Pemier League

Drámai végjátékban bajnok a Man. City, az Arsenal a bronzérmes, Bogdánék kiestek

A Manchester City nyerte a Premier League 2011-2012-es szezonját. Roberto Mancini csapata az utolsó fordulóban a 92. percig vesztésre állt hazai pályán a Queens Park Rangers ellen, de Edin Dzeko és Sergio Agüero góljával fordított, így hiába nyert a Mancheser United Sunderlandben, a City története során harmadszor, 44 év után ismét bajnok lett. A harmadik helyen a West Bromwich Albiont legyőző Arsenal végzett, a negyedik a Tottenham, az ötödik a Newcastle United lett. A Bolton csak döntetlent ért el a Stoke City otthonában, így kiesett, a QPR folytathatja a PL-ben.

Bajnok a City

A képlet egyszerű volt az utolsó forduló előtt: a Manchester Unitednek több pontot kellett volna szereznie a bajnoki címhez a Manchester Citynél. A Vörös Ördögök ennek megfelelően támadó felfogásban, öt középpályással álltak ki a Sunderland ellen, Valencia, Carrick, Scholes, Giggs és Young is támogatta Wayne Rooneyt.

Az Etihad Stadionban elsősorban a bajnoki hajrában a hátrány ledolgozásában nagy érdemeket szerző Carlos Tévez, illetve Sergio Agüero feladata volt a gólszerzés. Az első veszélyes helyzet Yaya Touré előtt adódott, a 6. percben Agüero balról, az alapvonaltól gurított vissza, Tévez rosszul találta el a labdát, de így lett jó az elefántcsontpartinak, aki kevéssel tekert a bal felső mellé-fölé.

A Fény Stadionban az első negyedórában két távoli lövést kellett védenie David De Geának, de mindkét feladatot könnyedén megoldotta.

A manchesteriek közül az első gólt a United szerezte, a 20. percben Carrick tette ki a labdát jobb oldalra, Phil Jonestól érkezett a beadás, Wayne Rooney fejjel fejezett be (0-1).

Ekkor Fergusonék voltak a bajnokok, a Citynek mindenképpen gólt kellett szereznie, de Paddy Kenny fontos védésekkel segítette a QPR-t, és közvetve az MU-t is. A londoniak a 24. percben jó szögből rúghattak szabadrúgást, amit középre lőtt Cissé, Hart védett.

Sunderlandben a 28. percben Ryan Giggs lövésénél Mignolet bravúrral védett, a 30. percben majdnem duplázott Wayne Rooney, szabadrúgásból csavart a felső lécre.

Bő félóra után komoly gond körvonalazódott a Citynél, nem kaptak gólt, de Yaya Touré, a csapat talán legfontosabb láncszeme egyre jobban sántikált. Azonban a kékmezesek nagyon megnyomták a játékrész hajráját, és a 39. percben Kenny hibáját kihasználva előnybe kerültek: Yaya Touré jobb oldali beadásszerű lövésére Zabaleta érkezett, a kapus csak belekapni tudott a labdába, ami a lécről befelé pattant (1-0). Touré azonban nem bírta tovább, még a szünet előtt le kellett cserélni, Nigel De Jong váltotta.

A félidőben a Man. City volt a bajnok, de a 48. percben minden kezdődött elölről, ugyanis Joleon Lescott nagyot hibázott, felszabadítás helyett Cisséhez fejelte tovább a labdát, aki élt a lehetőséggel, jobbról, 14 méterről a rövid sarokba lőtt (1-1). Pár perc múlva egy szöglet után ismét Zabaleta lehetett volna a hős, de Kenny védett.

Az 55. percben nagy bajba került Mark Hughes együttese: a csapatkapitány Joey Barton a tizenhatos vonalán odaütött Carlos Téveznek, Mike Dean rövid tanakodás után felmutatta a piros lapot a középpályásnak. Barton dührohamot kapott, belerúgott Sergio Agüeróba, amiért valószínűleg több hónapos eltiltást fog kapni.

A 60. percben Kenny a gólvonalon fogta meg Agüero közeli pörgetését, de a QPR emberhátrányban véghez vitte a lehetetlent, a 66. percben a csereként beállt Traoré megindult a bal szélen, az üresen álló Mackie-hez ívelt, aki középről, az ötösről a léc alá fejelt (1-2). Ekkor északon az addig egykedvűen üldögélő Sir Alex Ferguson is felállt a kispadról...

Roberto Mancani előbb Gareth Barry helyére Edin Dzekót, majd Carlos Tévez helyére Mario Balotellit cserélte be, a Polgárok mindent egy lapra feltéve támadtak, de Paddy Kenny sokáig mindent védett.

Közben Sunderlandben lassan csordogált a mérkőzés, Paul Scholes kapufát lőtt, a kipattanót bravúrral hárította Mignolet, majd az utolsó percekben Rooneyt ismét a léc fosztotta meg a duplától. A gyárvárosban viszont Mancini majd' felrobbant mérgében, telt az idő, és a dráma fokozódott...

A 92. percben Edin Dzeko a hálóba fejelt (2-2), egy gólra volt az aranytól a City. A Fény Stadionban korábban lefújták a találkozót, ölelgették egymást a United-hívek, és az órát figyelték, de megérkezett a rossz hír: újabb két perc alatt fordított a City, a 94. percben Sergio Agüero összetörte a United álmait: Taiwo elcsúszott, nem tudta megállítani az argentint, aki hat méterről a bal sarokba helyezett (3-2).

Roberto Mancini munkája beérett, a Manchester City 44 év után ismét bajnok lett, drámai végjáték után, de teljesen megérdemelten.

