EURO 2012

A spanyolok büntetőkkel legyőzték Portugáliát, megvédhetik címüket

Elsőként a címvédő Spanyolország jutott a lengyel-ukrán közös rendezésű Európa-bajnokság döntőjébe, miután gól nélküli rendes játékidőt és hosszabbítást követően tizenegyesekkel legyőzte Portugáliát. A hirtelen halálban hispán részről Xabi Alonso, az ellenféltől Mutinho és Bruno Alves rontott, az utolsó körben Fabregas a kapufa segítségével lőtte övéit a kijevi fináléba.

Vicente del Bosque, a spanyolok szövetségi kapitány ezúttal is húzott egy meglepőt, ugyanis a kezdőcsapatba jelölte a tornán eddig mindössze öt percet játszó csatárt, Negredót. A mérkőzésen a spanyolok szokásukhoz híven többet birtokolták a labdát, ám egyáltalán nem voltak hatékonyak, a portugálok agresszív letámadásukkal többször is zavarba hozták őket, a Furia Roja meglepően sok hibával játszott. Az első félidőben a spanyoloknak két, a portugáloknak egy komoly lehetőségük volt. A 9. percben Álvaro Arbeloa kapáslövése szállt el kevéssel Rui Patrício kapuja felett, a 29. percben Iniesta lövése felülről súrolta a hálót, majd a 31. percben Ronaldo 16 méterről a bal alsó mellé gurított.

A játék képe a fordulást követően sem változott. Cristiano Ronaldo az utolsó percben a döntőbe lőhette volna a luzitánokat, egy kontra végén balról, tiszta helyzetben 14 méterről a hosszú felső fölé kanyarintott.

A hosszabbítás a spanyoloké volt, a 104. percben Iniesta a mérkőzés legnagyobb helyzetét hagyta ki, amikor közeli lövését bravúrral védte Rui Patrício. Majd Jesús Navas és Pedro előtt is adódott egy-egy nagy lehetőség, de ezek is kimaradtak, így következett a hirtelen halál, a tizenegyesrúgások. Ami rosszul kezdődött a címvédő számára, a negyeddöntő hőse, Xabi Alonso büntetőjét megfogta Patrício. A folytatásban viszont Iker Casillas kiküszöbölte a társ hibáját Moutinho lövésénél. Ezután a spanyol rúgók (Iniesta, Piqué, Ramos) már hibáztak, Pepe és Nani után azonban Bruno Alves a kereszlécet találta el. A mindent eldöntő tizenegyesnél a szerencse is segítette Cesc Fabregast, a labda a kapufáról került a hálóba.

A spanyol a harmadik csapat a futball történelmében, amely címvédőként Eb-döntőt játszhat, 1964-ben a Szovjetunió, 1976-ban pedig az NSZK csapata hajtotta végre ezt a bravúrt, igaz, a fináléban mindkét gárda elbukott. A vasárnapi kijevi döntőben a spanyolok a csütörtöki német-olasz párharc győztesével találkoznak.

EURO 2012
Elődöntő
PORTUGÁLIA-SPANYOLORSZÁG 0-0, 11-esekkel 2-4
Doneck, Donbasz Arena. Vezette: Cüneyt Cakir (török)

Sárga lap: Coentrao (45+1.), Pepe (61.), Pereira (64.), Alves (86.), Veloso (90+3.), illetve Ramos (40.), Busquets (60.), Arbeloa (84.), Alonso (113.).

PORTUGÁLIA: Rui Patrício - J. Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao - Veloso (Custódio, 106.), Moutinho, Meireles (Valeria, 113.) - Nani, Hugo Almeida, C. Ronaldo.
Szövetségi kapitány: Paulo Bento. Cserepad: Eduardo, Beto (kapusok), Custódio, Quaresma, Nélson Oliveira, Ricardo Costa, Rolando, Micael, Varela, Miguel Lopes, Hugo Viana.

