EURO 2012

Anglia újabb büntetőpárbajt bukott el, Olaszország az elődöntős

Utolsóként Olaszország jutott elődöntőbe a lengyel-ukrán közös rendezésű kontinenstornán, miután tizenegyesekkel legyőzte Angliát. A rendes játékidőben és a hosszabbításban nem esett gól, a hirtelen halálban az olaszok részéről Riccardo Montolivo hibázott, az angoloktól Ashley Young és Ashley Cole is rontott. A négy között a németek várnak az azúrkékekre.

Olasz továbbjutás büntetőrúgások után

Óriási kapufával indult a mérkőzés, baloldali olasz támadás végén Marchisio kanyarította vissza a labdát, amelyet de Rossi kapásból, 20 méterről a jobb kapufára bombázott. Aztán a második perctől az angolok vették át az irányítást, s többször kerültek az olasz védelem mögé. A 6. percben Milner beadása Bonuccin változtatott irányt, a labda Johnsonhoz került, ő hat méterről lőtt, de Buffon bravúros reflexmozdulattal hárított. Negyedóra rohamozás után visszaállt Roy Hodgson együttese, s átengedte a területet Pirlóéknak, akik nagyon szenvedtek a betömörülő angol védelem ellen, helyzetet csak keveset alakítottak ki, gólt pedig nem sikerült ezekből szerezniük. Mivel Rooneyék szórványos ellentámadásai is eredménytelenül zárultak, gól nélküli döntetlennel vonulhattak a felek pihenőre.

A fordulás után is az olaszok támadtak többet, ám több nagy lehetőséget kihagytak. A játékrész nagy részében meddő volt az olaszok fölénye, a masszív angol védelmen csak ritkán jutottak túl, kevés helyzetüket elpuskázták. Az angolok erejéből a támadásokra nem sok futotta, Buffonnak így nem volt dolga: következhetett a hosszabbítás.

A ráadás első fele egy véletlen olasz kapufán kívül semmilyen izgalmat nem tartogatott. A 101. percben Diamanti próbált beadni a 16-os jobb sarkától, ám célt tévesztett, labdája ugyanakkor majdnem a jobb alsó sarokban kötött ki, végül a kapufa tövéről kipattant. A folytatásban a csapatok békésen, kockázatot nem vállalva futballoztak, "készültek" a büntetőkre. A második 15 percben a teljesen passzív angolokkal szemben az olaszok próbálták eldönteni a találkozót, gólt azonban csak leshelyzet után tudtak szerezni.

A büntetőrúgásokban az olasz csapat játékosai voltak nyugodtabbak, csak Montolivo hibázott, míg a másik oldalon Young és Cole is tévesztett - előbbi a felső lécre rúgta, utóbbi gyenge gurítását védte Buffon - , így Anglia búcsúzott, Olaszország pedig elődöntős. A Háromoroszlánosok nyolc évvel ezelőtt is büntetőkkel maradtak alul az Európa-bajnokság negyeddöntőjében, akkor Portugália örülhetett.

A mérkőzés összefoglalója:

Az olaszok csütörtökön a varsói elődöntőben a német csapattal mérkőznek a döntőbe kerülésért. A másik ágon szerdán portugál-spanyol csata lesz.

EURO 2012
Negyeddöntő
ANGLIA-OLASZORSZÁG - 0-0, 11-esekkel 2-4
Kijev, Olimpiai Stadion, v: Pedro Proenca (portugál).
Sárga lap: Barzagli (82.), Maggio (94.)

ANGLIA: Hart - Johnson, Lescott, Terry, A. Cole - Milner (Walcott, 61.), Parker (Henderson, 94.), Gerrard, Young - Rooney, Welbeck (Carroll, 60.).
Szövetségi kapitány: Roy Hodgson. Cserepad: Green, Butland (kapusok), Kelly, Baines, Jones, Jagielka, Walcott, Henderson, Downing, Oxlade-Chamberlain, Carroll, Defoe.

