Roland Garros

Nadal történelmet írt, végérvényesen a salak királya

A címvédő Rafael Nadal 2 óra 16 perc alatt, 6:3, 6:2, 6:3-ra legyőzte honfitársát és jó barátját, David Ferrert a francia nyílt teniszbajnokság spanyol házidöntőjében. A 27 éves mallorcai az első férfi a sportág történetében, aki nyolcadszor is megnyerte ugyanazt a Grand Slam-versenyt.

A 17. Grand Slam-döntőjét vívó mallorcai salakkirály végig kézben tartotta a mérkőzést első GS-fináléját játszó riválisával szemben, aki ellen 20-4-re javította különmérlegét. Egy-egy brékkel indult a találkozó, majd Nadal 2:3 után sorozatban hét játékot nyert, s közben 6:3-ra hozta a 40 perces nyitójátszmát. Ez volt Ferrer első elvesztett szettje az idei Garroson. A folytatásban Nadal hamar 3:0-ra, majd 5:2-re elhúzott, ekkor két incidens is megzavarta a találkozót: először két, politikai transzparenst felmutató nézőt kellett kivezetni, majd egy hiányos öltözetű, maszkos férfi és egy tűzijáték került pár másodpercre a pályára. Nadal megköszönte a biztonságiaknak a közbeavatkozást, ám nem tudta kiszerválni a játszmát, rögtön utána viszont elvette 31 éves ellenfelének - s egyben jó barátjának - adogatását, így övé lett az 54 perces második felvonás is.

Az addig is szemerkélő eső a harmadik szett elején jobban rákezdett, de pár perces szünet után folytatódott az összecsapás, Nadal brékelt, utána elbukta az adogatását, majd a valenciai teniszező ugyanígy tett 4:4-nél. Ezt követően Nadal gond nélkül kiszerválta a meccset, és 2 óra 16 perc alatt nyert.

Rafael Nadal kilencedszer indult a Roland Garroson, és nyolcadszor ért a csúcsra, 59 győzelme mellett egyszer kapott ki, 2009-ben a nyolcaddöntőben Robin Söderlingtől. Egyben ő lett az első férfi játékos a sportág történetében, aki nyolcszor megnyert egy GS-versenyt. Hétszer hatan diadalmaskodtak egy-egy helyszínen: a svájci Roger Federer, az amerikai Pete Sampras és a brit William Renshaw Wimbledonban, az amerikai Bill Tilden, William Larned és Richard Sears pedig a US Openen.

Az elődöntőben a világelső szerb Novak Djokovicsot drámai, ötszettes csatában búcsúztató Nadal pályafutása 57. tornagyőzelmét aratta, és 12. Grand Slam-trófeáját hódította el, amit a világ leggyorsabb embere, Usain Bolt adott át minden idők legjobb salakpályás teniszezőjének.

Az örökrangsorban Federer vezet 17 serleggel, Sampras a második 14-gyel, Nadal pedig az ausztrál Roy Emersonnal holtversenyben immár a harmadik helyen áll.

Roland Garros, férfi egyes, döntő:
Rafael Nadal (spanyol, 3.) - David Ferrer (spanyol, 4.) 6:3, 6:2, 6:3
Statisztikák:
Nadal   Ferrer
5 Ászok 1
2 Kettős hiba 5
61/87 (70%) Beütött első szerva 53/85 (62%)
43/61 (70%) Első szervából nyert pont 31/53 (58%)
11/26 (42%) Második szervából nyert pont 8/32 (25%)
201 km/h Leggyorsabb szerva 197 km/h
13/17 (76%) Hálónál nyert pont 10/14 (71%)
8/16 (50%) Brék pont 3/12 (25%)
46/85 (54%) Fogadóként nyert pont 33/87 (38%)
2005: Nadal (spanyol)-Puerta (argentin) 6:7 (6-8), 6:3, 6:1, 7:5
2006: Nadal-Federer (svájci) 1:6, 6:1, 6:4, 7:6 (7-4)

3. szett:

Ferrer besegített két elrontott fonákkal, két mérkőzéslabda. Az elsőt kihasználta, Rafael Nadal kilencből nyolcadszor lett a Roland Garros királya! 6:3, 6:2, 6:3.

Brék! Nagyot küzdött Ferrer, végül kettős hibával bukott, Nadal adogathat a nyolcadikért. 6:3,  6:2, 5:3

Gyengélkedett Nadal, Bréklabdához jutott Ferrer, de aztán hosszút ütött, majd még kétszer hibázott, vagyis három ki nem kényszerített hibának köszönhetően hozta szerváját Nadal. 6:3,  6:2, 4:3.

Ferrer nem hagyja magát, tartja a lépést, 6:3,  6:2, 3:3.

Lenyűgöző Nadal-adogatójáték négy remek szervával. 6:3,  6:2, 3:2

Pár perc után folytatódik a döntő, Nadal pontot sem tudott nyerni, Ferrer kiegyenlített. 6:3,  6:1, 2:2.

Esőszünetet.

Brék! Az idősebbik spanyol (31 éves) semmi 40-re vezetett, Nadal egy bréklabdát tudott hárítani, aztán elbukta adogatását. 6:3,  6:2, 2:1.

Brék! Dupla bréklabda Nadalnak, az elsőt kihasználta. Ferrer kezd beletörődni a vereségbe, 6:3,  6:1, 2:0.

A címvédő megint nullára nyerte szervagémjét, 6:3,  6:2, 1:0.

