Női kézilabda NB I

A Fradi sokáig vezetett, végül kikapott Győrben

A címvédő Győr 37-33-ra legyőzte az 50. percben még vezető vendég Ferencvárost a női kézilabda NB I döntőjének első, szerdai mérkőzésén, és ha egy hét múlva a Népligetben is nyerni tud, akkor története során kilencedik alkalommal lesz aranyérmes.

A nemzetközi kupaelődöntők közé beékelődött finálé első felvonása óriási iramban kezdődött, a Győr Radicsevics két góljával megpróbált elhúzni, de a Ferencváros tartotta magát, és a 7. percben Tomori átlövésével átvette a vezetést (3-4). Ezután az ETO ismét begyújtotta a rakétákat, négy perc alatt 9-5-re alakította az állást. A volt csapata ellen parádézó Tomori Zsuzsanna és Szucsánszky Zita két gólra felhozta a Fradit (9-7). A 17. percben Szamoránsky Piroska egyenlített (9-9), majd Tomori révén ismét előnyben volt az FTC. Zsivkovics hétméteresével már kettővel vezetett a vendécsapat, amire a hazai szurkolók "ébresztőt fújtak", és innentől a Győr futott az eredmény után, a BL-döntős alakulat meglepően sok technikai hibát vétett (a 24. percig kilencet).

A 25. percben (13-15), emberelőnyben Elek Gábor időt kért, Szamoránsky pedig háromgólosra alakította a különbséget. A győrieket Hedi Löke vitte a hátán, de más nem emelkedett ki a csapatból. A csarnokban döbbent csendben ültek a szurkolók, a 28. percben Szucsánszky Zita értékesítette helyzetét, Görbicz Anita elrontotta a lövését, az ellentámadásnál Szádvári keze nem remegett meg (15-20). Karl Erik Böhn kikérte idejét, de a szünetig csak négy gólra jött fel a Győr (17-21). Nagy meglepetésre, de megérdemelten vezetett a Ferencváros a Magvassy Sportcsarnokban.

A második félidőre Katrine Lunde Haraldsen érkezett a hazai kapuba, aki több ziccert is kifogott, 21-24-nél Alena Abramovics is bemutatott egy bravúrt. Ezt követően viszont 8-4-es szériát produkált a Győr, a 42. percben kiegyenlített (24-25). Elek Gábor időt kért, és a mérkőzés első felében mutatottakat kérte számon lányain. Tomori erőszakossága gólt ért, tartotta a lelket a zöld-fehérekben (25-26), Such Nelli kihasználta az emberelőnyt (25-27), majd szép kapufás góllal ismét elnémította a közönséget (25-27). A 47. percben Görbicz szépített (27-28), utána a mérkőzés meglepetésembere, Such Nelli Lunde védése után mattolta a kapust (27-29). A 49. percben Jovanka Radicsevics ötödik gólja egyenlítést ért (29-29), Tomori azonnal válaszolt (29-30).

Az 51. percben visszavehette volna a vezetést a Győr, de Pastrovics Melinda újabb védésével meghiúsította ezt, Görbicz hetesből viszont a Győrt juttatta előnybe (31-30). A győri henger beindult, Such ejtését megfogta Haraldsen, Kovacsics Anikó pedig a bal szélről nem rontott (32-30). A Fradi tartotta a lépést, az 56. percben Tomori már kilencedik gólját dobta (33-32), de egyenlíteni már nem tudott. Görbicz hetesével, majd ziccerével háromra lépett el az ETO (35-32). Az utolsó percben, kétgólos vezetésnél Radicsevics eldöntötte a mérkőzést (36-33). Végül 37-33-ra győzött a Győr.

A BL- és a KEK-finalista első összecsapása több mint egy félidőn át váratlanul szoros volt a hazaiak rengeteg hibája miatt. A folytatásban keményen harcolt az ETO, hogy ne veszítse el hét és fél éve tartó hazai veretlenségét, és védekezésben és támadásban is jelentősen feljavulva megfordította a meccset.

A találkozó után a győri klubvezetés köszöntötte a szezon végén visszavonuló Pálingert, valamint az eligazoló Vértent és Grost. Pálinger a közönséghez is szólt, és megköszönte a szurkolóknak a hosszú évekre visszanyúló, kitartó támogatást. A hazai játékosok közül többen is elérzékenyültek, sírva köszöntek el társuktól.

Amennyiben az ETO jövő szerdán a Népligetben is nyer, akkor 1957, 1959, 2005, 2006, 2008, 2009, 2010 és 2011 lesz újra aranyérmes.

Addig még vár rá a montenegrói Buducsnoszt Podgorica elleni BL-döntő visszavágó (az első meccsen 29-27-re nyert Böhn alakulata), az FTC pedig a dán Viborghoz utazik a KEK-finálé második felvonására (a Fradi 31-30-as előnyről indul).

Női kézilabda NBI, döntő, 1. mérkőzés:
GYŐRI AUDI ETO-FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 37-33 (17-21)
Győr: Lunde-Haraldsen, Pálinger (kapusok), Amorim 8, Görbicz 7 (3), Gros 1, Kovacsics 3, Kurucz, Lekics 3, Löke 7, Orbán, Planéta, Radicsevics 8, Tóth, Vérten 1. Vezetőedző: Karl Erik Böhn.

Ferencváros: Abramovics, Pastrovics (kapusok), Cifra 1, Deáki, Kovacsicz 1, Lukács, Such 5, Szamoránsky P. 2, Szarka, Szucsánszki 4 (1), Szádvári 1, Tomori 10, Zsivkovics 3 (3), Zácsik 5. Edző: Elek Gábor.

Kiállítások: 10, ill. 16 perc
Hétméteresek: 5/3, ill. 6/4