Magyar válogatott

A túlélőtúra Bukarestben folytatódik

• Göbölyös János

Miben bízhatunk? A múltban? Ha az összképet nézzük, nincs mitől tartanunk, a magyar és a román válogatott 1936 óta íródó egymás elleni párharcának történetében a huszonkét mérkőzés felét mi nyertük meg, és mindössze ötször maradtunk alul. Ha szakaszokra bontjuk az elmúlt hetvenhét esztendőt, már nem ennyire kedvező a kép számunkra, óriási a kontraszt a kezdeti és a záró periódus között. Fordul-e a kocka?

Az üzenet rövid és egyértelmű

A huszonkét évig tartó győzelmi sorozatunkat barátságosnak nevezett meccseken értük el, a tíz találkozó között egyetlen tétmérkőzés, a szintén sikeresen megvívott 1952-es olimpiai selejtező szerepel. Ebben az időszakban kétszer is gólparádét rendezett a magyar válogatott, az első nagy zakót 1945 szeptemberében az Üllői úton (7-2), majd három évvel később a Megyeri úton (9-0) mértük szomszédainkra. Utóbbi eredmény egyébként azóta is kitörölhetetlen emlék a románok számára, ekkora különbségű vereséget ugyanis soha nem szenvedtek el.

Az 1958-as bukaresti győzelmünk után új fejezet kezdődött, a barátinak titulált összejöveteleinket EB és vb-selejtezők váltották. Ezt a szakaszt is jól indítottuk, a kontinenstorna negyeddöntőbe kerüléséért két döntetlent játszottunk, s bár mai számítás szerint mi voltunk a jobbak (1-1 itthon, 2-2 idegenben) harmadik mérkőzésen dőlt el a továbbjutás, a belgrádi ráadás pedig nekünk kedvezett (2-1). Kilenc év szünet után győzelemmel folytattuk az immár fél évszázada tartó veretlenségi sorozatunkat, 1981. május 13-án a Népstadionban Fazekas László góljával ha szűken is, de megnyertük a vb-selejtezőt. Nevezetes dátum volt ez, azóta ugyanis nem sikerült felülkerekedni a románokon. A bukaresti visszavágó (0-0) után ugyan mi örülhettünk, hiszen nagy lépést tettünk a spanyolországi világbajnokság felé, a mérkőzés hangulata, a fogadtatás azonban minden, a legpesszimistább várakozásunkat is alulmúlta. Mészöly Kálmán szövetségi kapitánynak a Nemzeti Sportban tett nyilatkozata szerint ,,azon, hogy a Himnusz alatt végig fütyültek, mi nem lepődtünk meg. De az megdöbbentő volt, hogy a Szombathelyről érkező szurkolói csoportból egy hölgyet megdobtak. Nem paradicsommal, hanem kővel. Orvosunk, dr. Gótzy Gyula látta el a sérültet. Viszont a történtek kellőképpen felhergelték a csapatot.”. Több játékos is úgy emlékezett vissza, hogy az együttes törzshelye nem is a szálloda volt, hanem a bukaresti magyar nagykövetség. Mészöly ezt a következőképpen magyarázta: ,,Attól tartottunk, a románok betartják a fenyegetésüket. Válogatottjuk a budapesti találkozó előtt a Margitszigeten lakott, ahol egy zenei tévéműsort vettek fel, és az ellenfél meg volt róla győződve, hogy ezt direkt az ő bosszantásukra teszik. Mondták is, na majd Bukarestben! Mi elejét vettük, hogy bármi is történjen velünk, az alvást leszámítva szinte a nagykövetségen laktunk. Ott voltak az értekezletek, még ott is ettünk, mert vittünk magunkkal szakácsot". Túléltük.

Tizenhét csendes év telt el ezután, 1998-ban újra magyar-román szerepelt a műsoron, a 2000-es Európa-bajnokság selejtezőjében ugyanis ismét összehozott minket a ,,jó sors". Az 1998-as budapesti meccset Hrutka János bombaszabadrúgásával 1-1-re mentettük, az ezt követő tizenegy esztendő azonban maga volt a rémálom. Nem csak a lelátón, hanem a pályán is. Öt mérkőzés, öt vereség, rúgott gól nélkül, miközben tízet kaptunk.

Idén tavasszal fordult a kocka. Fordulhatott volna persze nagyobbat is, másodpercek választották el a magyar válogatottat attól, hogy harminckét év elteltével ismét legyőzze Romániát. Március 22-én hatalmas lehetőséget szalasztott el a csapat, ráadásul olyan gólt kapott a hosszabbítás végén, ami már-már a vicc kategóriába sorolható, ők örömükben, mi kínunkban mosolyogtunk. Mészáros Norbert és Varga József összefutott, elesett, a labda az öt perce pályán lévő Chipciuhoz pattant, aki köszönte szépen az ajándékot és egyenlített. Ezen és ennyin múlott, hogy ki-ki meccset kell játszanunk Bukarestben.

