London 2012

Egyetlen góllal maradt le a Mocsai-csapat az olimpiai döntőről

A magyar férfi kézilabda-válogatott nagy csatában egygólos vereséget szenvedett Svédország együttesétől, így a bronzéremért játszhat majd a londoni olimpián. A mieink a kétszeri hosszabbítással véget ért negyeddöntő után kissé fásultan játszva a mérkőzés nagyobbik részében kapaszkodtak a skandinávok után, de utolérni egyszer sem sikerült őket.

Mikler Roland egy támadáson belüli két védése és Ilyés Ferenc átlövésgólja nyitották a mérkőzést, de ellépni egyetlen percre sem sikerült Svédországtól, nagyjából felváltva estek a találatok. Mindkét csapat igen statikusnak tűnt, de a skandinávok 5-1-es védekezése érezhetően jobban megzavarta a mieinket, mint a mi hatosfalunk őket.

Az Izland ellen megnyert negyeddöntő kétszeri hosszabbításának fáradtsága látszott a magyar csapaton, főleg a félidő második felében. 8-8 után egyre több lett az apró hiba a védekezésben, amiből a svédek viszonylag könnyű gólokat tudtak lőni. Mocsai Lajos egy időkérésnél fel is hívta ezekre tanítványai figyelmét. Különösen feltűnő volt, az emberelőnyös helyzeteket nem tudtuk megoldani, általában negatívan jöttünk ki belőlük.

A magyar Nagy László (j) és a svéd Tobias Karlsson (b2) harcol a labdáért a 2012-es londoni nyári olimpia férfi kézilabdatornájának elődöntőjében vívott Magyarország - Svédország találkozón a Copper Box kézilabdacsarnokban 2012. augusztus 10-én.

A játékrész hajrája Svédországé lett, de Császár Gábor lőtt még egy szép gólt a jobb szélről, így 15-12-es hátránnyal érkeztünk a szünethez.

A pihenő után Császár folytatta a gólgyártást, akcióból és hétméteresből is többször eredményes volt, ráadásul Putics Barna is tartotta vele a lépést átlövéseivel. Nekik köszönhetően sikerült újra felzárkózni (20-21), de az egyenlítés nem sikerült. A jobb oldalról sajnos kevés gólt szereztünk, csak Harsányi volt onnan eredményes, Nagy László és Mocsai Tamás sem tudott betalálni, utóbbinak még az első félidőből volt egyetlen találata.

Így is tartottuk azonban a lépést, mivel a védekezésünk javult, többnyire jó üteműek voltak a kilépések a svéd átlövőkre, Fazekas Nándor pedig jól védett. Szélről és átlövésből érkező kísérleteket is hárított, lerohanásokat azonban ritkán tudtunk ezekből vezetni, vagy amiket vezettünk, azokat pontatlanul fejeztünk be.

Az ellenfél kapujában Mattias Andersson az egész mérkőzésen remekelt, és a 49. percben Császár Gábor egy lövés után leérkezve Lékai Máté sarkára lépett, és megsérült a bokája. Hatékony védekezésünknek köszönhetően nélküle is szoros maradt a mérkőzés, köszönhetően annak is, hogy Iváncsik és Harsányi révén két gyors indítást sikerült értékesíteni. (23-24)

A magyar csapat tagjai, Putics Barna, Harsányi Gergely és Zubai Szabolcs (b-j) a 2012-es londoni nyári olimpia férfi kézilabdatornájának elődöntőjében vívott Magyarország - Svédország találkozó után a Copper Box kézilabdacsarnokban 2012. augusztus 10-én. A bronzéremért játszhat a magyar férfi kézilabda-válogatott a londoni olimpián, mivel az elődöntőben 27-26-os vereséget szenvedett a svéd csapattól.

A véghajrában azonban épp ők hagytak ki lehetőségeket, miközben átlövőinktől továbbra sem jött egyetlen gól sem. Enélkül pedig egyenlítenünk 8-8 után egyszer sem sikerült. Az utolsó pillanatokban Ekdahl du Rietz talpról talált be, amire Ilyés egy test melletti lövéssel válaszolt, de az óra lepergett, így 27-26-os svéd sikerrel ért véget a mérkőzés.

A magyar válogatott így a bronzéremért játszhat vasárnap, hazai idő szerint 12:00 órától. Az ellenfél a francia-horvát elődöntő vesztese lesz.

