Egyre mélyebben a skót klubfutball

Kedd este elbúcsúzott a Bajnokok Ligájától a skót Celtic. Ebben még nincs semmi meglepő, volt már arra példa, hogy BL-selejtezőben kihullott a skót bajnok. De az már szemet szúr, hogy a Legia Varsó elleni sima kiesés után az UEFA-tól még egy esélyt kapva, hazai pályán egy szlovén csapattól is kikap a skót kirakatcsapat.

Ismeretes, hogy a Kelták már az előző körben is csak mázlival mentek tovább, miután gyakorlatilag átgázolt rajtuk a lengyel bajnok Legia Warszawa. Az idegenbeli 1-4 után otthon is kikaptak a katolikusok 2-0-ra, de ezen a mérkőzésen szerepelt jogosulatlanul - csereként állt be a 86. percben - Bartosz Bereszynski, aki miatt 3-0-val írták jóvá a visszavágót a Celticnek. 4-4-gyel, idegenben lőtt góllal mentek tovább a skótok, és ha belegondolunk abba, hogy a Legia hazai pályán ha csak egy büntetőt értékesít a számukra megítélt kettőből, akkor még a zöld asztalnál elért győzelem is kevés lett volna a Celticnek...

Jött a play-off kör és a talán még könnyebb ellenfél, a szlovén NK Maribor. Idegenben még nem is volt gond, McGregor révén már a 6. percben vezettek a katolikusok. Ki gondolta volna ekkor, hogy ez lesz az utolsó góljuk idén a BL-ben? 1-1 lett idegenben, majd jött a keddi visszavágó Skóciában. Úgy nézett ki, hogy nem lesz semmi gond, vezette rendre a támadásokat a Celtic, de a gól nem akart összejönni. A második félidőben- ahogy ilyenkor lenni szokott - elkezdett fáradni a Celtic, és a Maribor vette át az irányítást, a 75. percben aztán góllá érett a vendégek mezőnyfölénye. Egy rosszul kifejelt labdát kapott a brazil Tavares, ő pedig köszönte szépen, és beemelte a kapus fölött a hálóba a labdát. A folytatásban maradt az 1-0, így 15 év után van ismét szlovén csapat a BL-főtáblán, nem mellékesen 1999-ben is a Maribor volt a csoportkörben.

"Ez kiábrándító, és nincs mentség a szereplésünkre. Teljesen megértem a szurkolók reakcióját" - nyiltakozta Rory Deila, a Celtic norvég trénere, majd hozzátette: "az első félidőben nem voltunk elég agresszívek. Ez a második félidőben megváltozott, ám az ellenfél így is attraktívabb volt, mint mi. Összességében nem érdemeljük meg, hogy a Bajnokok Ligájában szerepeljünk. Természetesen mindenki nagyon csalódott, hogy nem jött össze a továbbjutás. Nincs kifogás, folytatnunk kell a kemény munkát és a további építkezést. Utána pedig az Európa Ligában kell bizonyítanunk."

Szlovén oldalon természetesen mindenki két lábbal a föld felett jár. "Bejutottunk a Bajnokok Ligájába, ez pedig egész Szlovéniának nagy dolog. Teljesen más történet, mint az 1999-es, de az érzés ugyanolyan nagyszerű. Megcsináltuk, amit elterveztünk. A Celtictől azt kaptuk, amit vártunk. Tudtam, hogy nem fognak az elejétől nyomást gyakorolni ránk, és a második játékrészre várnak. A Celtic Parkban amúgy is nagyon nehéz játszani, mivel remek szurkolótáboruk van" - fejezte ki örömét a lefújás után Ante Simundza, a vendégek trénere, aki játékosként 1999-ben már végigélhette a Maribor BL-szereplését.

