Kanadai Nagydíj

Hamilton a győztes Kanadában

• K.J.

Lewis Hamilton, a McLaren pilótája nyerte meg vasárnap a Forma-1-es Kanadai Nagydíjat, a világbajnokság idei hetedik versenyét - ahol a hetedik pilóta diadalmaskodott. Hamilton, aki a második rajtkockából rajtolt, idei első, pályafutása 18. futamgyőzelmét szerezte meg és átvette a vezetést a vb-pontversenyben.

Hamilton személyében megvan a hetedik 2012-es győztes - Fotó: AFP

A hetedik idei versenyen megszületett a hetedik győztes Lewis Hamilton személyében. A futam nagy részében úgy tűnt, hogy gond nélkül behúzza a győzelmet, de a végén meg kellett izzadnia érte. A rajt után maradt a Sebastian Vettel, Hamilton, Fernando Alonso sorrend az élen, egészen az első kerékcserékig, melyekből Alonso jött ki legjobban, megelőzve mindkét riválisát. A lendületben lévő Hamilton azonban szinte rögtön ezután lehagyta őt.

Minden jel arra mutatott, hogy az élcsapatok kétkiállásos taktikát választanak, de végül csak Hamilton esetében történt így. Alonso és Vettel kint maradt az erősen elhasznált gumijain, bízva abban, hogy kihúzzák velük a célig. Hamiltont ez nem ijesztette meg, több mint tíz másodperces hátrányát ledolgozva a DRS segítségével mindkettejüket simán megelőzte néhány körrel a leintés előtt, és győzelmével a tabella élére állt. Alonso és Vettel pórul járt, az egykiállásos stratégiát sikerre vivő Romain Grosjean és Sergio Pérez is eléjük vágott, Vettelnek a 4., Alonsónak az 5. hellyel kellett beérnie. Az izgalmas végjátékot leszámítva viszonylag eseménymentes volt a futam, szokatlan módon a Safety Cart sem kellett bevetni.

ÉLŐ közvetítésünk:

19:40 - Hamarosan kezdődik a Kanadai Nagydíj, az idény hetedik futama - ahol könnyen lehet, hogy az első duplázó győztest avatjuk majd.

19:52 - Taktikai szempontból a tizedik helyről startoló Jenson Buttonra lesz érdemes figyelni, aki a keményebbik gumikeveréken startol, egyébként nagy valószínűség szerint a Hamilton-Vettel-Alonso hármasból kerül ki a győztes személye. Vagy megint káoszfutamunk lesz, mint tavaly.

19:55 - Indul a felvezető kör, a szerelők elhagyják a rajtrácsot.

19:57 - Emlékeztetőül a rajtrács eleje még egyszer: Vettel, Hamilton, Alonso, Webber, Rosberg, Massa, Grosjean, Di Resta, Schumacher, Button.

Rajt - Nagyon simán jöttek el a pilóták, gyakorlatilag helycsere sem volt az első tízben: Vettel vezet, mögötte Hamilton és Alonso tülekedik.

1. kör - Massa és Rosberg hatalmas csatában, egyelőre a német van előrébb.

2. kör - Vettel elkezdte építeni az előnyét, máris másodpercen kívül van üldözőihez képest. Massa kívülról előzi Rosberget, ötödik.

3. kör - Mostantól lehet használni a DRS-t.

4. kör - Di Resta is elment Rosberg mellett, a német egyelőre nagyon körülményes.

5. kör - Vettelé a leggyorsabb kör, máris ellógott a mezőnytől.

6. kör - Massa hibázott a második kanyarban, hét pozíciót veszített.

7. kör - Megint Massa akcióban, ezúttal a Bajnokok falát kerülte el centikkel.

9. kör - Button mögött alakul a helyzet, Kobajasi és Räikkönen is gyorsabb a britnél.

10. kör - Hamilton most kicsivel gyorsabb Vettelnél, de nincs még DRS távolságban.

11. kör - A szuperlágy abroncsok kezdenek veszíteni a tapadásukból, hamarosan kezdődhetnek a boxkiállások.

13. kör - Massa az első fecske a depóban, keményebb keverékeket kap.

14. kör - Di Resta és Schumacher egyszerre a boxban.

15. kör - Räikkönen megelőzi Buttont, ami azért is érdekes, mert azonos gumikon és taktikán voltak.

16. kör - Vettel eddig bírta Hamilton nyomását, ki kellett hívni a boxba.

17. kör - Hamilton is a boxban, ráadásul Vettel elé tér vissza. Csere a boxban.

19. kör - Vettel a friss gumikon nagyon kergeti Hamiltont. A brit nehezen melegíti abroncsait.

20. kör - Alonso is letudta a depózását, lágy gumikat kapott, és vissza is tért a Hamilton-Vettel páros elé. A gumik viszont hidegek még a Ferrarin.
Hamilton a DRS-zónában lenyomja Alonsót, virtuálisan megint a brit vezet tehát.

