Sportpolitika

Az államtitkár látványos fejlődést szeretne a sportolási lehetőségek terén

A kormány támogatja az értelmes sportcélú fejlesztéseket, ennek révén a következő időszakban látványos fejlődés várható a sportolási körülmények és lehetőségek terén - mondta az MTI-nek adott interjújában Simicskó István. A sportpolitikáért felelős államtitkár egyik legfőbb célja "elérni, hogy minél többen sportoljanak rendszeresen és így a magyarság sportoló nemzetté váljon".

Október 8-án nevezték ki Czene Attila utódjává Simicskó Istvánt, aki ezt megelőzően a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkári posztját töltötte be. Simicskó István az elmúlt hetek tapasztalatai alapján azt mondta: az Emberi Erőforrások Minisztériumában egy jó miniszter irányítása alatt, kiválóan felkészült államtitkárokkal dolgozik együtt, s azt gondolja, jó döntést hozott, amikor ezt a feladatot elvállalta.

Mint kifejtette: a sport mindig is az élete része volt. Gyermekkora óta rendszeresen sportol, korábban kosárlabdázott, karatézott, kipróbálta a rögbit is, jelenleg - immár 20 éve - kung-fuzik.

Az államtitkár fontosnak tartja, hogy a mostani nehéz gazdasági körülmények ellenére is tudnak pénzt fordítani sportcélú beruházásokra. Stadionok épülnek, a társasági adókedvezmények révén megújulhatnak a sportlétesítmények és miközben folytatódik az iskolai tornatermek és uszodák felújítása, kiemelten foglalkoznak az utánpótlás-neveléssel, a sportolási lehetőségek bővítésével is.

Ennek kapcsán megjegyezte, hogy a múlt héten Orbán Viktor miniszterelnökkel, Borkai Zsolttal, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnökével és 14 sportági szakszövetség vezetőjével fontos tárgyalást folytattak. Megállapodtak, hogy a szakszövetségek által készített fejlesztési koncepciók megvalósítására a kormány - mintegy 10-15 milliárd forintos keretben - közvetlen állami támogatást nyújt, s ezt a költségvetésről szóló törvényben is rögzíteni fogják.

A nem társasági adókedvezmények segítségével finanszírozott, kiemelt 14 sportág fejlesztési programját a MOB gyűjti össze. Ezeknek a szakmai anyagoknak az áttanulmányozását követően a MOB tesz javaslatot az elosztás elveire és a támogatások sportágankénti nagyságrendjére vonatkozóan is - fejtette ki.

Akik azt kérdezik, hogy "ezeket a pénzeket miért a sportra kell költeni", azok számára az államtitkár azt felelte, hogy "a sportra fordított pénz a jövőbe fektetett pénz". A sportnak fontos szerepe van a testi-lelki fejlődésben, az egészség megőrzésében - fogalmazott Simicskó István, akinek az a célja, hogy a gyermekek mindennapjainak része legyen a sport. Ezt a törekvést nagymértékben segíti a mindennapos testnevelés beindítása is - emelte ki.

Ugyanakkor nem csak az egészséges életmódra való nevelés fontos - jegyezte meg az államtitkár, hangsúlyozva, hogy a sport a "fair playről" és a küzdeni tudásról is szól, s egyben erősíti nemzeti összetartozásunkat, önbecsülésünket is. Nem beszélve arról, hogy az olimpikonok és a sikeres magyar sportolók pozitív példája azt mutatja a gyermekek számára, hogy szorgalommal, kitartással és kemény munkával sikereket lehet elérni.

Az államtitkár a háromszoros olimpiai bajnok kajakos, Douchev-Janics Natasa országváltásával kapcsolatban kialakult helyzetet "szomorú és sajnálatos" jelenségnek nevezte. Simicskó István szerint a szervezeten, szövetségen belüli konfliktusokat időben orvosolni kellett volna, nem lett volna szabad hagyni, hogy idáig fajuljanak az ügyek.

Reméli, hogy a szövetség és a MOB levonja az eset konzekvenciáit és olyan megoldással áll elő, amellyel meg lehet előzni, hogy a magyar sportolók elmenjenek, s más ország színeiben versenyezzenek. Ha ehhez politikai, jogalkotási segítségre is szükség lesz, az államtitkárság támogatására bátran számíthatnak majd - tette hozzá.