EURO 2012

A kör bezárult

A 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság csoportmérkőzéseinek első fordulója befejeződött. A tizenhat résztvevő ország válogatottja bemutatkozott, s bár még korai következtetni a végső sorrendre, az alábbi összeállítás szolgálhat néhány érdekességgel.

Ronaldo, Ibrahimovic, Van Persie és Ribery közül csak az utóbbinak volt oka némi örömre

Az első nyolc mérkőzést 355.892 néző látta a helyszínen, ez 44.487-es átlagot jelent. A legtöbben az Ukrajna-Svédország találkozón ültek a lelátón, Kijevben, a döntő helyszínén 64.290 szurkoló váltott jegyet, a legkevesebben Lvivben voltak, a Németország-Portugália meccset 32.990-en tekintették meg, de csak azért ennyien, mert többen nem férnek el a stadionban.

Eddig összesen 20 gólt szereztek a csapatok, a mérkőzésenkénti átlag 2,5. A legtöbb találat (5) a 16-30. és a 46-60. perc között esett, míg a legkevesebbszer (2) az 1-15., a 31-45. és a 75-90. percben voltak eredményesek a válogatottak. A leggyorsabb gól (3. perc) a horvát Mandzukic, a legkésőbbi (82. perc) az orosz Pavljucsenko nevéhez fűződik. A gólcsúcsot (5) az Oroszország-Csehország mérkőzés hozta, a halálcsoport két találkozóján pedig mindössze egy-egy alkalommal sikerült betalálni a kapuba. Ugyanitt, a B jelű kvartettben szerepel a mezőny két eddig még eredménytelen csapata, Hollandia és Portugália. Büntetőt egy válogatott kapott, a görög Karagunisz 11-esét azonban a lengyel cserekapus, Tyton kivédte.

Euro 2012
A góllövőlista
2 gólos: Alan Dzagojev (orosz, CSZKA Moszkva), Mario Mandzukic (horvát, Wolfsburg), Andrij Sevcsenko (ukrán, Dinamo Kijev)
1 gólos: Robert Lewandowski (lengyel, Borussia Dortmund), Dimitrisz Szalpingidisz (görög, PAOK), Roman Sirokov (orosz, Zenit), Roman Pavljucsenko (orosz, Lokomotiv Moszkva), Václav Pilar (cseh, Plzen), Michael Krohn-Dehli (dán, Bröndby), Mario Gomez (német, Bayern München), Cesc Fabregas (spanyol, Barcelona), Antonio Di Natale (olasz, Udinese), Sean St Ledger (ír, Leicester City), Nikica Jelavic (horvát, Everton), Samir Nasri (francia, Manchester City), Joleon Lescott (angol, Manchester City), Zlatan Ibrahimovic (svéd, Milan)

Az Európa-bajnokság sportszerű keretek között zajlik, a nyolc meccsen 25 sárga lapot osztottak ki a bírók, ami alig haladja meg a hármas átlagot. Kétszer villant a piros, méghozzá ugyanazon a mérkőzésen, a görög Papasztatopulosznak a második sárgája után kellett lemennie a pályáról, míg a lengyel kapust, Szczesnyt azonnal kiállították. A legsűrűbben Kassai Viktor figyelmeztette a játékosokat, az amúgy békésnek indult, és a döntetlent elégedetten nyugtázó spanyol és olasz válogatott találkozóján a magyar bíró hétszer mutatta fel a sárga kártyát. Ebben az olaszok voltak a ,,jobbak", csakúgy, mint a görögök, ők is négy ilyen lapot szedtek össze, igaz, a
helléneknél az egyik pirosat ért. A legsportszerűbb meccs az orosz-cseh volt, senkit sem kellett dokumentáltan fegyelmezni, de ugyanezt elmondhatja magáról a francia és az ukrán együttes is.

Az első körben 217 futballista lépett pályára, közülük 41 csereként. A görögök, a csehek, a hollandok, a németek, az olaszok, az írek, a horvátok, az ukránok és a svédek kihasználták a maximális változtatási lehetőséget, míg a lengyelek mindössze egyszer cseréltek, azt is kényszerből tették a már említett kiállítást követően. Az orosz Pavljucsenko a beállása után kilenc perccel gólt szerzett, ő állította be csehek elleni 4-1-es végeredményt. Nála is nagyobb tettet hajtott végre Di Natale, akinek öt perc is elég volt ahhoz, hogy vezetéshez juttassa az olasz válogatottat. A legnagyobb húzásnak azonban Szalpingidisz beállítása bizonyult, a szünet után lépett pályára, öt perc múlva egyenlített, majd negyedórával később az ő buktatásáért kapott 11-est a görög válogatott.

Világklasszishoz méltó teljesítmény, Sevcsenko két góljával fordítottak az ukránok - Fotó: AP/Martin Meissner

Az első forduló legjobbjának járó címre (ha lenne ilyen) minden bizonnyal az ukrán Sevcsenko lenne a legesélyesebb. A 2004-ben Aranylabdát kapott kijevi csatár túl a 35. életévén hat perc alatt megfordította a svédek elleni meccset, két góljával főszerepet játszott abban, hogy Ukrajna győzelemmel mutatkozott be az Európa-bajnokságon, és így továbbjutási eséllyel folytathatja a tornát.

16. Csehország A 0 1-4

S hogy mi sem maradjunk ki a statisztikából...A jelenleg pont nélkül álló öt válogatottal a közelmúltban szoros kapcsolatba kerültünk. Portugáliával és Svédországgal  a 2010-es világbajnokság selejtezőjében hozott össze bennünket a sors, Ronaldóék csoportmásodikként play off meccset játszottak a bosnyákokkal, és kijutottak Dél-Afrikába. A legutóbbi Eb-kvalifikációban megkaptuk a hollandokat és ismét a svédeket, az Oranje csoportelsőként, Ibrahimovicék pedig legjobb másodikként vehetnek most részt a kontinenstornán. Robbenékkel az ősszel kezdődő vb-selejtezőkön újra találkozunk, bízzunk benne, hogy szeptember 11-én - ellentétben velünk - nem lesznek még harapós kedvükben.

Bár a csoportmeccsek első köre után nincs sok értelme rangsorolni a csapatokat, az azért szembetűnő, hogy éppen az a két együttes áll a képzeletbeli tabella alján, amelyik a magyar válogatott ellen tartotta a főpróbáját. A cseheket ugye legyőztük, az írekkel ikszeltünk, és úgy fest, egyikük sem tudta még felvenni az Eb ritmusát. Hogy aztán ebben az ütemtévesztésben van-e nekünk szerepünk, s ha igen, mekkora, azt mindenki döntse el maga...