Brazil Nagydíj

Nem szerettük, de tiszteltük egymást Markkal - Vettel

Sebastian Vettel, a Red Bull már négyszeres világbajnok pilótája nyerte meg a Forma-1-es szezonzáró Brazil Nagydíjat vasárnap, s ezzel pályafutása 120. versenyén két rekordot is beállított. Vettel mögött csapattársa, a karrierje utolsó F1-es futamát teljesítő ausztrál Mark Webber végzett a második, Fernando Alonso, a Ferrari kétszeres vb-győztes pilótája pedig a harmadik helyen.

Az első három helyezettet a Globo TV riportere, Glenda Kozlowski interjúvolta meg a dobogón. Sebastian Vettel csapattársához irányította a hölgyet, így először Mark Webber értékelte a futamot.

Webber 2002-ben, a Minardi színeiben debütált a Forma-1-ben, első versenyén, hazai közönség előtt már pontot szerzett, a Red Bull pedig 2007-ben szerződtette. Az ausztrál az F1-ben 215 GP-n indult el, kilenc futamot nyert, 13 alkalommal rajtolhatott a pole pozícióból, s összesen 42-szer állt dobogóra. Legjobb eredményeként 2010-ben és 2011-ben is harmadik volt az összetett pontversenyben.

"Nagyon jó volt így befejezni, nagyot harcoltam. Nagyon élveztem mindenkivel a küzdelmet, ma és egész karrierem során, Sebastiannal, Fernandóval, Lewisszal, Nicóval, akivel az utóbbi öt-hat évben összehozott a sors. Szeretnék köszönetet mondani a csapatnak, nagyon élveztem az utolsó pár kört. Köszönöm mindenkinek Ausztráliában, nélkülük, az ő támogatásuk nélkül nem lennék itt, különösen ami a pályám kezdetét illeti. Nagyon büszke vagyok erre az útra. Néhányan különleges szerepet játszottak a karrieremben, ők tudják, kik, köszönöm nekik, ha most néznek - mondta a 37 éves ausztrál. - Élvezzék jövőre a Forma-1-et ezekkel a srácokkal, én várom a Porsche-szezont."

A 37 éves ausztrál pilóta hosszútávú szerződést kötött a Porschéval, amellyel részt vesz a 2014-es Le Mans-i 24 órás viadalon, és más versenyeken. A német gyár a jövő évtől a kitartásos széria királykategóriájában, az LMP1-ben szerepel, ahol az uralkodó Audival és a Toyotával szeretné felvenni a versenyt.

"Igazság szerint nagyon szomorú vagyok, hogy vége van ennek az idénynek. A nyári szünet óta az összes futamot sikerült megnyernem, ami hihetetlen. Az autó fenomenális volt, és csak egyre jobb lett. A mai futam érdekes volt, pocsék volt a rajtom, de aztán sikerült az első körben visszakerülnöm az élre. Ezután sikerült előnyt kiautóznom és aztán uralnom a helyzetet. Később a boxban a gumikra kellett várni, kis zavar volt, mindkét autó egyszerre érkezett meg a kerékcserére. Azért időben megkaptam a gumikat. Az utolsó körökben ereszkedett le a pára a pályára, nem lehetett tudni, megérkezik-e az eső. Rendkívül büszke vagyok, nagyon köszönöm a csapatnak és a Renault-nak" - fogalmazott Vettel.

Webber nem tudott kitörni Vettel árnyékából - Fotó: AFP

"Marknak ez volt az utolsó futama. Sokáig voltunk csapattársak, nem volt a legeslegjobb a kapcsolatunk, de rendkívüli módon tiszteltük egymást, mindig nagyon sikeresek voltunk együtt" - fűzte hozzá a német.

Fernando Alonso szeptember 22., Szingapúr után állhatott ismét dobogóra. "Nehéz futam volt mindenki számára. Sajnos nem esett le az eső, amit vártunk, esős körülmények között talán több esélyünk lett volna. Így is ideértünk a dobogóra, pozitívan zárhatjuk az idényt. Remélem, jövőre teljesen más irányt veszünk" - így a kétszeres világbajnok spanyol.

"Sajnálom, hogy Felipe boxutca-áthajtásos büntetést kapott, mert szerintem közel lett volna a dobogóhoz. Amikor láttam, hogy negyedik, arra gondoltam, hogy ez nagyon jó zárás lenne a számára. Örülök, hogy az utóbbi négy évben együtt dolgoztunk, fantasztikus csapattárs volt. Kiváló képességekkel rendelkezik, barátok vagyunk. Sok időt töltöttünk együtt a pályán kívül. Jövőre is találkozunk a boxutcában, legfeljebb más színű ruha lesz rajra, de ez a kapcsolatunkon nem változtat" - tette hozzá Alonso. Felipe Massa karrierjében lezárult egy nyolcéves korszak, a brazil jövőre a Williams sikereiért fog küzdeni.