Vélemény

Etikus-e lopni az F1-ben?

  • Kele János

Három hetes szünetet követően folytatódott Törökországban az F1-es világbajnoki sorozat - a nagy leállásnak pedig meg is lett az eredménye, a Ferrari szinte a semmiből zárkózott fel a Red Bullra. Sokan azt mondják a Scuderia ötletgyűjtésbe kezdett a riválisok háza tájáról…

Egy Ferrari és egy McLaren versenyez a boxutcában a Formula-1-es Török Nagydíjon.
A Formula-1 kapcsán persze igencsak gyakori az efféle szóbeszéd. Sehol másutt, egyetlen sportban sincs jelen az ennyire felfokozott, kiélezett versenyre való törekvés - ha valaki az F1-ben lemarad, hátrányba kerül, akkor onnan nagyon nehéz visszakormányoznia magát az élmezőnybe. Eleinte csak a sikerek maradnak el, később az anyagi források is akadozni kezdenek, ha pedig valahol már idáig eljutottak, akkor nagyon kevés a remény a visszakapaszkodásra. Példának elég talán a mostanság csak agonizáló Williams-csapatot megemlítenem…

Létkérdés tehát, hogy a csapatok ne maradjanak alul a fejlesztések területén folytatott harcban. Nem elég januárban egy jó autót tervezni, a teszteken folyamatosan nagyon keményen kell dolgozni, ahhoz, hogy valaki meg tudja tartani az előnyt, vagy le tudja faragni a hátrányt. Nem kell itt persze nagy dolgokra gondolni, elég egy-egy ó ötlet a megfelelő alapkoncepció mellé, és máris nyert ugye van a gárdának; ám ahhoz, hogy valaki ilyen apró nüanszokat találhasson, bizony tágra nyílt szemekkel kell körülsétálni az ellenfelek boxainál.

Van persze, ki ezt szimplán lopásnak nevezi.

Én nem tenném. Volt már ugyanis valódi, igazi lopási ügy az F1-ben, időben nem is kell messzire menni, elég, ha csak a 2007-es McLaren-botrányra gondolunk. Akkor Coughlin mérnök úr egy egész aktatáskányi írott, plusz néhány merevlemeznyi elektronikus adattal távozott a wokingiak főhadiszállásáról - hogy aztán felesége egy nyilvános (!) londoni fénymásoló üzletben bukjon le. Volt ugyanis egy Ferrari-szurkoló az alkalmazottak között…
Na, igen kérem, ez lopás.

Amit a Ferrari (és egyébként az összes többi csapat is) csinál, az nem. Egyáltalán nem. Persze ízlés dolga, ezt el kell ismerni. Adrian Newey, a Red Bull mindenki által körülrajongott technikai vezetője például sehogyan sincs kibékülve azzal, hogy a téli teszteken a semminél is kevesebbet mutató McLaren az idény kezdetére feltámadott, nem utolsósorban a Red Bullok igen hatékony kipufogó-rendszerének lemásolása miatt. De, hát ez van, ilyen a sport, és ezt Newey-nál senki sem tudja jobban…

Mert arra is mérget mernék venni, hogy a Red Bull sem csukott szemmel sétál el az ellenfelek boxai előtt.

Ha csak az idei autókat nézzük, azt láthatjuk, hogy a Ferrari a Renault tavalyi hátsó felfüggesztését koppintotta, miközben a franciák a mindenek mércéjének számító Red Bull pullrodos futóművét tanulmányozták a keleténél talán behatóbban. Ebben egyébként a Mercedes és a McLaren is élen járt… A stuttgartiak persze nem csak másoltak, tavaly kitaláltak egy nagyon ötletes légbeömlő rendszert, ami idénre aztán annak rendje és módja szerint visszaköszönt a Lotusokon és a Force Indiákon.

De említhetném a tavalyi F-csatornát is. A McLaren kitalálta, az összes többi csapat azon nyomban neki is látott a lemásolásához. Igen, mert működött: az autó gyors volt tőle, miközben lényeges hendikeptől nem kellett tartani a használattal egyidőben. Senkinek, egyetlen csapatnak sem számított a büszkeség, csakis az eredmény volt a fontos - ha valaki kitalált egy működőképes ötletet, akkor azt meg kellett szerezni; bármi áron. Ma is így működik, mindig is így működött, alighanem ez már így is marad…

Persze a másolás nyilvánvaló pozitív hatásai mellett nem árt figyelni a veszélyeire is. Nem minden autón működnek ugyanis a legkülönfélébb új ötletek, sok függ a versenyautó alapkoncepciójától, a tervezési mechanizmusoktól és az alapvető attribútumoktól. Következésképpen persze az is megtörténhet, hogy egy kisebb csapat által bevezetett újítás először nem arat sikert, ám amikor valamelyik nagyobb gárda húzza meg ugyanazt a lépést, már győzelmek szegélyezik útjukat - jelen van ez, csakhogy korántsem olyan látványos, mint a fentebb említettek…

Kevesen tudják például, hogy a Renault hátsószárnylap-bemetszése eredetileg Minardi-találmány. Csakhogy azután a franciákon kívül a McLaren és a Ferrari is lemásolta…. Egy apró trükk volt csupán, amely Baumgartner Zsoltiékon semmit sem segített, a topcsapatok viszont két kézzel kapkodták utána.
Lopás, vagy mindössze leleményesség? Azt hiszem ezek után nem kérdés többé.