London 2012
Férfi kézilabda, elődöntő
Magyaroszág-Svédország 26-27 (12-15)
Kosárlabda Aréna, vezették: Lars Geipel, Marcus Helbig (németek)

Magyarország: Fazekas, Mikler (kapusok), Ilyés 3, Császár 8, Mocsai T. 1, Iváncsik G. 3, Harsányi 3, Putics 5, Laluska, Nagy L., Vadkerti, Zubai 2, Schuch, Lékai 1
Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos

Svédország: M. Andersson, Sjöstrand (kapusok), Gustafsson, K. Andersson 5, Källman 5, Jernemyr, Ekberg 6, Doder 1, Larholm 1, Kalrsson, Jakobsson, Petersen 4, Ekdahl du Rietz 4, Nilsson 1
Szövetségi kapitány: Staffan Olsson

Vége a mérkőzésnek. Svédország jutott a döntőbe.

60. perc: Ekdahl talpról betalált, Ilyés talpról válaszolt, 26-27

60. perc: 32 másodperc, svéd időkérés.

60. perc: 50 másodperc..

59. perc: Labdát szereztünk, lerohantunk, Harsányi bement, de Andersson védett...

59. perc: Másfél perc van hátra.

59. perc: Nagy bejátszása után Zubai lőtt beállóból. 25-26

58. perc: Andersson talpról lőtt a bal alsóba. 24-26

58. perc: Iváncsik a szélről a felső lécre ejtett.

58. perc: Császár sajnos sérülten ül a padon.

58. perc: Mocsai Lajos időt kért.

57. perc: Passzív miatt elvették a labdát a svédektől.

57. perc: Mocsai Lajos sárga lapot kapott.

57. perc: Mocsaira belemenést fújtak.

56. perc: Ekberg a szélről kapufát lőtt.

56. perc: Lékait lerántották, Iváncsik lőni tudott. Andersson védett, de Jernemyrt kiküldték két percre.

55. perc: Passzívból Källman lőtt, Fazekas védett.

55. perc: Jól blokkolt Nagy László, svéd bedobás.

54. perc: Lékai talpról lőtt, Andersson alatt valahogy becsorgott. Ha minden igaz. Megadták... 24-25

53. perc: Källman ezúttal belőtte a szélről. 23-25

53. perc: Staffan Olsson időt kért.

52. perc: Källman lövését védte Fazekas, indította Iváncsikot indította, ő belőtte. 23-24

52. perc: Kim Andersson fölé lőtt, Harsányi indult, belőtte. 22-24

51. perc: Putics két percet kapott.

51. perc: Mocsai lövését blokkolták.

51. perc: Mikler érkezett a hetesre a kapunkba, nem volt esélye Petersennel szemben. 21-24

50. perc: Källman betört a szélen, hetest kapott.

49. perc: Császár Gábor arckifejezése alapján csoda lenne, ha folytatná. A másik oldalon is megsérült az irányító, Dalibor Doder.

49. perc: Császár telibe találta Anderssont, a leérkezésnél rálépett Lékai lábára, megsérült a bokája.

48. perc: Ekberg jött a szélről, Fazekas védett, lerohantunk, Zubaira belemenést fújtak, de Fazekas újabb ziccert fogott. Megint Ekbergét.

47. perc: Mocsai átlövését védte Andersson.

46. perc: Ekdahl lövését megint védte Fazekas.

45. perc: Mocsai átlövése bedobásra pattant a svéd blokkról, Császár talpról lőtt szép gólt. 21-23

45. perc: Ekdahl átlövését könnyen védte Fazekas.

44. perc: Császár átlövése a felső lécről svéd bedobásra pattant ki.

43. perc: Fazekas védett, lerohantunk, eladtuk a labdát Källman indult, bepattintotta. 20-23

43. perc: Császár büntetőjét Sjöstrand védte, Karlsson nagyon megverte magasságban Császárt a "lepattanóért".

43. perc: Császár betört a bal oldalon, hetest kaptunk.

42. perc: Nilsson hetest harcolt ki beállóban, Petersen belőtte. 20-22

41. perc: Putics passzív helyzetből, talpról lőtt, Andersson védett.

40. perc: Fazekas védte könnyedén Doder talpról érkező lövését.

40. perc: Labdát szereztünk, lerohantuk a svédeket Harsányi belőtte a szélről. 20-21

39. perc: Mocsai megtalálta az üres Zubait, ő belőtte a ziccerét a hatosról. 19-21

39. perc: Passzív miatt elvették a labdát a svédektől.

38. perc: Császár talpról lőtt Andersson lába mellé a kapuba. 18-21

38. perc: Petersen a térfél közepén lerántotta Császárt, két perc.

37. perc: Harsányi nehéz helyzetből lőtt, Anderson védett, Källman indult, belőtte a ziccerét. 17-21

37. perc: Putics betörése után Iváncsikhoz passzolt, ő bepattintotta, Doder pedig lépéshibát vétett. 17-20

36. perc: Ekberg a jobb szélről szépen lőtt a rövidbe. 16-20

36. perc: Zubaira szabálytalan zárást fújtak, Nagyot pedig kiküldték két percre.

