NB I Statisztika

A Videotonból a kalandvágy, a Fradiból az agresszivitás hiányzik

• Göbölyös János
Címkék:

Az OTP Bank Liga 2011-12-es idényéből tíz fordulón, azaz a bajnokság harmadán túl vagyunk. Az erőviszonyok kirajzolódtak, ilyenkor már valós képet kaphatunk az együttesek tudásáról. A hátralévő időszakban persze sok minden megváltozhat, itt-ott akár gyökeres fordulat is bekövetkezhet, bár erre egyre kevesebb az esély. Összeállításunkban nem a csapatok formáját vizsgáltuk, csak a számokra hagyatkoztunk, azokat ugyanis nehéz többféleképpen magyarázni.

Maróti Béla (j, FTC) és Milan Bogunovic (b, ZTE) ütközik a labdarúgó OTP Bank Liga 8. fordulójában játszott Ferencváros-ZTE FC mérkőzésen, az Albert Flórián Stadionban. MTI Fotó: Kollányi Péter
Tíz forduló alatt hat edzőváltás történt az élvonalban, az Újpestet Mészöly Géza helyett Víg Péter majd Zoran Szpisljak, a Vasast Komjáti András helyett Marijan Vlak, a Ferencvárost Prukner László helyett Nagy Tamás majd Détári Lajos, a Zalaegerszeget Csank János helyett Prukner László irányítja. Újpesten a negyedik forduló után történt a váltás, az akkor pont nélküli csapat kispadján egy mérkőzés erejéig Víg Péter ült (döntetlen Kaposváron), majd Szpisljakkal öt forduló alatt hét pontot szereztek a lilák. Vlak hasonló mutatóval rendelkezik (öt meccs, hét pont), a horvát edzővel még veretlen az angyalföldi együttes (egy győzelem, négy döntetlen). A Ferencvárosnál szintén volt egy átmeneti időszak, a hatodik és a hetedik fordulóban Nagy Tamás irányította a Fradit (két vereség), majd érkezett Détári Lajos, aki szakmai igazgatóként ült le a kispadra, vele egy győzelem és két vereség a mérleg. Prukner László a nyolcadik fordulóban vereséggel mutatkozott be volt csapata ellen az Üllői úton, és eddig mindössze egy pontot tudott szerezni a Zalaegerszeggel. Összességében elmondható, hogy a százalékos teljesítmények alapján volt értelme az edzőváltásoknak.

Edzőváltások
Csapat Új edző Teljesítmény Átmeneti edző Teljesítmény Korábbi edző Teljesítmény

Vasas Marijan Vlak 46,6%     Komjáti András 6,6%
Újpest Zoran Szpisljak 46,6% Víg Péter 33,3% Mészöly Géza 0%
FTC Détári Lajos 33,3% Nagy Tamás 0% Prukner László 13,3%
ZTE Prukner László
11,1%     Csank János
4,76%

Az  MLSZ által megalkotott stratégiai tervben többek között az is szerepel, hogy a tavalyi 2800-ról 2014-ig 6000-re, 2018-ig pedig 10000-re kell növelni az átlag nézőszámot. Nos, az emelkedés látványos, bár amíg nem építik ki mindenhol a beléptető rendszert, addig csak becslések alapján állapítható meg a nézőszám, eszerint jelenleg 3800 és 3900 között tartunk. Itt azért mindenképpen meg kell jegyezni, hogy az 1000 fős emelkedést az MTK és a Szolnok kiesése illetve a Diósgyőr és a Pécs feljutása generálta, arról tehát egyelőre nincs szó, hogy új rétegeket érintett meg a magyar NBI. A legtöbben az 5. és a 9. fordulóban váltottak jegyet a mérkőzésekre (38500), a legkevesebben (19700) pedig 8. körben látták a helyszínen a találkozókat. Az eddigi 80 mérkőzésből 43 az otthon játszó csapatok sikerét hozta (53%), a vendégek 14-szer nyertek (29%), a döntetlenek száma 23 (17%).

Hazai pályán három csapat, a Videoton, a Győr és a Debrecen hibátlan, vendégként a Kaposvár és a Zalaegerszeg még nem szerzett pontot. A legnagyobb kontrasztot a bajnok Videoton szereplése jelenti, Székesfehérváron százszázalékos a mérlege, +13 a gólkülönbsége, amikor viszont elhagyta a Sóstói Stadiont, akkor mindössze két döntetlenre, 13 %-os teljesítményre futotta erejéből, -4-es gólkülönbséggel. Az alábbi két táblázatban a hazai és idegenbeli produkció látható. Mivel nem mindegyik csapat játszott ugyanannyi meccset otthon illetve vendégként, ezért a százalékos mutató alapján állítottuk fel a sorrendet, amely így valósabb képet mutat, mintha a pontszámok szerint rangsoroltunk volna.

