belemegyünk a részletekbe, kissé árnyaltabb a kép, sőt, számunkra egyre sötétebb. Ideje lenne átszínezni...

Vajon mennyit segíthetnek a távolból?

Az 1936-os idegenbeli győztes premier után 63(!) évig őriztük a veretlenségünket, a 16 meccses sorozat első felében ráadásul méretes zakókat is szabtunk szomszédunkra, az 1948-as 9-0 máig a román válogatott legnagyobb veresége. Az 1952-es olimpiai selejtezőt leszámítva az első tíz mérkőzés barátságos formában zajlott, bár ha a futballtörténelem valamelyik párharcára nem illik a barátságos jelző, az éppen a magyar-román - és fordítva. Az első tétmérkőzésre 1972-ig kellett várni, igaz, akkor szűk három hét alatt háromszor is egymásnak feszült a két együttes. Az 1-1-es budapesti találkozó után Bukarestben 2-2 lett a végeredmény, így harmadik mérkőzésen,
Belgrádban dőlt el, ki csatlakozhat az NSZK-Szovjetunió-Belgium trióhoz az Európa-bajnokság négyes fináléjába. Az azt megelőző harminchat esztendő tükrében természetesen mi jöttünk ki jobban a buliból, Szőke István a 87. percben lőtte tovább Magyarországot a kontinenstorna brüsszeli záró szakaszába.

Kilenc esztendő telt el a következő randevúig, az első vb-selejtezőig. Ezt is behúztuk, a győztes gól Fazekas László nevéhez fűződik. Ki gondolta volna akkor, 1981-ben, hogy az a siker évekig, évtizedekig, és hát mint tudjuk, sajnos a mai napig megismételhetetlen lesz? A visszavágót gól nélküli döntetlennel abszolváltuk, többek között ez is kellett ahhoz, hogy Angliát, Romániát, Svájcot és Norvégiát megelőzve csoportelsőként jussunk el a spanyolországi világbajnokságra.

Az 1998-as magyar-román is emlékezetes, de nem elsősorban a végeredmény miatt. Az aktuális Eb-selejtező sorozatban a Portugália elleni hazai vereség (1-3), majd az azebajdzsáni győzelem (4-0) után 1-1-re hoztuk a meccset, köszönhetően Hrutka Jánosnak, aki a 83. percben egy bődületes szabadrúgás góllal mattolta Steleát. A még mindig kerettag Király Gábor akkor volt ötödször válogatott, a másik oldalon pedig az a Victor Piturca ült a kispadon, aki azóta kisebb megszakításokkal a harmadik időszakát tölti szövetségi kapitányként hazája válogatottjánál.

Mégsem miattuk, hanem a már említett Hrutka-bomba okán idézzük fel mostanában a '98-as találkozót, az a gól volt ugyanis eddig az utolsó, amit a románoknak lőttünk. Öt meccs, öt vereség, tíz kapott gól. Ez a közelmúlt, egészen pontosan az utóbbi tizennégy év mérlege a mi szempontunkból. Az elkeserítő statisztika egyébként csúcs a maga nemében, nincs ugyanis a világon olyan nemzet, amely ellen az utolsó öt mérkőzést tekintve ilyen rossz lenne a mutatónk. A magyar válogatott 110 éves története során 83 ország nemzeti csapatával találkozott, ezek közül 42-vel minimum ötször, és bár Mexikótól, Franciaországtól, Argentínától és Hollandiától a legutóbbi öt mérkőzésen kikaptunk, legalább mi is betaláltunk egyszer, háromszor, négyszer és hatszor (a történeti hűség kedvéért illik, bár fájdalmas megjegyezni, hogy a hollandok esetében nyolcas szériánál tartunk - 6-30-as gólkülönbséggel).

