"A szerencse nem az, hogy megtörténik valami, hanem az, hogy abban az univerzumban vagyunk, ahol megtörtént" - Bódi Péter.
Ha ezen az oldalon jársz, alighanem téged is érdekel a szerencsejáték egyik formája, a sportfogadás. Ha pedig valaha is bármilyen formában kockára tetted a pénzedet mondjuk lottóval, tippmixszel vagy akár csak egy pénzfeldobással, vélhetően a te szádat is elhagyta az a mondat, hogy "De jó lenne, ha szerencsém lenne."
Mivel egy lottóötös esélye 1 a 43 millióhoz, talán ott egy kicsit több is kéne szimpla szerencsénél, de mondjuk egy pénzfeldobásnál a helyes tippre 50% esélyünk van. Mi van azonban, ha hosszú ideig nem tudjuk behúzni ezeket az 50%-okat? Vajon összeesküdtek ellenünk odafent és elvették a szerencsénket? Sportfogadóként, szerencsejátékosként a szerencse kihagyhatatlan tényezője az életünknek, ugyanakkor sosem alapozhatunk rá. Ebben a cikkben pedig utánajártunk, hogyan is működik a szerencse, mit tehetünk érte, hogyan kaphatjuk vissza és valóban vannak-e elrendelten szerencsés vagy balszerencsés emberek.
Mi az a szerencse?
Ahogyan a Webster-szótár is fogalmaz, a szerencse "értelmetlen, kiszámíthatatlan, irányíthatatlan erő, amely az események kedvező vagy kedvezőtlen folyását formálja egy egyén, egy csoport, vagy egy ügy esetében".
Mivel a szerencsére úgy tekintünk, mint egy tőlünk teljesen független, nálunk nagyobb történés, amelyre nincs ráhatásunk, évszázadok, évezredek óta keressük azt az eszközt, amellyel előidézhetjük, bevonzhatjuk. Gondoljunk csak egy bal lábbal a pályára ugráló babonás játékosra, aki hiszi, hogy ettől majd jobban játszik vagy az alsóneműjét a gólszériában sosem cseréli csatárra. De számtalan vallásban külön istene is volt a szerencsének, hogy mást ne mondjunk, az oldalunkon is sokat emlegetett Fortuna istennő a rómaiaknál.
Ugyanakkor kutatások bizonyítják, hogy a szerencse részben mégis befolyásolható - legalábbis Richard Wiseman egy tanulmánya pontosan erről szól. Írása szerint a szerencsés emberek jó szerencséjüket négy alapvető elv alapján teremtik:
- Képesek felismerni és megteremteni a feltárulkozó lehetőségeket
- Szerencsés döntéseket hoznak az intuíciójuk segítségével
- Önbeteljesítő próféciákat hoznak létre a pozitív elvárások alapján
- Rugalmas hozzáállásuk a balszerencsét jóvá változtatja
További kutatások pedig azt bizonyítják, hogy a jó hangulat és a jó szerencse gyakran kéz a kézben jár, a szerencsés ember boldog és bizakodó, míg a szerencsétlen ideges és depressziós. Ebből viszont akár következtethetnénk arra is, amit sokan alapvetésnek tekintenek, vagyis hogy szerencse tulajdonképpen nem is létezik, inkább a mi attitűdünk befolyásolja azt.
És ami a legfontosabb, a fentebb leírtakat mind-mind rá lehet húzni a sportfogadásra is, a továbbiakban erre térünk ki.
A szerencse szerepe a szerencsejátékban
Már maga a cím is furcsán hangzik, hiszen a szerencsejáték szó önmagában is tartalmazza cikkünk kiinduló témáját, de nagyon fontos leszögezni, hogy a szerencsejáték egyes formái nagyban különböznek egymástól, és merőben más mértékben is támaszkodnak a szerencsére.
Bár beszéljünk akár sportfogadásról, kaszinóról, kriptózásról vagy pókerről, az mind kijelenthető, hogy tőlünk nagyjából független eseményeken kockáztatjuk a pénzünket. Nincs rálátásunk arra, hogy mi lesz egy meccs végeredménye, mi pörög ki a rulettkeréken, merre indul el a Bitcoin vagy mi lesz a river, de ezeket a játékokat egymással összehasonlítani ilyen téren nagyon is érdemes.
Amíg ugyanis a sportfogadásban hosszútávon a szerencse egy kiiktatható faktor, ahogyan pókerben is vannak objektíven jó döntések, addig a rulettasztalhoz úgy ülünk le, hogy hosszútávon kizárólag szerencsével nyerhetünk. Mivel a legtöbb kaszinójáték és nyerőgép úgy van beállítva, hogy hosszútávon semmi esetre se nyerhessünk, nem maradt más, mint reménykedni a kisebb minta sikerességében vagy abban, hogy mi leszünk az a kis hányad, akinél nem egyenlítődnek ki a számok hosszabb mintán sem.