SPANYOLORSZÁG: Casillas - Arbeloa, Piqué, Ramos, J. Alba - Xabi Alonso, Busquets - Silva (Navas, 60.), Xavi (Pedro, 87.), Iniesta - Negredo (Fabregas, 54.).
Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque. Cserepad: Valdés, Reina (kapusok), Raúl Albiol, J. Martínez, Juanfran, Pedro, Fabregas, Mata, F. Llorente, Cazorla, J. Navas, Torres.
2 les 3

Elképesztő, Fabregas labdája a jobb kapufáról pattant a hálóba...4-2, Spanyolország a döntőben, megvédheti címét Németország vagy Olaszország ellen!

Bruno Alves a felső lécre bombázott, 3-2. Ha Fabregas belövi, a spanyolok mennek tovább.

Ramos panenkásan, 3-2.

Nani a léc alá vágta, 2-2.

Piqué is a jobb alsóba rúgta, 2-1.

Pepe labdája éppen befért a jobb alsóba, 1-1.

Iniesta a bal alsóba helyezett, 1-0.

Mutinho is hibázott, avagy Casillas is érezte az irányt, 0-0!

Patrício kivédte, 0-0!

A spanyolok kezdik a büntetőpárbajt, Xabi Alonso az első rúgó.

120. perc: Cüneyt Cakir sípjába fújt, 0-0, jöhetnek a tizenegyesek.

120. perc: Navas jobbról adott be, deIniesta nem tudott labdába érni.

118. perc: Jordi Albea beadását Pepe vágta ki, bedobás.

117. perc: Szép összjáték után les miatt állították meg a spanyol támadást.

114. perc: Pedro lövés helyett cselezni kezdett ziccerben, a védők beérték és szerelték.

113. perc: Érkezik a harmadik portugál csere, Raul Meireles helyére Silvestre Varela.

111. perc: Navas jobbról, éles szögből lőtt, Patrício kiütötte, Pepe belekapott lábbal, végül a kapusé.

110. perc: Fabragas lőtt, a kapu fölé.

108. perc: Ramos lökte meg Ronaldót, aki előadja a nagyhalált.

107. perc: Coentrao sprintelt labdaszerzés után a bal oldalon, Ronaldo fel ívelt, de kivágták a támadó elől a labdát.

106. perc: Custódio a pályán, Miguel Veloso helyén.

105+1. perc: Kissé szokatlanul Ramos tűzött kapura egy szabadrúgást, jó lövés volt, kevéssel ment fölé.

104. perc: Iniesta! Jordi Alba balról visszagurított Iniestának, aki közelről a bal sarok felé pörgetett, Patrício védett. A meccs legnagyobb helyzete volt.

103. perc: Navas játszotta be magát a tizenhatoson belülre, de az átadás pontatlan volt.

99. perc: Pepe lekönyökölte Pedrót, ápolni kell a Barca támadóját.

Egyik csapat sem kockáztat, talán már a büntetőkre apellálnak.

96. perc: Iniesta kapáslövése Bruno Alves lábában akadt el.

96. perc: Xabi Alonso balról, szabadrúgásból ívelt a tizenhatoson belülre, kifejelték a védők.

95. perc: Pedro lódult meg a balszélen, de Pereire könnyedén szerelte.

91. perc: Navas adta be jobbról a labdát, nem jutott el a kapuig, Alves kifejelte.

91. perc: A spanyolok kezdték a harmadik játékrészt.

A 90 perc statisztikája:
44 % Labdabirtoklás 56 %
10 helyzet 6
2 kaput érő lövés 1
24 szabálytalanság 17
5 sárga lap 3

90+3. perc: Ennyi volt, következik a hosszabbítás.

90+3. perc: Veloso kapott sárgát.

90+3. perc: Spanyol szöglet, ami Casillasnál végződött.

90. perc: Cristiano Roaldó volt a meccslabda, a portugál kontra végén balról, 14-ről a hosszú felső fölé kanyarintott.

90. perc: Alonso bal oldali szabadtrúgását Alves fejelte ki.