2. szett:

Brék! Nadal semmire vette el Ferrer adogatását és lezárta a szettet. 6:3, 6:2.

Brék! Nadal az égbe ütötte a labdát majd kettős hibával jutotta dupla brékponthoz barátját. A közjáték megzavarta Nadalt, elvesztette adogatását, 6:3, 5:2.

Az előbb két fütyülő, kurjongató nézőt kivezettek a nőzőtérrel, most pedig egy meztelennek tűnő szurkoló fályjával rohant be a pályára, a biztonsági emberek körbevették Nadalt, a rendbontót pedig lefogták és kivitték.

Brék! Nadal ütéseire nincs ellenszer, dupla bréklabda. Ferrer két szép megoldással hárított, majd a harmadiknál is. Negyedjére maga hozta helyzetbe ellenfelét, Nadal egy tenyeres egyenessel jutott dupla brékelőnybe. 6:3, 4:1.

Egyre keményebben üt Ferrer, kockáztat, ám hiába játszott jól ezekben a percekben és jutott négy brékponthoz, Nadal mindet hárította, a negyediket 29 ütéses labdamenet végén. Nehezen, a végén egy fonák egyenessel nyerte szervajátékát Nadal, 6:3, 4:1.

Egyre többen nyitják ki esernyőiket, talán az esőszünet segíthet Ferreren. Maratoni gém, a hálónál bravúr bravúr után, fonák röpte után Nadalé a pont. Ferrer végül két bréklabdát hárított és küszködve, de hozta adogatását, 6:3, 3:1.

Semmire nyerte adogatását Nadal, egyre kellemetlenebb helyzetben a negyedik kiemelt. 6:3, 3:0.

Brék! A supervisort mutatták, közeleg az eső? Közben Nadal emelte játékának színvonalát, fonákból parádés pontot ütött, bréklabdához jutott, már a hatodik játékot nyerni sorozatban, 6:3, 2:0.

Nadal adogat, kettős hibával nyitott, majd ismét pontatlan volt, bréklabda Ferrernek. A másodikat sem tudta megcsinálni. Majd macska-egér harcban ismét elrontotta fonákját Ferrer, zsinórban az ötödik gémet bukta, 6:3, 1:0.

David Ferrernek élete legjobbja kellene a sikerhez, de ettől jelenleg messzire van.

1. szett:

Brék! Ferrer kettős hibát ütött, játszmalabda. A hálóba ütötte a labdát Ferrer, harmadszor vesztette el adogatását, két szettre Nadal nyolcadik Roland Garros-trófeájától. 6:3.

Nem jött be Nadal átemelése, bréklabda Ferrernek. Bombaerős tenyeressel hárított Nadal, majd már nála az előny, ásszal befejezte a gémet, egy játékra a szett megnyerésétől. 5:3.

Brék! A mallorcai játéka feljavult, két bréklabdához jutott, az elsőt hárította ellenfele, majd nagy munkával a másodikat is. A harmadikat nem tudta, egy fonák kereszttel visszavette előnyét Nadal, 4:3.

Agresszív stílusra váltott Nadal, nullára hozta adogatását, 3:3. És közben szemerkél az eső Párizsban.

Nadal szokatlanul sokat hibázik, tenyeres egyelőre nem működik, már Ferrernél az előny. 2:3.

Brék! A gém elején Ferrer idegesnek tűnt, majd Nadal hibázott háromszor. Az első bréklabdát hárította a harmadik kiemelt, majd Ferrer kiszorította honfitársát és egy szép ejtéssel újra bréklabdához jutott. Maratoni labdamenet végén Nadal a hálóba ütötte a labdát. Négy ki nem kényszerített hibája volt ebben a játékban, Ferrer visszajött, 2:2.

Ferrer legutóbb 2007-ben, kemény pályán tudta megverni honfitársát. Salakon pedig 2004-ben.

Brék! Két bréklabdához jutott a címvédő, az elsőnél rögtön széleset ütött Ferrer, előnyben Nadal, 2:1.

Nadal is hozta szervagémjét, 1:1.

Ferrer kezdte a mérkőzést és az első pont is az övé. Simán, semmire hozta adogatását, 0:1.

15:10 - Nadal szavai ellenőre alig adnak esélyt Ferrernek, azért nem szabad leírni a valenciait, szettveszteség nélkül jutott el a végjátékig, a négy között a hazi kedvenc Jo-Wilfried Tsongát búcsúztatta. A címvédő első két meccsén négy játszmára kényszerült, míg az elődöntőben Novak Djokovics ellen döntő szettben, több mint négy és fél órás csatában győzött. Vagyis Ferrer a pihentebb.

15:08 - A spanyol tenisz két legnagyobb alakja eddig 23 alkalommal csapott össze: 19-4-re vezet Nadal. Legutóbb a római torna negyeddöntőjében három szettben győzött a mallorcai.

15:04 - Nadal óvatosan fogalmazott a döntő előtt, úgy véli, nem tekinti magát favoritnak és úgy véli, honfitársa sok gondot okozhat neki.

15:02 - A korábbi spanyol világelső hét hónapos kihagyást követően februárban tért vissza, azóta pedig mind a kilenc tornán, melyen elindult, döntőbe jutott, és eddig hatot meg is nyert.

15:00 - Köszöntjük Kedves Olvasóinkat, hamarosan kezdődik a francia nyílt teniszbajnokság férfi egyes döntője két spanyol, a címvédő Rafael Nadal és az élete elő GS-fináléjában szereplő David Ferrer főszereplésével!