A Manchester City-QPR mérkőzés összefoglalója:

Az Arsenal dobogós, a Newcastle EL-induló, a Tottenham szurkolhat a Bayernnek

A West Bromwich Albionban a bemelegítés során Ben Foster megsérült, így Fülöp Márton védett az Arsenal ellen, amelynek nyerni kellett, hogy biztosan a dobogó legalsó fokán végezzen, és ne az üldözőktől függjön a sorsa.

Sajnos az Arsenal első góljában alaposan benne volt a magyar portás, elszámította magát, Josszi Benajun lecsapott a labdára, elvitte mellette, és pár méterről az üres kapuba gurított (0-1). Ezután viszont gyorsan fordított a West Brom, Shane Long 17 méterről a jobb alsóba lőtt (1-1). Pár perc múlva Dorrans szintén a tizenhatoson kívülről lepte meg Szczesnyt (2-1).

A 30. percben André Santos visszahozta az Ágyúsok reményeit, Alex Song passzából távolról tüzelt Fülöp kezei között a kapuba (2-2). A második félidő elején a magyar portás újabb hibája miatt már a vendégeknek állt a zászló: Robin van Persie szögletét rossz helyre ütötte Fülöp, Koscielny pedig közelről piszkálta a labdát az üres kapuba (2-3). A végeredmény is ez lett, 3-2-es győzelmével az Arsenal a pocsék szezonkezdet után a harmadik helyen végzett, főtáblásként indulhat jövőre a Bajnokok Ligájában.

A Tottenham gyorsan magához ragadta a kezdeményezést a Fulham ellen, a 2. percben Emmanuel Adebayor balról, 7 méterről gurított a hosszú alsóba (1-0). A birminghami történések tükrében élt a remény a Spursnél a bronzéremre, a játékosok mindent megtettek, Jermain Defoe a 63. percben kétgólosra növelte az előnyt (2-0), de mivel nyert az Arsenal, a Tottenhamnek maradt a negyedik hely. Jövő szombaton, a BL-finálé után derül ki, hogy a Sarkantyúsok a BL-ben, vagy az Európa Ligában indulnak ősszel (ha a Chelsea legyőzi a Bayern Münchent, a londoni Kékek indulhatnak negyedik angol együttesként a legrangosabb európai kupasorozatban).

A Newcastle Unitednek a győzelem mellett riválisai pontvesztése kellett volna ahhoz, hogy még előrébb lépjen a tabellán. A Szarkák ugyan sima 3-1-es vereséget szenvedtek az Everton pályáján, de az ötödik hely így is megsüvegelendő teljesítmény. Alan Pardew zseniális igazolásokkal vezette Európa Liga-indulást érő helyezésre a csapatot, amit az év menedzsere-díjjal jutalmaztak.

A QPR megragadt az élvonalban, a Bolton 11 év után kiesett

A Stoke City-Bolton Wanderers mérkőzésen természetesen Bogdán Ádám védte a vendégek kapuját, de a lehető legrosszabbul indult a mérkőzés a vendégeknek: a 13. percben Jonathan Walters góljával előnyben voltak a Fazekasok (1-0). Az első félidő hajrájában Mark Davies, majd Kevin Davies révén a Bolton fordított, (1-2) és közel került a bennmaradáshoz. Manchesterben azonban Bogdánék számára kedvezőtlenül alakultak az események, és Jonathan Walters duplázott a Britannia Stadionban, 2-2-ra alakítva a végeredményt. Végül hiába kapott ki a Queens Park, a Boltonnak nyerni kellett volna az üdvösséghez. Owen Coyle együttese a következő szezonban a Championshipben szerepel, 2001 után ismét.

A többi mérkőzésen

A Chelsea tét nélkül 2-1-re nyert tartalékcsapatával a már kiesett Blackburn ellen, a Liverpool újabb kínos vereséggel hagyta maga mögött az idei szezont, és a szégyent tetézi, hogy a városi rivális Everton megelőzte a Vörösöket a tabellán.

Premier League, 38. (utolsó) forduló:
Manchester City-Queens Park Rangers 3-2 (1-0)
gólszerző: Zabaleta (39.), Dzeko (92.), Agüero (94.), illetve Cissé (48.), Mackie (66.)
kiállítva: Barton (55.)

Sunderland-Manchester United 0-1 (0-1)
gólszerző: Rooney (20.)

West Bromwich Albion-Arsenal 2-3 (2-2)
gólszerző: Morrison (12.), Dorrans (15.), illetve Benajun (4.), André Santos (30.), Koscielny (55.)

Tottenham Hotspur-Fulham 2-0 (1-0)
gólszerző: Adebayor (2.), Defoe (63.)

Everton-Newcastle United 3-1 (2-0)
gólszerző: Pienaar (16.), Jelavic (27.), Heitinga (65.), illetve Hibbert (73. - öngól)

Chelsea-Blackburn Rovers 2-1 (2-0)
gólszerző: Terry (31.), Meireles (34.), illetve Yakubu (60.)

Norwich City-Aston Villa 2-0 (2-0)
gólszerző: Holt (9.), Jackson (22.)

Stoke City-Bolton Wanderers 2-2 (1-2)
gólszerző: Walters (13., 77. - a másodikat 11-esből), illetve M. Davies (39.), K. Davies (45.)

Swansea City-FC Liverpool 1-0 (0-0)
gólszerző: Graham (86.)

Wigan Athletic-Wolverhampton Wanderers 3-2 (2-1)
gólszerző: Di Santo (12.), Boyce (14., 79.), illetve Jarvis (9.), Fletcher (86.)