OLASZORSZÁG: Buffon - Balzaretti, Abate (Maggio, 90+1.), Barzagli, Bonucci - Montolivo, Pirlo, Marchisio, De Rossi (Nocerino, 80.) - Balotelli, Cassano (Diamanti, 78.).
Szövetségi kapitány: Cesare Prandelli. Cserepad: Sirigu, De Sanctis (kapusok), Maggio, Chiellini, Ogbonna, Thiago Motta, Giaccherini, Diamanti, Nocarino, Di Natale, Borini, Giovinco.
15 szabálytalanság 11

Alessandro Diamanti nem hibázott, Olaszország az elődöntős.

Ashley Cole nagyon rosszul lőtte, Buffon simán védte, 3-2. Ha a következő bemegy, Olaszország megy tovább.

Nocerino becsapta Hartot, a jobb alsóba helyezett, 3-2.

Ashley Young szétlőtte a felső lécet, 2-2.

Pirlo szemtelenül panenkázott, 2-2.

Rooney félmagasan a jobb sarokba, Buffon a másik irányba vetődött, 2-1.

Montolivo mellérúgta, hiba az olaszoknál, 1-1.

Gerrard ugyanoda lőtte, 1-1.

Hart jó irányba vetődött, de bement a labda a jobb alsóba, 1-0.

Az olaszok kezdenek. Balotelli sétál oda a labdához.

120. perc: Vége. Következnek a büntetők.

119. perc: Montolivo laposan gurított, mellé.

115. perc: Gól...mégsem! Nocerino lesről fejelt a léc alá.

114. perc: Henderson lábon találta saját kapuja előtt Balotellit, de elpattant a csatárról a labda.

Az olaszok lényegesen aktívabak, de erőfeszítéseiket nem koronázza gól.

113. perc: Diamanti kapásból, kissé balról a kapu fölé lőtt.

111. perc: Pirlo átengedte Balotellinek a szabadrúgást 27-ről, nem kellett volna.

110. perc: Diamanti végzett el szabadrúgást jobbról, kifejelték a labdát, majd az újabb beadást Carroll bólintotta ki.

108. perc: 37-63 százalék a labdabirtokási arány.

107. perc: Maggio beadása után Lescott elszúszott, de ott volt Terry és tisztázott.

106. perc: Útjára indult a labda a negyedik játékrészben.

Térfélcsere.

105+1. perc: Walcott ívelt az ötös bal sarkáról, de Carroll csak az alapvonalon túlra fejelte vissza.

105. perc: Egy perc hosszabbítás.

101. perc: Diamanti beadásnak szánta, de lecsúszott a lábáról, így kapufa lett belőle. Hart bizonytalan volt.

100. perc: Balorelli lőtt 16-ről, de gyengén, Hartnak csemege.

98. perc: Young beadása magas volt Walcottnak, Buffoné.

96. perc: Pirlo ugratta ki Balotellit, aki nem tudta lekezelni a labdát.

94. perc: Roy Hodgson kihasználta harmadik cseréjét, Scott Parker helyén Jordan Henderson.

94. perc: Maggio kapott sárgát, nem játszhat az elődöntőben, ha továbbjutnak az olaszok.

93. perc: Nocerino a tizenhatoson kívülről tüzelt fölé.

91. perc: Az angolok kezdték a hosszabbítás első felvonását.

90+4. perc: Vége. Az első mérkőzés az Eb-n, amely 0-0-ra végződött a rendes játékidőben - és az első negyeddöntő, amelyen nem született döntés 90 perc alatt. Következik a hosszabbítás.

90+3. perc: Körbeadogatták az olasz kaput az angolok, majd  Rooney ollózott, de méterekkel fölé. Buffon majd' felrobban a méregtől.

90+1. perc: Olasz csere, Maggio érkezett Abate helyére.

90. perc: Három perc - egyelőre - a hosszabbítás.

89. perc: Nagyot mentett Glen Johnson, Nocerino 8 méterről lőtt, a liverpooli védő blokkolt szögletre.

83. perc: Gerrad ívelése kijött a blokkról, majd Balzaretti ütközött Parkerrel.