87. perc: Xavi lesétált a pályáról, Pedro a helyén.

86. perc: Aprítják egymást rendesen a játékosok, ezáltal színesedik a meccs, Bruno Alvesé a legújabb sárga.

84. perc: Ronaldo ezúttal sem találta el a kaput, fölé.

83. perc: Ronaldo hasonló helyről lőhetett szabadrúgást, mint tíz perce. Arbeloa kézzel blokkolt, sárga, és 22-23 méterről újabb szabad.

81. perc: Nélson Oliveira váltotta Hugo Almeidát. Csatár helyett csatár.

80. perc: Nani használt ki szabadrúgást jobb oldalról.

78. perc: Fabregas gyatra lövése messziről elkerülte a kaput.

A portugálok kissé visszavettek az iramból, már nem támadnak olyan lendülettel, mint eddig.

72. perc: Ronaldo 33-34 méterről egyből kapura lőtte, jó fél méterrel ment fölé. Casillas amúgy rajta volt.

71. perc: Ronaldo felmászott Arbeloa hátára, kapott egy szabadrúgást.

67. perc: Xabi Alonso jól vette észre, hogy Rui Patrício kinn áll kapujából, messziről rátűzte, de fölé ment. Majd Xavi lőtt 19 méterről a kapus ölébe.

65. perc: A bal oldali szabadrúgásból szöglet lett.

64. perc: Pereira lerántotta Fabregast, még éppen a tizenhatos vonalán kívül.

64. perc: Ronaldo elment Alba mellett, de Ramos kisegítette és együttes erővel megállították a portugált.

61. perc: Pepe kapta az újabb sárgát.

60. perc: Jesús Navas állt be David Silva helyére.

60. perc: Ronaldo dobta fel magát Ramos mellett, nem ette meg a bíró, nincs tizenegyes.

59. perc: Almeida balról, kiszorított helyzetból a rövid sarok mellé tüzelt.

57. perc: Almeida messziről próbálta becsapni Casillast, pár méterrel a kapu fölött szállt el a labda.

57. perc: Nani ívelte be balról a portugál szögletet, semmi sem lett belőle.

54. perc: Gyorsan változtat Vicente Del Bosque, a nem sokat mutató Negredót Cesc Fabregas váltja.

51. perc: Arbeloa jobb oldali ívelését Pereire fejelte ki, szöglet. Ami veszélytelen volt a portugál kapura.

49. perc: Ronaldo nem tudott kapura fordulni a labdával amit aztán kivágott Arbeloa.

46. perc: A portugálok indították útjára a labdát a második játékrészben.

Félidei statisztikák:
4 helyzet 3
2 kaput érő lövés 0
7 szabálytalanság 9
1 sárga lap 1

Egyelőre jól hatástalanítja a spanyolok játékát Portugália, kérdés, bírják-e Ronaldóék erővel a végéig. Feltűnően sokat hibáztak a spanyolok, ehhez nincsenek hozzászokva. Egy biztos, góleső aligha lesz, amelyik csapat betalál, az nagy valószínűséggel bejut a döntőbe.

45+2. perc: Vége az első félidőnek.

45+2. perc: Ramos tette be a fejét egy előreívelt szabadrúgásba, érkezett Rui Patrício és övé lett a labda.

45+1. perc: Fabio Coentra sárgult be reklamálásért, de inkább Pepe osztotta az észt a bírónak.. A bírót különben mindkét oldalról, és a kispadoktól is folyamatosan szidják.

43. perc: Piqué feje fölött elszállt a labda, de Hugo Almeidának jó lett volna, de nem számított rá.

43%-57% a labdabirtoklása arány.

40. perc: Ramos feltartotta Roanldót, taktikai szabálytalanság volt, sárga lap járt érte.

38. perc: Silva gurította volna be a labdát Iniestának, de utóbbi nem érte el, így Rui Patrícióé.

37. perc: Silva Pepéhez passzolt, oda a spanyol akció.

35. perc: Ramos és Nani ütközött, a szélső ápolni kell.