21. kör - Grosjean az élen, és nem is lassú a francia. Persze még jönnie kell kereket cserélni.

22. kör - Most áll aki a Lotusos, immáron ténylegesen Hamilton vezeti a mezőnyt. Rosbergé a leggyorsabb kör.

24. kör - Karthikeyan versenyének vége - sokak megkönnyebbülésére.

25. kör - A fordított taktikával operálók közül Räikkönen áll a legjobban, Button gumijai nem bírták elég sokáig, már visszaesett.

26. kör - Räikkönen, Pérez és Maldonado még nem volt kint kereket cserélni.

27. kör - De la Rosa fékje megadta magát, a HRT hétvégéje ezzel befejeződött.

29. kör - Az élen továbbra is Hamilton, Alonso, Vettel a sorrend, közöttük fog eldőlni a győzelem sorsa.

30. kör - Webber a leggyorsabb a mezőnyben, Pérez és Räikkönen gumijai viszont nem látszanak fogyni, simán tudják az élmezőny tempóját.

33. kör - Pérez egy kiállásra játszik, Räikkönen viszont hamarosan érkezhet a boxba.

34. kör - Button másodszor is a boxban, nagyon szenved a brit, csak 17. jelenleg.

35. kör - Hopp, Rosberg a semmiből egy leggyorsabb kör, már 1:18 alatt járunk.

38. kör - Rosberg alatt megtáltosodott a Mercedes, fel is zárkózik Webberre.

39. kör - Most viszont már a boxban a fiatal német, másodszor.

41. kör - Räikkönen a boxban, elsőre, és valószínűleg nem is jön többet. Rosberg elé jön vissza.

42. kör - Schumacher és Kobajasi oda-vissza előzéssel szórakoztatja a közönséget.

43. kör - Pérez is lecserélte ősrégi kerekeit, és vissza is jött Räikkönen elé. Rosberg a pályán ment el a finn mellett.

45. kör - Schumacher kiállt a boxba, majd hibázott, nem tudja becsukni a DRS-ét. Még mindig rájár a rúd a hétszeres bajnokra....

46. kör - Jean-Eric Vergne túl gyorsan hajtott a boxban, megbüntetik. Schumacher versenyének vége.

47. kör - Pérez nagyon gyors, tapad Rosbergre, és simán tartja Kimit is.

50. kör - Megint Rosberg a leggyorsabb a mezőnyben, folyamatosan érkezik meg Massára.

51. kör - Hamilton letudja utolsó boxkiállását, Webber elé jön vissza.

52. kör - Hamilton nagyon gyors, de sem Vettel, sem Alonso nem jön még a depóba.

53. kör - Hamilton újra leggyorsabb kört fut, Alonso nem fogja tudni megelőzni a boxban.

55. kör - A McLarennél azt mondják Hamilton fülére, hogy meglehet, Alonso és Vettel már nem is jön többet a boxba.

56. kör - Rosberg Massa mellett próbál elmenni, de elszúrja a célegyenesre vezető féktávot. Visszaengedné maga elé a brazilt, de ezzel feltartja Pérezt, aki bosszúból elmegy mellette.

57. kör - Pérez elmegy Massa mellett.

58. kör - Rosberg és Webber is otthagyja a brazilt, ezek nem az ő pillanatai. Ki is jön a boxba.

60. kör - Hamilton a leggyorsabb a mezőnyben, még úgy is megfoghatja Vettelt és Alonsót, ha azok nem jönnek ki a boxba.

61. kör - Mire kimondjuk, már Pérez futja meg a leggyorsabb kört.

62. kör - Hamilton utolérte Vettelt, majd a hajtű utáni egyenesben ki is kerülte a DRS-szel.

63. kör - Alonso is a nyakán érezheti már Hamilton jeges lehelletét. Vettel meglepetésre a boxban, megelőzi Grosjean és Pérez is.

64. kör - Hamilton megelőzi Alonsót, és visszaveszi az első helyet.

65. kör - Grosjean egyre közelebb Alonsóhoz, pedig az ő gumijai is elég öregek már.

66. kör - A francia is elmegy Alonso mellet, már a második.

67. kör - Vettel nagyon siet, súrolja is a Bajnokok Falát.

68. kör - Vettelé a leggyorsabb kör, Pérez pedig a dobogóért üldözi Alonsót, olyannyira, hogy a DRS-zónában meg is előzi.

69. kör - Vettel négy másodpercet ver körönként Alonsóra, akár még el is veheti a spanyoltól a negyedik helyet.
Meg is van a németnek, még DRS-zóna sem kellett hozzá. Terített betli taktikából a Ferrarinak.

70. kör - Lewis Hamilton megkezdi az utolsó kört, a hetedik futamon ő a hetedik győztes idén.