Henrik Larssonnak nagy szerepe volt a 2000-es évek elején a Celticnél. Most nagyon hiányzik egy hozzá hasonló kalibrű játékos. Fotó: scotsman.com

Szembetűnő a skót futball visszaesése, ugyanis 2008-ban még UEFA-kupa döntős volt a Rangers, 2003-ban pedig a Celtic is döntőt játszhatott, sőt a katolikusok ekkor még a világranglistát is vezették egy ideig. Azóta a Rangers átesett egy pénzügyi krachhon, és épp az élvonalba próbál visszajutni, míg nagy riválisuk, a Celtic komoly ellenfél hiányában sorban nyeri az egyre színvonaltalanabb skót bajnokságban a címeket. Talán ez utóbbi lehet az oka annak, hogy a nemzetközi kupákban egyetlen állva maradt skót csapatként a Celtic évről-évre egyre kevesebb erőt tud bárki ellen kifejteni.

Volt idő, amikor Skócia két csapatot delegálhatott a BL-be, ma már csak egyet, és annak az egynek is már a selejtező második fordulójában csatlakoznia kell a küzdelmekhez.

Az alábbi táblázatból jól látszik a visszaesés ténye. 2009 óta a skót bajnokság UEFA-rangsorolása folyamatosan romlik, és a bajnoki címvédőnek a Bajnokok Ligája aktuális szezonjaiban a sorozat egyre koraibb szakaszában kell bekapcsolódnia.

A skót csapatok létszáma és BL-ben való bekapcsolódásuk fázisa 2009 óta
év UEFA-Rangsor mikor csatlakozott (bajnok) csapat mikor csatlakozott (2.) csapat
2015-16 23. 2. selejtezőkör ? - -

A "Kelta Katolikusok" 2003-ban még UEFA-kupa döntőt buktak el hosszabbításban 3-2-re a José Mourinho fémjelezte FC Porto ellen. Az ellen a Porto ellen kaptak ki épphogy, akik egy év múlva simán megnyerték a Monaco elleni Bajnokok Ligája-döntőt. 2014-ben pedig már a Legiával és a Mariborral sem bírnak el. Korábban a Celtic Park Európa nagy csapatai számára is bevehetetlennek bizonyult, kikapott itt többek között a Barcelona, a Juventus, a Milan, a Valencia, a Benfica, a Manchester United, a Liverpool és Lyon is. A 2002-2003-as UEFA-kupa menetelése során a Celtic többek között búcsúztatta a Celta Vigót, a Stuttgartot, a Liverpoolt és a Boavistát, egy évvel később gólt sem kaptak - igaz, lőni is csak egyet lőttek - az FC Barcelonától az UEFA-kupa nyolcaddöntőjében. 2003-04-es BL-szezonban hazai pályán egy döntetlent leszámítva hozták az összes hazai meccsüket a Bayern, Lyon, Anderlecht hármassal szemben. A 2006-07-es BL-szezonban vereséggel tért haza a Celtic Parkból a Manchester United, a Benfica és a Kobenhavn, sőt még gólt sem kaptak otthon a zöldek, a nyolcaddöntőben is csak egy szerencsés, hosszabbításban lőtt góllal jutott túl a skótokon a későbbi győztes AC Milan.

A következő szezonban ismét behúzták Gordon Strachan tanítványai az összes hazai meccsüket. A vesztes felek között volt a címvédő Milan, a Benfica és a Sahtar Donyeck. A nyolcaddöntőben aztán a Barcelona állította meg a skótokat. De még 2012-13-ban is jól szerepelt a Bajnokok Ligája főtábláján a Celtic. Egy Benfica elleni 0-0-t leszámítva verték a Barcelonát és a Szpartak Moszkvát is 2-1-re. A nyolcaddöntő már összesítésben csúfos véget ért a Juventus ellen (0-5).

Így következett el az előző szezon, ahol a selejtezőben már majdnem problémát okozott a kazah bajnok. 0-2-s hátrány után még abszolválták a Sahtar Karagandy által jelentett "hatalmas" akadályt, de a csoportkörben öt vereség mellett csak egy Ajax elleni hazai 2-1-es győzelmet tudtak felmutatni a Kelták, és akkor jött az idei szezon a Legia elleni 1-6-os égés és a Maribor elleni búcsú.

Az alábbi táblázat azt mutatja meg, hogyan szerepelt a 2002-03-as szezon óta a Celtic.