Újabb hiba a spanyoloktól, akadozik a passzolgatás. Az eddigi ellenfelek közül a portugálok tudják a leginkább "hatástalanítani" a spanyolok játékát.

31. perc: Ronaldo 16-ról  - Piqué lábai között - egy centivel a bal alsó mellé gurított. Gondban a spanyolok, az eddigi legkeményebb ellenféllel kell szembenézniük...

29. perc: Iniesta a tizenhatosról, kissé jobbról lőtt, felülről súrolta a hálót a labda. A spanyolok eddigi legkomolyabb helyzete volt.

27. perc: Nagy nyomás alatt volt a spanyol kapu, Busquets majd Arbeloa nem tudott felszabadítani, aztán Ramos a földre vetődve próbált tisztázni, talán a melléről a kezdéhez is ért a labda, a török bíró továbbit intett.

26. perc: Piqué oxival tisztázott a kapu előtt.

24. perc: Ronaldo félfordulatból, 25-ről bombázott, a lelátóra.

Füttykoncert a stadionban, a nézőknek sem tetszik a tili-toli.

Hátul passzolgatnak a spanyolok, nem tudnak kijönni, egyelőre jól zavarják őssze őket Ronaldóék.

20. perc: Gerard Piqué és Hugo Almeida összefejeltek a tizenhatoson belül. Szabadrúgás kifelé.

18. perc: Ramos fejelte ki a harmadik portugál szögletet. Az utóbbi egy-két perc a luzitánoké.

17. perc: Ronaldo telibe találta a sorfalban Xavit.

16. perc: Ronaldo Piquét és Arbeloát próbálta befűzni, utóbbi meglökte hátulról, szabadrúgás balról.

14. perc: Coentrao indította Ronaldót, hosszú volt.

13. perc: Ronaldo lódult meg a balszélen a kontrával, beadását Casillas kapta le Nani elől.

Eddig a spanyolok jutottak el az ellenfél kapujáig, a portugálok meglepően sok hibával játszanak.

10. perc: Iniesta 18-ról célzott a bal felső felé, jócskán fölé.

9. perc: Arbelon kapásból tűzte rá a lecsorgó labdát, egy-két méterrel fölé.

Tologatják a spanyolok a labdát, a portugálok letámadni próbálnak.

4. perc: Silva ugratta ki Negredót, aki kicsit kisodródott jobbra a labdával, Pepe szerelte.

2. perc: Beleléptek Veloso távoli lövésébe, szöglet. Casillas csak kiütni tudta a labdát, szöglet a másik oldalról. Ez már biztosan kézzel fogta a portás.

1. perc: Máris Piqué szerelte Cristiano Ronaldót.

Nincs telt ház Donyeckben, hat-nyolc ezer hely kiadó.

1. perc: A spanyolok kezdték a mérkőzést. Jó szórakozást!

20:43 - A két csapatkapitány, Cristiano Ronaldo, illetve Iker Casillas portugálul és spanyolul intéz néhány szót a szurkolóhoz.

20:41 - Vicente Del Bosque, a spanyol labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya ismét újat húzott, a Sevilla csatárát, Álvaro Negredót a kezdőcsapatba jelölte, vagyis Fernando Torres ismét csak a kispadon foglal helyet.

20:38 - Vicente del Bosque együttese a harmadik olyan csapat lehet, amely címvédőként döntőbe jut a kontinensviadalon; 1964-ben a Szovjetunió, 1976-ban pedig az NSZK csapata hajtotta végre ezt a bravúrt, igaz, a fináléban mindkét gárda elbukott.

20:34 - A két válogatott eddig összesen 34 alkalommal találkozott egymással, a spanyolok 16, a portugálok hat alkalommal diadalmaskodtak. Legutóbb két évvel ezelőtt, egy barátságos mérkőzésen Lisszabonban 4-0-ás portugál siker született.

20:32 - Köszöntjük Kedves Olvasóinkat, hamarosan kezdőik az Eb első elődöntője!