[1147875] 2013-03-22 20:30:00 Magyarország - Romániax;

Ehhez a díszes társasághoz csatlakozik Románia, amely - ha maradunk az ötmeccses összevetésnél - a legnagyobb mumusunk. Hiába, változnak az idők...Ma ott tartunk, hogy az a válogatott, amelyik több, mint hat évtizedig képtelen volt minket legyőzni, 457 perce gólt sem kapott tőlünk. Nem kellene tovább húzni az időt! Itt az újabb lehetőség a fordításra, ami később akár vb-részvételt is jelenthet. Még akkor is, ha különleges lesz a körítés, a szurkolók ugyanis egy kilométerre a stadiontól, az Ötvenhatosok terén, közvetlenül a Magna Cum Laude hangulatfokozó koncertje után drukkolhatnak a csapatnak. Robbanásveszélyes helyzet - tizenöt évvel a Hrutka-bomba után. Arról nincs információm, hogy a népszerű zenekar milyen számokkal próbálja majd felspanolni a közönséget, de ha lehetne egy kívánságom...A ,,Se kép, se hang" című daluk felvezetésnek megteszi, a záró nóta viszont nem lehet más, mint a ,,Színezd újra"...

A Magyarország-Románia vb-selejtezőről a hatharom.com élő, szöveges tudósításban beszámol!

MAGYARORSZÁG-ROMÁNIA
Formamutató (az utolsó öt mérkőzés alapján)
MAGYARORSZÁG ROMÁNIA
2012.09.11. Hollandia (o) - vb-selejtező 1-4 2012.10.12. Törökország (i) - vb-selejtező 1-0
2012.10.12. Észtország (i) - vb-selejtező 1-0 2012.10.16. Hollandia (o) - vb-selejtező 1-4
2012.10.16. Törökország (o) - vb-selejtező 3-1 2012.11.14. Belgium (o) - barátságos 2-1
2012.11.14. Norvégia (o) - barátságos 0-2 2013.02.02. Lengyelország (s) - barátságos 1-4
2013.02.06. Fehéroroszország (s) - barátságos 1-1 2013.02.06. Ausztrália (s) - barátságos 3-2
1972.04.29. Budapest, Népstadion Magyarország-Románia 1-1 EB-selejtező
1972.05.14. Bukarest, Augusztus 23. Stadion Románia-Magyarország 2-2 EB-selejtező
1972.05.17. Belgrád, J.N.A. Stadion Magyarország-Románia 2-1 EB-selejtező
1981.05.13. Budapest, Népstadion Magyarország-Románia 1-0 VB-selejtező
1981.09.23. Bukarest, Augusztus 23. Stadion Románia-Magyarország 0-0 VB-selejtező
1998.10.14. Budapest, Népstadion Magyarország-Románia 1-1 EB-selejtező
1999.06.05. Bukarest, Ghencea Stadion Románia-Magyarország 2-0 EB-selejtező
2001.06.02. Bukarest, Ghencea Stadion Románia-Magyarország 2-0 VB-selejtező
2001.09.05. Budapest, Népstadion Magyarország-Románia 0-2 VB-selejtező
2004.02.21. Nicosia, GSP Stadion Magyarország-Románia 0-3 Barátságos
2009.08.12. Budapest, Puskás Ferenc Stadion Magyarország-Románia 0-1 Barátságos
Összesítés (magyar szempontból): 21 mérkőzés, 11 győzelem, 5 döntetlen, 5 vereség, 45-23-as gólkülönbség
Forrás: magyarfutball.hu
Helyezések, eredmények, gólok, csúcstartók
A szövetség megalapítása 1901 1909
Első hivatalos mérkőzés 1902.10.12. Ausztria-Magyarország 5-0 1922.06.08.Jugoszlávia-Románia 1-2
Legnagyobb győzelem 1912.07.14. Oroszország-Magyarország 0-12. 1926.06.12. Magyarország-Franciaország 13-1.1950.09.24. Magyarország-Albánia 12-0 1973.10.14.Románia-Finnország 9-0

Legnagyobb vereség 1908.06.10. Magyarország-Anglia 0-7. 1941.04.06. Németország-Magyarország 7-0 1948.06.06.Magyarország-Románia 9-0

Nemz. szereplés, legjobb eredmény VB részvétel: kilenc. Ezüstérmes (1938, 1954).    EB részvétel: kettő. Bronzérmes (1964) VB részvétel: hét. Negyeddöntő (1994)  EB részvétel: négy. Negyeddöntő (2000)
Legtöbb válogatottság Bozsik József (101) Dorinel Munteanu (134)
Legtöbb gól Puskás Ferenc (84) Gheorghe Hagi (35)
Szövetségi kapitány Egervári Sándor (2010. július-) Victor Piturca (1998-99, 2005-09, 2011. június-)