Fehérorosz foci

Mennyire lehet "bundás" a fehérorosz bajnokság?

• varin

Az első két nap után joggal merül fel a kérdés, amit persze nem könnyű megválaszolni. De a számokat azért megnéztük.

Két nap és négy mérkőzés telt el a Fehérorosz Premier League idei kiírásából, azzal viszont nem lehet vádolni a bajnokságot, hogy eddig ontotta volna magából a papírforma eredményeket. Az első mérkőzések alkalmával kikapott a tavalyi második, harmadik és negyedik, valamint ikszelt a bajnok - ráadásul több ízben is újonc volt a meglepetést szerző csapat. Utánanéztük, ez mennyire számított "csodának" a Vysshaya Ligában.

A 2020-as szezon eddigi négy eredménye és szorzói
Meccs Eredmény Győztes szorzó
Energetik-BGU-BATE Boriszov 3-1 9.61
Sahtar Szoligorszk-Torpedo Zogyino 0-1 9.19
Dinamo Breszt-Szmolevicsi 1-1 5.65
Dinamo Minksz-Rukh Breszt 0-1 7.87

Azt nem árt rögtön leszögezni, hogy az elmúlt esztendőkben óriási dominanciája a BATE Boriszovnak volt csak. Bár jellemzően a fenti négy együttes osztozott a 2-4. helyeken, még a 30 meccses ligában is csak 60 pont környékén végeztek ezek az együttesek.

A tavalyi kivételes szezon volt, hiszen a BATE Boriszov nem lett bajnok, de másodikként is 70 pontot gyűjtöttek, míg a harmadik Szoligorszk 65-öt, a negyedik Dinamo Minszk csak 50-et.

Az első négy meccs alapján akár gondolhattunk is arra, hogy ez egy rendkívül "bundás" bajnokság, hiszen a belarusz foci nincs éppen fókuszban, nem tudunk róla semmit sem. Az elmúlt szezonban azonban nem voltak jellemzőek az ilyen nagy szorzók, így mindenképpen kuriózumnak tekinthető a mostani állapot.

A 2019-es szezon legnagyobb nyertes szorzói
Sahtar Szoligorszk-Energetik-BDU 3-4 12.37
Gorodeja-BATE 1-0 7.78
BATE-Isloch Minszk 2-4 7.67
Breszt-Dinamo Minszk 1-2 7.52

Mint tehát az látható, két meccs elég volt ahhoz, hogy ha a csúcsot még ne is döntse meg, de a tavalyi 2-3. helyre már delegáljon "küldöttet" az idei kiírás.

Szintén megnéztünk egy másik, gyakran emlegetett bundafaktort, ez pedig a félidő/vége kimenetel esetleges kifordulása. Egy időben gyakran érte a vád az ilyen jellegű kimeneteleket, hogy rámentek a játékosok a nagy szorzóra, hiszen ha azt fogadják meg a futballisták, hogy a félidőben még az egyik csapat vezet, de a végén kikap, az nem ritkán 20-40-szeres szorzóval bír.

A 2019-es szezonban erre a 30 fordulóból 11-szer került sor, vagyis átlagosan 2,7 fordulónként találunk ilyen meccset, míg az angol Premier League-ben 38 forduló alatt 17-szer, ami 2,2 fordulónként jelent egy HT/FT-t.

Ezek alapján azért nagyon korai lenne bármilyen következtetést levonni, annyi bizonyos, hogy nem a papírformáknak megfelelően kezdődött a szezon. Óvatosan kell bánnunk a topcsapatokkal, több gárdánál is hatalmas volt a játékosmozgás, míg a kicsik egyelőre úgy tűnik, nem ijedtek meg az ország sztárcsapataitól. Lehet, hogy a következő hetekben az underdogok támogatása, esetleg az overek rejthetik majd az értéket?!