Európa Liga

A Videoton büntetőkkel jutott az EL főtáblájára!

A Videoton bejutott a főtáblára a labdarúgó Európa Ligában, miután a selejtező 4. fordulójának csütörtöki, székesfehérvári visszavágóján 0-0-s rendes játékidő és hosszabbítás után a büntetőrúgásokban 4-2-re jobbnak bizonyult a török Trabzonspornál.

Csaknem telt ház, több, mint 11 ezer néző előtt küzdöttek az Európa Liga csoportköréért a csapatok a Sóstói Stadionban, ahol a trabzoni 0-0 után mindenki arra számított, hogy a török együttes nekiesik a Videotonnak. A találkozó elején a hazaiak át is adták az irányítást ellenfelüknek, de a Vidi játékosai már a felezővonal környékén igyekeztek labdát szerezni, s ezt többnyire sikerrel tették.

Lassacskán aztán átvették a kezdeményezést a fehérváriak, és többször el is jutottak a törökök kapujáig, a 20. percben Brachi szabadrúgása után a lecsorgó labdát Mitrovics lőtte kapura, egy védő is beleért, a labda centikkel kerülte el a jobb kapufát. Négy perccel később Brachi ívelte be a labdát, Caneira belekapott, centikkel vétette el a jobb alsót. A játékrész derekán aztán ismét visszahúzódtak a saját térfelükre és ekkor már megint a vendégek veszélyeztettek, Paulo Henrique lövésénél Bozsivics védett bravúrral, majd Soner 25 méteres lövése kerülte el kevéssel a kaput.

Székesfehérvár, 2012. augusztus 30. A török csapat játékosa, Souleyman Bamba (b) és Sándor György (j) küzd a labdáért a labdarúgó Európa Liga-selejtező 4. fordulójának visszavágóján, a Videoton FC - Trabzonspor mérkőzésen a székesfehérvári Sóstói Stadionban 2012. augusztus 30-án. MTI Fotó: Illyés TiborA fordulást követő percekben is a törökök voltak lendületben, majd a Vidi ritmust váltott és nagyon közel került a gólszerzéshez. Az 52. percben Sándor jobbról tört be, két védőt becsapott, majd lőtt, de középre, így a kapus védeni tudott. A szöglet után Onur kiöklözte a labdát, amit Tóth Balázs kapásból ellőtt, centikkel a felső léc fölé.

Az idő előrehaladtával azonban a vendégek egyre többet támadtak, Bozovicsnak többször is bravúrra volt szüksége. Paulo Henrique kísérlete a kapufát súrolta, majd a 73. percben Zokora lövését kellett fölétenyerelnie a montenegrói kapusnak. A 84. percben Paulo Henrique jobbra kisodródva lőtt kapura, veszélyes volt, megint csak szükség volt Bozsovics védésére. Ahazaiak inkább a gyors kontrákban bíztak. A gólszerzés reményében mindkét edző támadót küldött a pályára, de egyik oldalon sem rezdült a háló, noha a ráadásban Gyurcsó ádám nagyon közel állt a gólhoz.

A ráadásban sem változott a játék képe, a törökök birtokolták többet a labdát, de a Videoton rendkívül szervezett védőmunkával őrizte a döntetlent. Komolyabb helyzet nélkül telt el a kétszer 15 perc, a 119. percben egy furcsa közjáték borzolta a kedélyeket, a svéd játékvezető a 119. percben sárga lapot adott Yumlunak, ami az UEFA honlapja alapján már a második volt neki, de nem állította ki.

A büntetőpárbajban a harmadik párban hibáztak a törökök, Gyurcsó pedig megszerezte a vezetést, majd Zokora is rontott, Bozsovics két lövést is megfogott, így Mitrovics eldönthette a párharcot: a középpályás pedig a jobb sarokba lőtt, ezzel a Videoton bejutott a csoportkörbe.

"Fantasztikus ajándék ez nekem, olyan, amit soha nem fogok elfelejteni - nyilatkozott a lefújást követően a 42. születésnapját éppen csütörtökön ünneplő Paulo Sousa, a Videoton vezetőedzője az m2-nek. - Ez leginkább a játékosok érdeme, akik rengeteget dolgoztak ezért."

A fehérvári egyesület 544 perce nem kapott gólt az Európa Ligában, és mindössze egyetlen alkalommal rezdült meg hálója a selejtezőben, még az első mérkőzésen a Slovan Bratislava otthonában.

Azért, hogy bejutott a főtáblára, 1,3 millió eurós rajtpénzt kap a magyar klub, a csoportkörben aratott győzelmek további 200, a döntetlenek pedig 100 ezret érnek. A főtábla sorsolását pénteken tartják.

Európa Liga, selejtező, 4. forduló (rájátszás), visszavágó:
VIDEOTON-TRABZONSPOR (török) 0-0, 11-esekkel 4-2
Székesfehérvár, Sóstói Stadion, 11232 néző. Vezette: Martin Hansson (Fredrik Nilsson, Henrik Andren - svédek)
Gólszerző: -
Sárga lap:  Mitrovics (66.), Vinícius (69.), illetve Yumlu (30.), Serkan (69.), Zokora (101.), Bamba (117.)

