Belga Nagydíj

Ricciardo tökéletesen használta ki a Mercedesek hibáját

Daniel Ricciardo, a Red Bull ausztrál pilótája nyerte a vasárnapi Forma-1-es Belga Nagydíjat, amelyen az összetettben vezető német Nico Rosberg második lett a Mercedesszel, s növelte az előnyét a versenyt feladni kényszerülő csapattársával, Lewis Hamiltonnal szemben. A harmadik helyen Valtteri Bottas, a Williams finn pilótája ért célba.

Ricciardo idén harmadszor nyert - Fotó: AFP

Száraz pályán indult a futam, Adrian Sutil kivételével a mezőny minden tagja slick gumikon indult. Fernando Alondo autója nehezen indult be a felvezető kör előtt, az volt a szerencséje, hogy az utolsó autó nem ment el mellette, így vissza tudta venni negyedik helyét a rajtrácson, később öt másodperces boxkiállásos büntetést kapott, amiért a Ferrari stábja nem hagyta el időben a pályát.

Hamilton a rajtnál elment Rosberg mellett, Ricciardo is remekül kezdett, megelőzte Alonsót. Vettel Rosberg elé is került, de elrontotta, lecsúszott a pályáról és maradt honfitársa mögött. A 2. körben Hamilton, Rosberg, Vettel, Alonso, Ricciardo, Bottas, Räikkönen, Magnussen, Massa és Button volt a sorrend az első tíz helyen. Ugyancsak 2. körben Rosberg támadta az élen haladó csapattársát, összekoccantak, a brit bal hátsó kereke defektet kapott, a németnek az első szárnya sérült. Hamilton visszaesett az utolsó helyre, majd úgy-ahogy összerakták autóját a boxban, közepes keverékű abroncsokat kapott. Még a baleset előtt Alonso visszaelőzte Ricciardót, aztán a 4. körben az ausztrál visszavágott, és Bottas megérkezett Alonso nyakára.

Az 5. körben Ricciardo megelőzte csapattársát, aki hibázott. Három körrel később Bottas maga mögé utasította Alonsót. Ekkor Rosberg, Ricciardo, Vettel, Bottas, Alonso, Räikkönen, Magnussen, Button, Pérez, Massa volt a sorrend. A 9. körben Rosberg új első szárnyat kapott. A 11. körben Vettelt is kihívták a boxba, eközben Rosberg antennájára csavarodott valami anyagdarab és zavarta a vezetésben, majd Ricciardo is letudta kerékcseréjét, Räikkönen elé jött vissza. Az első kerékcserék után Ricciardo, Räikkönen, Vettel, Rosberg, Bottas, Magnussen, Alonso, Vergne, Pérez, Button volt a sorrend, Räikkönen nagyot nyert korai kiállásával.

A 17. körben Rosberg támadta Vettel, de elfékezte magát, ezzel magára húzta Bottast, aki simán elment mellette. A finn nem sokkal később már Vettel sarkában volt. A 18. körben Hamilton ismét a boxban jár, a 19. helyre jött vissza. Egy kör múlva Rosberg megint közepes keveréket kapott a boxban, a 11. helyre jött vissza. Räikkönent pont féltávnál hívták ki a második kerékcserére, majd Vettel is váltott. A körben 25. körben Ricciardo, Bottas, Alonso, Rosberg, Button, Räikkönen, Vettel, Kvjaat, Hülkenberg, Magnussen volt a sorrend elől. Rosberg és Button többször oda-vissza előzte egymást, a német nyerte a párbajt, aztán Räikkönen szép manőverrel megelőzte Buttont, Rosberg epdig Alonsót és már a harmadik helyen haladt. A 27. körben Ricciardo a boxban járt, a 2. helyre, Bottas mögé érkezett meg. Egy körrel később Bottas is kiállt, a 6. helyre jött vissza, de nem sokkal később megelőzte Buttont és Vettelt.

A 32. körben Ricciardo, Rosberg, Räikkönen, Bottas, Vettel, Magnussen, Alonso, Pérez, Button és Hülkenberg haladt az első tíz helyen. A 34. körben Rosberg letudta harmadik kerékcseréjét, Bottas mögé érkezett vissza, a finn megelőzte, a német visszavágott és nyomta a gázt a dobogóért. A vb-éllovas a 36. körben Räikkönent is maga mögé utasította. Az ötödik-hatodik helyért Magnussen és Alonso vívott élvezetes csatát. A 40. körben Bottas megelőzte Räikkönent a harmadik helyért, miközben Hamilton kiállít a boxba és feladta a versenyt, műszaki probléma miatt hívták ki, amúgy a brit gyakorlatilag végig győzködte mérnökeit, hogy felesleges befejezni a futamot, inkább kíméljék a motort.

Rosberg egyre jobban zárkózott Ricciardóra, Button Vettellel a nyakában megérkezett Alonsóék mögé, a spanyol Magnussennel csatázott továbbra is, majd Vettel megelőzte Buttont és Alonsót is, aki kicsúszott a pályáról. A négyes óriási harcot vívott az utolsó körben, Vettel lett a "győztes" az ötödik helyért.

Rosberg nem tudta befogni Ricciardót, sőt, az ausztrál a végén megfutotta a verseny leggyorsabb körét. Ricciardo karrierje - egyben idei - harmadik futamgyőzelmét aratta, a Hungaroring után zsinórban másodszor nyert, a vb-éllovas, előnyét növelő Nico Rosberg és Valtteri Bottas előtt. Rosberg csúnya füttykoncertet kapott az eredményhirdetésen.

A világbajnoki sorozat két hét múlva, az Olasz Nagydíjjal folytatódik Monzában.