Copa América

Uruguay nyerte a Copa Américát

Forlán és Suárez klasszisa eldöntőtte a finálét

Uruguay Luís Suárez remek játékának és Diego Forlán duplájának is köszönhetően 3-0-ra legyőzte Paraguayt a Copa América-döntőjében, megszerezve ezzel története 15. kontinensbajnoki címét. A celeste teljesen megérdemelten nyerte meg a tornát, és a tavalyi világbajnokság után ismét bizonyosságot adott arról, ki is Dél-Amerika legjobb futballcsapata.

Luís Suárez szerezte az első gólt
A találkozó egy hatalmas bírói tévedéssel kezdődött: a 3. percben egy uruguayi szöglet után Lugano fejesét követően Diego Pérez duplázhatott, de a mezőnyjátékos Ortigoza két kézzel megakadályozta, hogy a labda áthaladjon a gólvonalon. Az eset egyértelmű tizenegyes és piros lap volt, a játékvezető sípja mégis néma maradt. Ez sem tudta letörni az "urukat", akik hihetetlen nyomást gyakoroltak ellenfelükre a találkozó elején. A fölény a 12. percben góllá érett: az elődöntőben duplázó Suárez egy paraguayi védőről lepattant labdát zseniálisan szelídített meg, majd jobb oldalról a hosszú sarokba gurított (1-0). Paraguay a bekapott gól után valamelyest ki tudott jönni a szorításból, de hiába vette át a mérkőzés irányítását, helyzetekbe nem tudott kerülni. Nem úgy Suárezék. Uruguay a játékrész elejéhez hasonlóan a végét is "megnyomta", és a Diego Forlán 42. percben szerzett találatával kétgólos előnyre tett szert:  Arevalo Ríos a paraguayi kaputól mintegy 20 méterre szerzett labdát, majd remekül tálalt Forlán elé, aki 15 méterről okosan helyezett a kapuba Villar mellett (2-0).

Forlán a döntőben duplázni tudott
A második félidőben a játék irama kicsit alábbhagyott, de ezért elsősorban Paraguay okolható. A piros-fehérek előtt nem adódott igazán veszélyes gólszerzési lehetőség, noha Nelson Valdezék próbálkoztak becsülettel. De ezen az estén nem lehetett Uruguay ellen futballozni, amely remekül zárta le a területeket, a csapat minden játékosa kivette a részét az efajta munkából. A kegyelemdöfést Diego Forlán - ki más? - vitte be paraguayiaknak: a 90. percben Suárez fejjel ugratta ki egy konrta végén a szőke támadót, aki könnyedén gurított el a kivetődő Villar mellett (3-0). Forlán az idei tornán a döntő előtt nem szerzett gólt, a fináléban viszont mindjárt kettőt is.

Összességében teljesen megérdemelten nyerte meg a mérkőzést és a tornát is, hiszen Uruguay szerezte a torna legtöbb gólját (9)  és amíg Argentína és Brazília válogatottja évek óta mélyponton van, addig szép csendben a mindössze 3 és fél millió lakosú Uruguay Dél-Amerika legjobb csapatává nőtte ki magát. Ezzel a sikerrel a Copa Américák legeredményesebb alakulata lett a celeste, megelőzve a 14 sikert számláló Argentínát.