Felkészülés

Az Európa-bajnok legyőzte Dél-Amerika legjobbját

A világbajnok és kétszeres Eb-győztes Spanyolország 3-1-re nyert Katarban a Copa América címvédője, Uruguay ellen barátságos mérkőzésen.

Nagy hiányzókkal - Iker Casillas, Xabi Alonso, Xavi - és hét barcelonai játékossal álltak ki a spanyolok a dél-amerikaiak ellen. A Chelsea jobbhátvédje, César Azpilicueta újoncként rögtön a mélyvízbe került, ugyanakkor az Európa-bajnokságon már bejáratott szisztéma szerint klasszikus középcsatárt nem jelölt a kezdőbe Vicente del Bosque. A Furia Roja szövetségi kapitánya megdöntötte Kubala László 68 meccses rekordját a válogatott élén.

Az uruguayiak Edinson Cavanival és Luis Suárezzel rohamoztak, utóbbi már a 4. percben megindult a kapu felé, de a jubiláló csapatkapitány, Carles Puyol tisztázott a csatár elöl. A 9. percben Busquets a 16-os előteréből futtából lőtt kapura, Muslera védett a bal alsónál. Az első negyedóra végén potyagóllal szereztek vezetést a spanyolok: Fabregas jó 35 méterről tűzte kapura a labdát, Muslera nagyon benézte, és a gyakorlatilag a kesztyűjéről pattant a kapuba a játékszer (1-0).

Az uruguayiak pár labdaérintésből megpróbáltak Valdés kapuja elé kerülni a sokpasszos spanyolokkal szemben, a két teljesen eltérő stílus találkozásából remek mérkőzés kerekedett. A 24. percben ismét Fabregas próbálkozott 16-ról, kissé jobbról, Muslera hárított. A 26. percben Cavani suhintott a kapu fölé. A 29. percben Puyol szerzett lesgólt, a partjelző zászlója lengett, a visszajátszások alapján azonban nem volt lesen a védő. Nem sokkal később egyenlített Uruguay, Cristian Rodríguez 11 méterről a kapu közepébe lőtt, pont Puyol volt az aki, beragadt a védők közül (1-1). A 37. percben Juan Mata 17-ről tüzelt, Muslera vetődött a labdára. Az uruguayi kontrákat az első félidőben jól hatástalanították a spanyolok, de Suárezék megindulásai állandó veszélyt jelentettek.

A szünetben a katari vendéglátók ünnepélyesen köszöntötték a címeres mezt századszor magára öltő Carles Puyolt, akit a második félidőre Gerard Piqué váltott a pályán, Mata helyére pedig David Villa állt be. A második felvonás elején ismét megszerezte a vezetést az Eb-címvédő: Godín eladta a labdát, amit Piqué Pedróhoz passzolt, a támadó jobbról, nyolc méterről pörgetett a hálóba (2-1).

Az 57. percben Cavani jobbról tüzelt, Valdés ujjheggyel kitolta a labdát. A 60. percben a Málaga tehetsége Isco debütált Iniesta helyén. A 61. percben Villa tekert a kapu mellé, majd Mario Suárez is bemutatkozott a spanyoloknál. A 75. percben Pedro duplázott, Fabregas balról ívelt tökéletesen klubtársa elé, aki a kapust megelőzve a hálóba helyezett (3-1). A végén még David Villának volt egy lehetősége, majd Ramos fejelt fölé. Spanyolország magabiztosan, 3-1-re győzött, Uruguay igazából csak az első játékrészben tudta valamelyest megszorongatni ellenfelét.