35. perc: Ekdahl betört középen, be is lőtte. 16-19

35. perc: Császár Mattias Andersson mellett is elpörgette a labdát. 16-18

35. perc: Császár bejátszása után Zubai újabb hetest harcolt ki.

34. perc: Ekberg kapott jó labdát a jobb szélen, belőtte. 15-18

34. perc: Putics a szélen ment be, bepattintotta. 15-17

33. perc: Petersen belőtte a büntetőt. 14-17

33. perc: Nilsson kapott bejátszást, Fazekas védett, könnyű síppal hetest fújtak.

32. perc: Putics betörése hetest ért, az előző hibája után is Császár lőtt, bepattintotta a felugró Sjöstrand alatt. 14-16

31. perc: Kim Andersson lőtt az immár Fazekas Nándor által őrzött kapunkba. 13-16

31. perc: A magyar válogatott kezdte a második félidőt., Császár gyönyörű elhajlásos átlövése nyitotta a félidőt. 13-15

Vége az első félidőnek. Érződik a fáradtság a magyar játékosokon az Izland elleni csodálatos, de megterhelő győzelem után. Elöl és hátul is statikusan játszunk, pedig a svédek sem villámléptűek. Az ellenfél védelmében nagy helyek vannak, de ezeket eddig csak Putics Barna tudta bejátszani. Hátul rendre későn fogadjuk a svéd átlövőket, illetve több figyelmetlenséget is elkövettünk. A koncentráción javítani kell a második félidőre, és lehetőleg a 40. perc környékére minimum döntetlen közelébe kellene hozni az állást.

30. perc: Nagy lövése Mattias Anderssonról bedobásra pattant, utána még volt idő egy szép figurára, Császár a szélről lőtt gólt. 12-15

30. perc: Larholm szép csel után bement a jobb oldalon, néggyel mennek a svédek. 11-15

29. perc: Vadkerti kapufát lőtt a bal szélről.

28. perc: Végighúzták a szélre, Ekberg belőtte. 11-14

28. perc: Mocsai talpról lőtt, Andersson szépen védett, pedig már elment a jobb oldalra.

28. perc: Petersen elgáncsolta Mocsait, két percet kapott.

27. perc: Källman test mellől lőtte át a falunkat, Mikler lábai között ment át a labda. 11-13

26. perc: Mocsai Lajos stabilitást, kevesebb "olcsó gólt" kért védekezésben.

26. perc: Staffan Olsson időt kért.

26. perc: Putics keresztpassza után Harsányi a szélről lőtt gólt. 11-12

25. perc: Petersen szépen elment a jobb szélen, belőtte a rövidbe. 10-12

25. perc: Putics jobbja megint villant. 10-11

24. perc: Karlsson gyorsan megkapta második két percét is. Ez nekünk csak jó.

24. perc: Zubai előbb jól védekezett, majd nem figyelt, Andersson talpról lőtt gólt. 9-11

24. perc: Mocsai nehezen szedett össze egy passzt, de szépen átlőtte a svéd falat. 9-10

23. perc: Majdnem elvesztettük a labdát, de Lékai visszaszerezte.

23. perc: Doder talpról, test mellől talált be. Rosszul játszottuk le az emberelőnyt. 8-10

22. perc: Újabb belemenés, ezúttal Puticstól.

22. perc: Ekberg szélső befutása után kapott bent labdát, belőtte ziccerét. 8-9

22. perc: Lékaira belemenést fújtak.

21. perc: Karlssont kiküldték két percre Zubai lerántásáért.

21. perc: Kiegészültünk, Mocsai Lajos időt kért. Támadási figurákat javasolt, védekezésben pedig azt ajánlotta, hogy inkább a beállósra, mint a jobbszélsőre koncentráljunk.

20. perc: Lékai átlövése blokkról Anderssonhoz pattant, de Källman szabálytalanul szerzett előnyt a kapunk előtt, újra miénk a labda.

19. perc: Mikler kivédte Ekberg hetesét, a kezéről a földre, onnan fölé pattant a labda. Mikler eddig másolja Fazekas előző meccses remeklését!

19. perc: Nilsson harcolt ki hetest Mocsai és Zubai között.

19. perc: Schuchot kiküldték két percres, miután lerántotta Ekdahlt.

18. perc: Császár a felső lécre lőtte a büntetőt.

18. perc: Lékai bal oldali betörésével hetest harcolt ki.