16. Zalaegerszeg 6 0 0 6 4-18 -14 0 0,00%

Az eddig lejátszott 80 mérkőzésen 218 gól esett, ebből 6 öngól, 29 büntető, utóbbit a 6. fordulóban ítéltek legtöbbször a játékvezetők - nyolcszor. A mérkőzésenkénti gólátlag 2,73. A hetedik forduló hozta a legtöbb találatot, 32-t, ami kereken 4-es átlag meccsenként, a negyedik pedig a legkevesebbet, 12-t, azaz mérkőzésenként mindössze másfél gólt. A legtöbbször (14) 1-0-s végeredmény született, 7 olyan találkozó volt, amelyiken egyik csapat sem tudott a hálóba találni. Gólzáporos meccsekből sem volt hiány, öt, vagy annál több találatot tizennégyszer láthattak a szurkolók, a csúcsot két nyolc gólos mérkőzés jelenti, érdekesség, hogy a Paks mindkettőnek részese volt, 4-4-et játszott Kaposváron és otthon a Pécs ellen. A legeredményesebb csapat a Debrecen, amelyik 21 gólt termelt, ez 2,1-as átlagot jelent. A másik véglet a Ferencváros és a Zalaegerszeg 6-6 rúgott góllal. A legkevesebbszer (7) a Videoton és a Győr kapusának kellett a hálóból kiszednie a labdát, míg a ZTE védelmét 26-szor mattolták. Aki gólokat akar látni, az nagy valószínűséggel nem a Siófok mérkőzésein élheti ez irányú vágyait. A Balaton-parti gárda mindössze nyolcszor volt eredményes, de az ellenfelei is csak ugyanennyiszer tudták bevenni a kapuját. Ellenben a Paks találkozóin rezgett a háló rendesen, összesen negyvenkét(!) találat esett, bár ezek eloszlása a tavalyi ezüstérmes számára nyilván nem jelent boldogságot. A góllövőlista hét dobogós helyezettje közül öt légiós, a legjobbak, Danilo de Oliveira és Milan Perics egyaránt 8-8 találattal állnak az élen. A kispestiek brazilja a mezőny 11-es specialistája, hét gólt büntetőből szerzett, ebben a tekintetben alig marad el tőle a siófoki Melczer Vilmos, aki öt góljából négyet értékesített a büntetőpontról, hármat a Kaposvár ellen.

A góllövőlista élmezőnye
8: Danilo de Oliveira (Bp. Honvéd), Milan Perics (Kaposvár)
7: Adamo Coulibaly (DVSC)
5: L’Imam Seydi (DVTK), Böde Dániel (Paks), Melczer Vilmos (Siófok), André Alves (Videoton)
4: Bódi Ádám (DVSC), José Luque (DVTK), Vayer Gábor (Paks), Goran Marics (Pápa), Horváth Zsolt (PMFC), Nagy Olivér (PMFC), Rajczi Péter (Újpest)

Kilenc olyan mérkőzés volt, amelyen egyik vagy másik együttes vesztett állásból tudott nyerni. A Kecskemét Diósgyőrben fordított (az első félidőben egyenlített, aztán az utolsó percben a győztes gólt is megszerezte), a Kaposvár Siófokon vezetett, majd Melczer klasszikus mesterhármasával győztek a hazaiak. A Honvéd is előnyt szerzett Kecskeméten, majd Pápán, mégis a KTE illetve a Lombard nyert 3-1-re. A Siófok Diósgyőrben, a Pápa Pécsen vezetett, de a DVTK illetve a PMFC 2-1-es sikerével zárult a találkozó. A Győr is kitett magáért, a szünetbeli hátránya után a második negyvenöt percben nyert a Honvéd illetve a Vasas ellen. A legdrámaibb fordulat a 9. fordulóban Szombathelyen történt, ahol a Pápa az 53. percben megszerezte a vezetést, a Haladás azonban a 87., majd a 92. percben lőtt góllal (utóbbi tizenegyes volt) megnyerte a meccset.

Az eredmény alakulása szempontjából az eddigi legváltozatosabb mérkőzést a Pécs játszotta Pakson a legutóbbi fordulóban, a következőképpen alakult ki a végeredmény: 0-1, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 3-3, 3-4, 4-4, azaz kétszer vezetett, és egyszer fordított mindkét csapat, mégis döntetlen lett a vége.
Eddig minden fordulóban volt kiállítás (3, 4, 3, 1, 4, 1, 3, 6, 3, 2), a nyolcadikban kiugróan magas volt ez a szám, ráadásul a piros lapok mellett 43 első és 5 második sárga is előkerült ebben a körben. Talán nem véletlen, hogy ekkor volt az egyik legszerényebb a góltermés (16). A szurkolók mintha megérezték volna, hogy a 8. forduló nem elsősorban a futballról szól, hiszen ez a hétvége hozta a negatív nézőcsúcsot (19700).

Az alábbi táblázatból, mint ahogy a fenti számokból sem lehet mélyreható következtetéseket levonni, néhány érdekesség azonban említést érdemel. Mindössze három olyan csapat van a mezőnyben (Siófok, Ferencváros, PMFC), amelyik valamennyi mérkőzését 11 játékossal a pályán fejezte be, igaz a pécsiek szedték össze a legtöbb sárgát (32), de ezek szerint tudják, hogy hol a határ. Ellentétben a Haladással, amelyik az első figyelmeztetések tekintetében is az élbolyhoz tartozik (29), a kiállítások számában pedig listavezető. Sokat elmond a jelenleg kiesőhelyen álló Fradi és Zalaegerszeg összevetése. Amíg a zalaiak sportszerűtlenek és gyengék is egyben, addig a Ferencváros úgy bukdácsol, hogy közben feltűnően kevés lapot szed össze. Ez nem is lenne baj, bár talán éppen a kissé agresszívabb játék hiányzik a zöld-fehérek eredményesebb futballjához.