82. perc: Barzaglié a mérkőzés első sárgája.

81. perc: Diamanti távolról vállalkozott lövésre, Hartnak kötelező feladat.

80. perc: Nocerino érkezik a pályára, De Rossi helyére.

78. perc: Diamanti váltotta Cassanót.

77. perc: Gerrard bal oldali szabadrúgásba nem tudott beleérni Rooney, de így is becsapós volt,  Buffon védett.

75. perc: Montolivo távoli lövése levágódott Lescottról.

72. perc: Gerrard lába begörcsölt, ápolják.

70. perc: De Rossi indította a jobb szélen Cassanót, hosszú volt.

Mint ahogy az első félidő közepén, most is kissé elszürkült a meccs.

66. perc: Cassano John Terry szorításában nem tudott beadni balról.

65. perc: Johnson beadása után Young lőtt közelről, Carroll hátán pattant meg a labda, de szöglet.

63. perc: De Rossi az ötös bal sarkáról csizmaszárral lőtt jócskán a rövid oldal mellé.

60. perc: Welbeck le, Carroll be, illetve Milnert Walcott váltotta.

60. perc: Balotelli ollózott, látványos volt, de fölé.

Rendületlenül támadnak az olaszok, az angolok cserékkel próbálnak frissíteni. Walcott és Carroll várakozik az oldalvonal mellett.

58. perc: Abate fejelt össze Ashley Younggal, ápolás.

57.perc: Cassano jobb oldali beadása mély volt.

52. perc: Tüzijáték Joe Hart kapuja előtt, Daniele De Rossi lövésénél indult, a balról érkező labdát a kapus kibokszolta, Balotelli elé, klubtársa lövését reflexből védte Hart, a kipattanót Montolivo a levegőből fölépörgette. Ennyi helyzetből egyet illik belőni.

52. perc: Abata csavarta be a labdát jobbról, Terry tisztázott.

48. perc: Hart kiöklözte a szögletet, a visszafejelt labda De Rossit találta meg, a középpályás teljesen üresen állt az ötös jobb sarkánál, de a rövid sarok mellé perdített.

48. perc: Abate jobbról ívelt a kapu előterébe, Lescott, majd Johnson tisztázott fejjel.

46. perc: Az angolok kezdték a második félidőt. Nincs csere egyik oldalon sem.

Érdekes, hogy az olaszok sokkal inkább a bal oldalt erőltetik, Marchisio is kihúzódott erre az oldalra, de egyelőre hiába. Ismét jól döntött Roy Hodgson azzal, hogy a védekezésben nagyon hasznos James Milnert szerepelteti.

Az első félidő statisztikája:
40% labdabirtoklás 60 %
4 Lövés 12
1 kaput eltaláló lövés 6
1 Védés 3

A gól hiányzik, de amúgy nem panaszkodhatunk, lüktető, eseménydús első félidőn vagyunk túl.

45. perc: Nincs hosszabbítás, vége az első félidőnek.

43. perc: Balotelli 18-ról erős lövést eresztett el, fölé.

43. perc: Nagy lehetőséget szórakoztak el az angolok, Pirlo egy szabadrúgásból legurította a labdát, Barzagli elaludt, Rooney lecsapott rá és megiramodott, de nem adott jól középre.

41. perc: Pirlo bal oldali ívelését Cassano fejelte vissza Balotellinek, aki pár méterről a kapu fölé helyezett.

39. perc: Balotelli küzdött nagyott Lescottal egy előreívelt labdánál, a kapujából kijövő Harté lett a labda.

38. perc: Cassano 17-ről kapura fordult, félmagas, középre tartó lövését Hart oldalra ütötte.

33. perc: Cassano 11 méterről lőtt laposan, három méterrel a jobb alsó mellé.

32. perc: Remek Rooney-Welbeck összjáték és előbbi sarkazós átadása után Welbeck 16-ról a bal felső fölé belsőzött.

32. perc: Balotelli sarkazott volna látványos gólt, de 13 méterről gyengén találta el a labdát, ami Hart ölébe érkezet.