Ott, ahol nem a stadion kapui, hanem a pénztárai lesznek zárva. Ott, ahol talán még az 1981-ben átvészeltnél is ellenségesebb lesz a hangulat. Ott, ahol ötvenöt éve nem nyertünk. Ott, ahol mintegy háromezer magyar szurkoló próbál majd túlkiabálni ötvenezer románt. Ott, ahol ha nyerünk, négy napra rá az észtek ellen bebiztosíthatjuk a második helyünket a csoportban, és akkor gyakorlatilag készülhetünk a pótselejtezőre. Óriási a tét.

Hogy is mondta Egervári Sándor a vele készült interjúban? Egy bravúr nem elég. A törökök elleni négy ponttal megvolt az első, ha most letudnánk a másodikat, aztán mindezt kedden megfejelnénk egy újabb győzelemmel, mennyivel jobb érzéssel utazhatnánk Hollandiába. Tudom, sokkal könnyebb a képletet levezetni, mint a meccset lejátszani. Hogy mégis miben bízhatunk pénteken este? Leginkább azokban, akik három évvel ezelőtt elindultak egy úton, aminek most az eddigi legnehezebb, de korántsem leküzdhetetlen akadályához érkeztek. A játékosokon múlik, hogy letérnek-e róla, vagy tartják az irányt.

[1147881] 2013-09-06 20:00:00 Románia - Magyarországx;

A 20 órakor kezdődő Románia-Magyarország vb-selejtezőről és az előkészületekről a hatharom.com élő, szöveges tudósításban számol be.

ROMÁNIA-MAGYARORSZÁG
Formamutató (az utolsó öt mérkőzés alapján)
ROMÁNIA MAGYARORSZÁG
2013.02.06. Ausztrália (s) - barátságos 3-2 2013.02.06. Fehéroroszország (s) - barátságos 1-1
2013.03.22. Magyarország (i) - vb-selejtező 2-2 2013.03.22. Románia (o) - vb-selejtező 2-2
2013.03.26. Hollandia (i) - vb-selejtező 0-4 2013.03.26. Törökország (i) - vb-selejtező 1-1
2013.06.04. Trinidad és Tobago (o) - barátságos 4-0 2013.06.06. Kuvait (o) - barátságos 1-0
2013.08.14. Szlovákia (o) - barátságos 1-1 2013.08.14. Csehország (o) - barátságos 1-1
1972.04.29. Budapest, Népstadion Magyarország-Románia 1-1 EB-selejtező
1972.05.14. Bukarest, Augusztus 23. Stadion Románia-Magyarország 2-2 EB-selejtező
1972.05.17. Belgrád, J.N.A. Stadion Magyarország-Románia 2-1 EB-selejtező
1981.05.13. Budapest, Népstadion Magyarország-Románia 1-0 VB-selejtező
1981.09.23. Bukarest, Augusztus 23. Stadion Románia-Magyarország 0-0 VB-selejtező
1998.10.14. Budapest, Népstadion Magyarország-Románia 1-1 EB-selejtező
1999.06.05. Bukarest, Ghencea Stadion Románia-Magyarország 2-0 EB-selejtező
2001.06.02. Bukarest, Ghencea Stadion Románia-Magyarország 2-0 VB-selejtező
2001.09.05. Budapest, Népstadion Magyarország-Románia 0-2 VB-selejtező
2004.02.21. Nicosia, GSP Stadion Magyarország-Románia 0-3 Barátságos
2009.08.12. Budapest, Puskás Ferenc Stadion Magyarország-Románia 0-1 Barátságos
2013.03.22. Budapest, Puskás Ferenc Stadion Magyarország-Románia 2-2 VB-selejtező
Összesítés (magyar szempontból): 22 mérkőzés, 11 győzelem, 6 döntetlen, 5 vereség, 47-25-ös gólkülönbség
Forrás: magyarfutball.hu
Helyezések, eredmények, gólok, csúcstartók
A szövetség megalapítása 1909 1901
Első hivatalos mérkőzés 1922.06.08.Jugoszlávia-Románia 1-2 1902.10.12. Ausztria-Magyarország 5-0
Legnagyobb győzelem 1973.10.14.Románia-Finnország 9-0 1912.07.14. Oroszország-Magyarország 0-12. 1926.06.12. Magyarország-Franciaország 13-1.1950.09.24. Magyarország-Albánia 12-0
Legnagyobb vereség 1948.06.06.Magyarország-Románia 9-0 1908.06.10. Magyarország-Anglia 0-7. 1941.04.06. Németország-Magyarország 7-0
Nemz. szereplés, legjobb eredmény VB részvétel: hét. Negyeddöntő (1994)  EB részvétel: négy. Negyeddöntő (2000) VB részvétel: kilenc. Ezüstérmes (1938, 1954).    EB részvétel: kettő. Bronzérmes (1964)
Legtöbb válogatottság Dorinel Munteanu (134) Bozsik József (101)
Legtöbb gól Gheorghe Hagi (35) Puskás Ferenc (84)
Szövetségi kapitány Victor Piturca (1998-99, 2005-09, 2011. június-) Egervári Sándor (2010. július-)