Magyar Kupa

Kilenc körös büntetőpárbaj után kupagyőztes a Debrecen

A Debrecen nyerte a labdarúgó Magyar Kupát, miután a Puskás Stadionban rendezett keddi döntőben 11-esekkel legyőzte a másodosztályú MTK-t. A rendes játékidő és a hosszabbítás végén is 3-3-as döntetlen volt az állás, a büntetőkben 8-7-re bizonyultak jobbnak a hajdúságiak.

A 3. percben máris gólhelyzetbe került a Loki, Kulcsár Tamás bal oldali lövésébe Szekeres az utolsó pillanatban belevetődött. A folytatásban az MTK leginkább a védekezéssel volt elfoglalva, a mérkőzés pedig jó ideig eseménytelenül telt. A 25. percben Kanta József lepte volna meg Verpecz Istvánt, a félpályáról ívelte kapura a labdát, ami a portás ölében landolt. A 29. percben közelebbről próbálkozott Kanta, 18 méterről a bal alsó mellé lőtt.

A másik oldalon a 35. percben Nikolov beadása után Kulcsár fejelt fölé, egy perccel később Korhut bal oldali beadását Szekeres a kapu torkából kanalazta ki. A 42. percben az MTK először keveredett közvetlenül debreceni kapu elé, és majdnem gólt szerzett, rövid felszabadítás után Balajti becsapta Mészárost, majd közelről, balról lőtt a rövid sarokra, de Verpecz zárta a szöget.

Második adandó lehetőségüket már kihasználták a kék-fehérek, Balajti indította a jobb oldalon Könyves Norbertet, aki 10 méterről a jobb alsóba helyezett (1-0).

A debreceni Rezes László (b) és Rafe Wolfe (MTK) küzd a labdáért a labdarúgó Magyar Kupa döntőjében játszott MTK Budapest - DVSC-TEVA mérkőzésen a Puskás Ferenc Stadionban. Kondás Elemér két helyen is változtatott a szünetben: nem meglepő módon érkezett Adamo Coulibaly és Selim Bouadla, Ramos és Rezes helyére. A második félidő kupadöntőhöz méltóan alakult, a debreceniek irányítottak, és az 51. percben Bouadla jó 30 méterről, kissé jobbról óriási dugót ragasztott a jobb felső sarokba (1-1).

Az 55. percben Coulibaly is villant, félfordulatból ollózott, de Hegedüs nagyot védett. Egy perc múlva fordított a Loki, bal oldali szöglet következett, Kálnoki Kis fejéről Szakály Péterhez került a labda, aki négy méterről a hálóba csúsztatott (1-2). A 60. percben váratlan lehetőség adódott Garami József együttese előtt, Nikolov Balázs megrángatta Vasst, sárga lapot kapott, majd a bíró az ítéletet vitató játékosnak a pirosat is felmutatta. Két perc kellett az egyenlítéshez, Kanta óriási labdát adott Ladányi Tibornak, aki a kifutó Verpecz felett elegánsan a kapuba emelt (2-2).

„Az első félidőben sajnos nagyon idegesen játszottunk, a másodikban feljavult a játékunk. Volt három gólváltás, mind a három nagyon szép volt. Jobban is kijöhettünk volna a játékból, így sikerült, gratulálok a Debrecennek. Pozitív dolog, hogy idáig jutottunk” – mondta Garami József, az MTK mestere a Sport TV riporterének.

„Szerettük volna a hosszabbítást és a büntetőket elkerülni, de általában nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy kívánjuk. ,Óriási dolgot vittek véghez a srácok, több mint egy órán keresztül emberhátrányban játszottunk az MTK ellen, amely tényleg játssza a focit. Úgy érzem, megérdemeltük a kupát. Amikor egyenlítettünk, úgy éreztem, igazságtalan lenne, ha nem nyernénk meg a kupát” - nyilatkozta Kondás Elemér, a DVSC vezetőedzője.

A hajdúságiak emberhátrányban is nyomtak, többet volt náluk a labda, de kevés helyzetük volt, a 65. percben Varga szép szóló után lőtt, de a kapu fölé szállt a labda, míg Verpecz Vadnai lövését másodszorra fogta meg. A 87. percben úgy tűnt, a másodosztályú csapat eldöntötte a kupa sorsát: Kanta újabb szenzációs átadása után Zsidai hét méterről a léc alá vágta a labdát (3-2). De még nem volt vége: az utolsó előtti percben a csapatkapitány Szakály Péter a nyakába vette a DVSC-t, elment három MTK-s mellett, majd 16 méterről a bal alsó sarokba lőtt (3-3).

A Debrecen dűlőre akart jutni, de a rendes játékidő hosszabbításban Coulibaly lemaradt a szögletről. Következett a 2x15 perces hosszabbítás, aminek első félidejében kivárásra játszottak a csapatok. Az MTK részéről Vadnai bal oldali beadásai dolgoztatták meg a DVSC védelmét. A második felvonásban sem volt komoly helyzet egyik kapu előtt sem, a 113. percben Pál beadása után Könyves kapáslövése csúnyán fölé ment.