29. perc: Montolivo 17-ről méterekkel a bal kapufa mellé lőtt.

25. perc: Balotelli került ziccerbe a tizenhatos előterőben, de - nem először az Eb-n - többet várt a kelleténél, Terry beérte és belevetődött a lövésbe.

25. perc: Bonucci fejelte ki Milner jobbos beadását.

24. perc: Montolivo egy remek visszahúzós csel után eladta a labdát az angol tizenhatosnál.

23. perc: Most Balotelli rángatta meg Lescottot.

22. perc: Cassano 22-ről a lelátóra bombázta a labdát.

20. perc: Cassano cselezgetett, de lelopták a lábáról a labdát.

Az utóbbi percekben magukhoz tértek az olaszok, de helyzetig nem jutottak el.

18. perc: Hart lépett ki jó ütemben a kapujából és kaparintotta meg a labdát Cassano elől.

17. perc: Pirlo a túloldalra csavart jobbról, Balzaretti ívelte vissza, de az alapvonalon túlra

17. perc: Klubtársa, Jolen Lescott gyötörte le a földre Balotellit. Szöglettel felérő szabadrúgás az olaszoknak.

Buffon ordítozik védőivel, jogosan, igencsak szellősek hátul az olaszok.

14. perc: Rooney érkezett Johnson jobb beadására, a csatár Abatét megelőzve a kapu fölé bólintott.

13. perc: Buffon csak öklözte Milner bal oldali beadását, a kippatanót Parker lőtte rá kapásból, de méterekkel mellé ment.

12. perc: Johnson két védőt is becsaptott, mja jobbról ívelt középre, de elszállt a labda Rooney feje felett.

11. perc: Rooney balról gurított be Welbecknek, Bonucci pöccintette ki előle a labdát. A szögletet is a Juve védője fejelte ki.

Változatos, lüktető a játék, a kivárás helyett egyelőre nyílt sisakos küzdelem zajlik.

10. perc: Cassano szöktette volna Balotelli, de hosszú volt indítása.

9. perc: Milner elől fejelte ki a labdát Balzaretti a kapu torkában.

8. perc: Cassano csúsztatta tovább a labdát Balotellinek, de közben lökte védőjét.

5. perc: Órási helyzet a másik kapu előtt! Johnson az ötösről lőtte kapura a lecsorgó labdát, három védő csak szemmel verte, Buffon óriási védett a gólvonalon. Ha így folytatódik, nem lesz unalmas meccs!

3. perc: Kapufa! Daniele De Rossi a tizenhatoson kívülről, kapásból lőtt kapura, a labda a jobb oldali léce csattant. Joe Hart vetődött, de befért volna.

2. perc: Balzaretti bal oldali beadása elszállt mindenki előtt.

1. perc: Az olaszok kezdték a mérkőzést! Jó szórakozást!

20:42 - 2002. márciusában, tíz éve játszottak utoljára egymással az angolok és az olaszok. A leeds-i barátságos meccsen 2-1-re a vendégek nyertek, Vincenzo Montella duplájára csak Robbie Fowler tudott válaszolni. A pályán és a kispadon lévő játékosok közül Gianluigi Buffon szerepelt akkor - és Gary Neville, aki most az angolok technikai stábjnak tagja.

20:39 - Az itáliaiak jól kezdték a kontinensviadalt, hiszen remek játékkal raboltak pontot (1-1) a címvédő spanyoloktól, majd a horvátok elleni újabb döntetlen (1-1) után különösebb gond nélkül verték az íreket (2-0), és csoportmásodikként kerültek a legjobb nyolc közé.

Az angolok kvartettjükben a franciákkal ikszeltek (1-1), majd tovább javulva a svédeket 3-2-re, a társházigazda ukránokat pedig 1-0-ra verték, s a négyesük élén végezve biztosították helyüket a negyeddöntős mezőnyben.

20:35 - Sportfogadási tippünket ezen a linken olvashatjátok el.

20:30 - Köszöntjük Kedves Olvasóinkat, hamarosan kezdődik az Európa-bajnokság utolsó negyeddöntője!