Bár a pókerben is szed rake-et a terem, kriptónál is van fee és az oddsokba is van margin építve, mégis sokkal több ráhatásunk van a döntések meghozatalára, mint a fenti példánál. De hogy ne kalandozzunk el teljesen, maradjunk csak kedvenc hobbinknál, a sportfogadásnál.
A szerencse és a sportfogadás kapcsolata
"A szerencse az, amikor a felkészültség párosul a lehetőséggel. Ha nem vagy felkészülve, amikor a lehetőség megnyílik előtted, nincs szerencséd" - Oprah.
Oprah szavai pedig szépen egybecsengenek egy amerikai államügyész, William Lynch szavaival is, aki egy általunk is gyakran hangoztatott dologra világított rá, amit röviden csak úgy nevezünk, hogy a pozitív várható érték keresése.
"A sportfogadás jelentős szakértelmet igényel. A sportfogadók legtöbbet azzal tehetik a szerencséjükért, ha ismerik a sportágat, a csapatokat és az esélyeket, ezt pedig képesek lefordítani a számok nyelvére."
És mivel félúton van, mindkét tényező fontos lehet a végkimenetel kapcsán. Ugyanakkor a hosszútáv és a tapasztalat egyértelműen az ügyesség irányába tolja az eredményességet. Sokszor láthattunk már tapasztalatlan, kezdő fogadókat hatalmas kombikat és pénzeket nyerni, nem is véletlenül született meg a "kezdők szerencséje" kifejezés. Hosszútávon viszont a szerencsére nem lehet alapozni, akkor már elválik, hogy ki jó sportfogadó és kinek volt csak szerencséje az elején.
A szerencse szerepe az egyes sportágakban
Ahogyan a rulett is inkább szerencsejáték, mint a sportfogadás, úgy utóbbin belül is vannak olyan sportágak, ahol jobban lehet építeni a faktorra. Legjobb példa egy New York-i statisztikus szerint a kosárlabda és a jégkorong különbsége. Előbbin egy meccsen van akár 200-250 pont, utóbbin viszont gyakran csak 4-5. Ezáltal egy NBA-meccsen kevésbé van szerepe a szerencsének a tudással szemben, míg egy NHL-találkozón egy megpattanó korong is lehet végzetes. És akkor még nem is említettük a hokinál is pontszegényebb labdarúgást...
A sportfogadásban a szerencse és a készség közötti vitát valóban befolyásolja a sporttípusok bizonyos különbsége. A játékosok száma és a gólszerzési lehetőségek egyértelműen függőek, csakúgy, mint sok más szempont a sportban.
Lehetünk eredendően szerencsések vagy balszerencsések a sportfogadásban?
Azért rendkívül nehéz ezt megítélni, mert egyéni szinte az objektivitás teljes hiányáról beszélhetünk az esetek többségében. A fogadók gyakran elfogultak magukkal szemben, a negatív érzelmeket pedig sokkal erősebben élik meg, mint a pozitívat.
Ezáltal hajlamosak vagyunk magunkat egyszerűen balszerencsésnek titulálni, holott hosszútávon a két dolog kiegyenlíti egymást. Viszont ahhoz, hogy hosszútávon limitáljuk a szerencsefaktort, nagyon is tenni kell. Attól önmagában nem leszünk szerencsétlenek, hogy veszítünk a sportfogadással, hiszen ezzel csak a fogadók 98%-a közé tartozunk.
Hogyan zárható ki a szerencse a sportfogadásból?
Egy jó sportfogadó nem alapozhat a szerencsére, mert tudja, akkor már nagy probléma van. Bár a szerencsefaktor befolyásolja a végkimenetelt egy focimeccsen vagy bármilyen fogadás alkalmával, egy profi nem foglalkozik a rövidtávval, az egyszeri sikertelenséggel és nagyobb távlatokban gondolkozik.
Ha te szerencsétlennek érzed magad, akkor valójában nem gondolkozol távlatokban, csak az aktuális érzelmeidet éled meg. Ha valaki igazán profi és elvégzi a házi feladatot, kielemzi a mérkőzést, megtalálja a fogadóiroda gyenge pontját és értékkel bíró tippet tud megfogadni, akkor hosszútávon a szerencse neki egy lényegtelen tényező lesz.
Ha vetted a fáradtságot és elolvastad ezt a cikket, akkor Te máris több lettél, mint egy átlagos fogadó. Ha szeretnél jobban kiigazodni a sportfogadás világában, kövesd továbbra is Sportfogadás Suli cikkeinket!