A "hirtelen halálban" az első párban Szakály Péter és Dragan Vukmir belőtte büntetőjét, majd Nagy Zoltán és Zsidai László úgyszintén. Selim Bouadla és Vass Patrik sem hibázott. Lucas berúgta, Rafe Wolfe kihagyta, Verpecz István védett. Adamo Coulibaly dönthetett volna, de a kapu fölé lőtt, Kanta József begurította, öt párbaj után maradt a döntetlen.

Korhut Mihály higgadtan a háló közepébe helyezett, Szekeres Adriánnál jó irányba vetődött Verpecz, de bement a labda. A hetedik körben Dejan Simac és Pál András is belőtte. Varga a jobb alsóba helyezett, Könyves Norbert középre emelt. A Lokinál az utolsó mezőnyjátékos, Mészáros Norbert is berúgta, Verpecznek viszont nem kellett a labda mögé állni, mert megfogta Kálnoki Kis Dávid tizenegyesét, így a Loki örülhetett a krimi végén.

Debreceni játékosok örülnek az eredményhirdetésen, miután a csapatuk története során ötödször nyerték meg a labdarúgó Magyar Kupát. A DVSC-TEVA a döntőben hosszabbítás után, tizenegyesekkel 8-7-re verte a másodosztályú MTK Budapest együttesét a Puskás Ferenc Stadionban. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A Debreceni VSC nyerte a 72. Magyar Kupa fináléját, története során ötödször hódította el a serleget (1999, 2001, 2008, és 2010 után) - Kondás Elemér irányításával az elsőt.

Magyar Kupa, döntő:
DVSC-TEVA – MTK Budapest 3-3 (0-1, 3-3, 3-3) – tizenegyesekkel 8-7
Puskás Ferenc Stadion, 5000 néző, V: Szabó Zs.
gólszerzők: Bouadla (51.), Szakály (55., 89.), illetve Könyves (45.), Ladányi (62.), Zsidai (87.)
kiállítva: Nikolov (60.)
sárga lap: Nikolov (60.), Nagy Z. (80.), Korhut (94.), illetve Wolfe (70.), Vukmir (120.),

DVSC: Verpecz – Nikolov, Simac, Mészáros, Korhut – Ramos (Coulibaly, a szünetben), Varga – Lucas, Szakály, Rezes (Bouadla, a szünetben) – Kulcsár (Nagy Z., 63.)

MTK: Hegedűs – Wolfe, Szekeres A., Kálnoki Kis, Vadnai – Vukmir, Zsidai – Könyves, Kanta, Ladányi (Pál A., 90.) – Balajti (Vass, 62.)
1926 - Kispesti AC-BEAC 1-1, 3-2 1985 - Bp. Honvéd-Tatabánya 5-0
1927 - Ferencváros-Újpest 3-0 1986 - Vasas-FTC 0-0 (hosszabbítás után, 11-esekkel: 4-2)
1928 - Ferencváros-Attila (Miskolc) 5-1 1987 - Újpesti Dózsa-Pécsi MSC 3-2
1930 - Bocskai (Debrecen)-Bástya (Szeged) 5-1 1988 - Békéscsaba-Bp. Honvéd 3-2
1931 - III. kerület-Ferencváros 4-1 1989 - Bp. Honvéd-FTC 1-0
1932 - Hungária-Ferencváros 1-1, 4-3 1990 - Pécsi MSC-Bp. Honvéd 2-0
1933 - Ferencváros-Újpest 11-1 1991 - FTC-Vác 1-0
1934 - Soroksár-BSzKRT 2-2, 1-1, 2-0 1992 - ÚTE-Vác 1-0
1935 - Ferencváros-Hungária 2-1 1993 - FTC-Haladás 1-1, 1-1 (hosszabbítás után, 11-esekkel: 5-3)
1941 - Szolnoki MÁV-Salgótarján 3-0 1994 - FTC-Kispest 3-0, 2-1
1942 - Ferencváros-Diósgyőr 6-2 1995 - FTC-Vác 2-0, 4-3
1943 - Ferencváros-Salgótarján 3-0 1996 - Kispest-BVSC 0-1, 2-0 - hosszabbítás után
1968 - MTK-Bp. Honvéd 2-1 2005 - FC Sopron-Ferencváros 5-1
1969 - Újpesti Dózsa-Bp. Honvéd 3-1 2006 - FC Fehérvár-Vasas 2-2, 11-esekkel: 6-5
1970 - Újpesti Dózsa-Komló 3-2 2007 - Budapest Honvéd - DVSC-TEVA 2-2, 11-esekkel: 3-1
1972 - FTC-Tatabánya 2-1 2008 - DVSC-TEVA - Budapest Honvéd 7-0, 2-1
1973 - Vasas-Bp. Honvéd 4-3 2009 - Budapest Honvéd-Győri ETO FC 1-0, 0-0
1974 - FTC-Komló 3-1 2010 - DVSC-TEVA - Zalaegerszegi TE 3-2
1975 - Újpesti Dózsa-Haladás VSE 3-2 2011 - Kecskemét-Videoton 3-2
1976 - FTC-MTK-VM 1-0 2012 - DVSC-TEVA - MTK Budapest 3-3, 11-esekkel: 8-7