17. perc: Putics talpról újabb átlövésgólt szerzett, de Ekberg a szélről gyorsan egyenlített. 8-8

16. perc: Ekdahl átlövésébe csak belekapni tudott Mikler. 7-7

15. perc: Császár a svéd kapuba "beugró" Sjöstrandnak is belőtte a büntetőt. 7-6

15. perc: Császár bepöccintette Zubainak a labdát, aki hetest harcolt ki.

15. perc: Nilsson kapott jó bejátszást, hetest harcolt ki, Ekberg belőtte. 6-6

14. perc: Putics középről lőtt szépen a bal felsőbe. 6-5

13. perc: Putics nagy góllal mutatkozott be, Zubai gyorsan labdát szerzett, Nagy indult, de Andersson védte a ziccerét, szabaddobással jöhetünk, mert a kipattanó svéd lábat talált. 5-5

12. perc: Talpról jövő lövést védett Mikler, a kipattanóból indultunk volna, de Kim Andersson elütötte Iváncsik elől a labdát. Bedobással jövünk.

11. perc: Nem jutottunk lövéshez a svéd védekezés miatt, Källman indult, és belőtte, de rendezetlen védelem ellen Iváncsik gyors gólt szerzett. 4-5

10. perc: Ilyés átlövését bedobásra ütötte Andersson.

10. perc: Du Rietz betört, először vezetnek a svédek. 3-4

9. perc: Ilyés test mellett lőtt, de Andersson szépen védett.

8. perc: Doder talpról mellé lőtt.

8. perc: Császára belemenést fújtak.

7. perc: Kim Andersson nagy gólt lőtt a bal alsónkba a jobb oldalról. 3-3

7. perc: Nilsson kapott jó bejátszást beállóban, de Mikler lábbal bedobásra rúgta ki a labdát.

6. perc: Ekdahl du Rietz kapufát lőtt, Miklerről bedobásra ment ki a labda.

5. perc: Császár befutott beállóba, hetest harcolt ki, azt pedig elpattintotta Mattias Andersson mellett. 3-2

5. perc: Nilsson beállóból gyorsan egyenlített. 2-2

4. perc: Császár talpról mellé pattintott, majd Kim Andersson indult, de Mikler védett. Ilyés betört a rendezetlen védelem ellen, és gólt szerzett. 2-1

4. perc: Nagy László lövése is sarokdobásra pattant, csakúgy, mint Ilyés próbálkozása.

3. perc: Andersson lövését blokkoltuk, de a sarokdobás után Doder nagy gólt szerzett. 1-1

2. perc: Ilyés Ferenc szerezte a meccs első gólját, középről lőtt a bal alsóba. 1-0

1. perc: A svédek kezdték a mérkőzést. Jól védekeztünk, de Doder így is be tudott törni a jobb oldalon. Az ezúttal a kapunkban kezdő Mikler azonban védett, majd Ekdahl szélről jövő ismétlését is fogta.

17:59 - A svédek azokat a dánokat verték nagy csatában a negyeddöntőben, akiktől a mieink a csoportmérkőzések során kikaptak, a magyar együttes pedig az Izland elleni emlékezetes találkozón nyert a nyolc között.

17:57 - Ha kívánni lehetett volna - ha elvártuk volna az elődöntős szereplést -, Svédországgal elégedettek lehettünk volna előzetesen is mint ellenféllel a legjobb négy között, de amint azt csütörtöki bemutatónkban is írtuk, a sárga-kék csapat ellen is nagyon nehéz dolgunk lesz.

17:55 - A magyar és a svéd válogatott idén már játszott egymással, akkor, a tavaszi olimpiai selejtezőn hazai pályán 26-23-ra legyőztek minket a skandinávok, de addigra már mindkét együttes kijutott Londonba, így nem volt tétje a találkozónak.

17:52 - Magyarország eddig négyszer volt negyedik helyezett az olimpiákon: 1936-ban - amikor még teljesen más volt a sportág, nagypályán játszották -, 1980-ban, 1988-ban és 2004-ben. Ezt a teljesítményt már minimum megismétli Mocsai Lajos együttese, egy éremszerzés pedig már sporttörténeti tett lenne.

London 2012
Magyaroszág-Svédország
Kosárlabda Aréna, vezetik: Lars Geipel, Marcus Helbig (németek)

Magyarország: Fazekas, Mikler (kapusok), Ilyés, Császár, Mocsai T., Iváncsik G., Harsányi, Putics, Laluska, Nagy L., Vadkerti, Zubai, Schuch, Lékai

Svédország: M. Andersson, Sjöstrand (kapusok), Gustafsson, K. Andersson, Källman, Jernemyr, Ekberg, Doder, Larholm, Kalrsson, Jakobsson, Petersen, Ekdahl du Rietz, Nilsson