Férfi kézilabda NB I

Mocsai Lajos ötödik aranyérmével búcsúzott Veszprémből

Fennállása huszadik, sorozatban ötödik bajnoki címét nyerte meg a Veszprém a férfi kézilabda NB I-ben, miután szombaton, a mindent eldöntő harmadik mérkőzésen 29-21-re legyőzte hazai közönség előtt a nagy rivális Szegedet. Az első játékrészben fej-fej mellett haladt a két gárda, a pihenő előtti hajrát azonban jobban bírták a hazaiak, és a lendületüket nem törte meg a szünet sem. A Szeged 17 percig (!) nem tudott gólt dobni, és ez végérvényesen megpecsételte a sorsát.

Az egyik csapat második sikeréig tartó párharc nyitó felvonásán 33-22-re nyert a címvédő, és tulajdonképpen csak az első negyedórában volt izgalmas a csata. Aztán múlt vasárnap Szegeden a Pick remek játékkal 24-23-ra győzött, így mindent eldöntő harmadik csatára kényszerítette ellenfelét.

A Tisza-partiak 1996-ban és 2007-ben tudták megszakítani a veszprémi aranysorozatot (2000-ben pedig a Dunaferr), de a Veszprém Arénában még sohasem nyertek.

Mindkét oldalon egy-egy rossz támadással indult a mérkőzés, majd Prodanovic szerzett vezetést a Szegednek. Császár ziccerét védte Tatai, majd Vujin egyenlített (1-1). A Veszprém először az 5. percben volt előnyben, egy indítás után Iváncsik Gergő révén (3-2). A 8. percben Iváncsik második góljával kettővel ment a hazai együttes (6-4), addig csak Vujin és Iváncsik szerzett gólt. A 11. percben Terzic törte meg a hegemóniát (7-5). Skaliczki László kapust cserélt, mivel Tatai alig-alig találkozott a labdával. A helyére érkező Mikler fontos védéseket mutatott be, és egy 3-0-ás rohammal a Tisza-partiak először egyenlítettek, majd előnybe kerültek a 15. percben (8-9). Terzic második góljával egalizált, amire Frantisek Sulc óriási bombagóllal válaszolt (9-10). Mocsai Lajos időkérése után az MKB Terzic pattintásával egyenlített (10-10). Kettővel nem tudtak elszakadni a vendégek, de egygólos előnyüket sokáig nem engedték ki a kezükből, a jobb szélről bevehetetlen volt Mikler kapuja.

13-13-nál kettős emberhátrányból (Ancsin kiállítása után a reklamáló Skaliczki László is két percet kapott) szerzett gólt a Szeged, Vadkerti bravúros ejtésére (13-14) azonbanTerzic azonnal válaszolt, majd közel negyedóra után visszavette az előnyt a Veszprém (15-14), a szünetig pedig három gólra szakította le ellenfelét a címvédő (17-14).

Mirsad Terzic (piros, Veszprém) harcol a labdáért Zubai Szabolcs (b) és Ancsin Gábor között

Laluska és Vilovszki kiállítása miatt kettős emberelőnyben kezdte a második félidőt a Szeged, de nem tudott közelebb férkőzni a Veszprémhez, sőt, Császár Gábor első góljával ellépett a Mocsai-csapat (18-14). Fazekas védéseivel és a veszprémi hengerrel nem tudott mit kezdeni a Szeged, a hazai előny folyamatosan nőtt, Császárék hét góllal elhúztak (21-14). Skaliczki László csak a 44. percben kért időt, a második félidőben az első szegedi találatot a 45. percben (!) szerezte meg Zubai Szabolcs, és a vendégek közben kaptak tíz gólt (23-15). A Szeged teljesen szétesett, nem volt olyan játékos, aki a hátára vette volna a csapatot, a túloldalon viszont Fazekas Nándor eksztázisban védett, az 51. percben szólt a „Tíz, tíz”, mivel 25-15-re módosult az állás egy parádés kapusindítás és Iváncsik-befejezés után.

A távozó Mocsai Lajos vezetőedző. Az MKB Veszprém megvédte címét Budapest Bank férfi kézilabdaligában, mivel a finálé harmadik, 29-21-re legyőzte a Pick Szeged együttesét, így 2-1-re megnyerte a párharcot. MTI Fotó: Kovács AnikóAz 57. percben Mocsai Lajos időt kért, és gratulált játékosainak az újabb bajnoki aranyéremhez. A hajrában még kozmetikázta az eredményt valamelyest a Szeged, de most sem volt semmi esélye. A végeredmény 29-21 lett, Mocsai százszázalékos bajnoki mérleggel zárt Veszprémben (ötből öt bajnoki címet szerzett irányításával az MKB). A 2007-ben kinevezett edzőnek ez volt az utolsó találkozója a Veszprém élén, a jövőben elsősorban a magyar válogatott szövetségi kapitányi posztjára összpontosít. Az 58 éves szakember ötször volt bajnok, négyszer Magyar Kupa-győztes a gárdával, amely vezetésével 2008-ban a KEK-ben is diadalmaskodott.

Az együttes 1985, 1986, 1992, 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2009, 2010 és 2011 után lett ismét aranyérmes.

Budapest Bank Liga, döntő, 3. mérkőzés:
MKB Veszprém-Pick Szeged 29-21 (17-14)
gól: Vujin 8/2, Terzic 7, Iváncsik G. 6, Sulic 3, Császár 3/1, Gulyás 2, illetve Prodanovic 6/3, Ancsin 3, Zubai 3, Sulc 3, Vadkerti 2, Lékai 2, Buday 1, Pribanic 1

A párharcot 2-1-es összesítéssel a Veszprém nyerte.