VIDEOTON: M. Bozsovics - Brachi, P. Vinícius, Caneira, Stopira - Tóth B., Mitrovics - Oliveira (Gyurcsó, 77.), Sándor Gy., Walter Lee (Kovács István, 103.) - Nikolics N. (Torghelle, 70.)
Vezetőedző: Paulo Sousa. Cserepad: Tujvel, Szekeres A., Gyurcsó, Torghelle, Szolnoki, Kovács I., Renato Neto.

TRABZONSPOR: Onur - Serkan Balci, Mustafa Yumlu, Bamba, Celustka - Soner Aydoglu, Zokora - Volkan Sen (H. Altintop, 60.), Alanzinho (Sapara, 111.), Yasin Öztekin (Vittek, 83.) - Paulo Henrique.
Vezetőedző: Senol Günes. Cserepad: Zengin, Halil Altintop, M. Cech, Özbek, Mierzejewski, Sapara, Vittek.

Élő közvetítés:

Onur jó irányba vetődött, de Nikola Mitrovics belőtte a jobb alsóba, 4-2! A Videoton bünetetőpárbajban kiverte a Trabzonsport, ott van az Európa Liga főtábláján!

Sokora büntetőjét Bozsovics a bal kapufára ütötte, 3-2.

Gyurcsó Ádám könyörtelenül bevarrta, 3-2!

Soner középre lőtt, Bozsovics megfogta! 2-2.

Álvaro Brachi is a bal sarkot választotta, 2-2.

Róbert Vittek a kapu közepébe helyezett, 1-2.

Marco Caneira a bal alsóba gurította, 1-1.

Marek Safara az első lövő, Bozsovics a Vidi tábora előtti kapuban véd. A szlovák a léc alá lőtte, 0-1.

121+1. perc: Vége, jönnek a büntetők.

Az UEFA hivatalos honlapja is besárgult Yumlu a 30. percben....

120+1. perc: Stopira is sárgát kapott.

119. perc: Yumlu kapott egy sárgát, emlékezetünk szerint a másodikat, de a bíró máshogy tudja.

118. perc: Gyurcsó balról tette középre a labdát a szabadrúgásból, Onur lehúzta.

117. perc: Bamba reklamálásért besárgult.

115. perc: Stopira állította meg a török kontrát.

114. perc: Paulo Sousa nagyon dühös, Kovács Istvánnal veszekszik.

A törököknél a labda most is, keresik a rést a Vidi védelmén, ami továbbra is fáradhatatlan.

111. perc: Utolsó cserelehetőségét is kihasználta Senol Günes, Alanzinho helyett Sapara jött.

110. perc: Alanzinho 24 méterről ballal a jobb kapufa mellé lőtt.

106. perc: A Trabzonspor kezdte a hosszabbítás második félidejét.

105+1. perc: Térfélcsere.

105. perc: Zokora 30-ról, jobbról elrontotta a szabadrúgást, de amúgy is leshelyzet volt.

103. perc: Walter Lee helyére Kovács István állt be.

101. perc: Mitrovics indította Sándort a bal oldalon, a csapatkapitányt szerelte Serkan.

97. perc: Henrique lódult meg a jobb szélen, de aztán elrontotta a beadást.

97. perc: Alanzinho bal oldali beadását kiengedte Bozsovics.

Továbbra is a törökök vannak fölényben, de egyelőre bírja a nyomást a Vidi.

91. perc: Elkezdődött a 3. játékrész.

90+5. perc: Vége, jön a 2x15 perc hosszabbítás.

90+5. perc: Barchi kissé jobbról ívelte előre a szabadrúgást, Torghelle fejelt, Onur talán beesett a labdával a kapuba, de közben meglökték.

90+3. perc: Gyurcsó.... 14 méterről, jobbról laposan lőtt a hosszú sarok fölé, Onur ujjheggyel még beleért és szögeltre tolta a labdát.

90+2. perc: Megúszta  Vidi az újabb török helyzetet.

Lélekben már a hosszabbításra készülnek a csapatok.

88. perc: Yumlu, majd Henrique távoli lövése jócskán elkerülte a kaput.

85. perc: Sándor iramodott meg, Gyurcsóhoz továbbított, akit beértek és szereltek.

84. perc: Paulo Henrique jobbra kisodródva lőtt kapura, veszélyes volt, kellett Bozsovics védése.

83. perc: Csere a vendégeknél, Öztekin le, Vittek be.

79. perc: Tóth indította Gyurcsót, aki elől elfejelte a labdát egy védő, amit Torghelle távolról egyből ellőtt, fölé.

77. perc: Felipe Oliveira helyén Gyurcsó Ádám, aki két gólt lőtt a hétvégén a Haladásnak. Most egynek is nagyon örülnénk.

75. perc: Villámgyorsan megindultak a törökök, szerencsére les.

74. perc: Sándor 16-ról célzott, szögletre pattant a labda.

73. perc: Zokora 15-ről, kissé balról lőtt, Bozsovics fölétenyerelte, befért volna a labda a léc alá.

Egyre feszültebb a mérkőzés.

72. perc: Vinícius szépen szerelte Altintopot az ötös jobb sarkánál, szöglet.

70. perc: Nikolics Nemanja helyére Torghelle Sándor állt be.

69. perc: Serkan és Vinícius kakaskodott, mindkét játékos sárgát kapott.

67. perc: A labdába beleért Bozsovics, szöglet.

66. perc: Paulo Henrique színészkedését megette a bíró, szabadrúgás a Trabzonspornak, sárga lap Mitrovicsnak.

A Loki beleszaladt a késbe Belgiumban, de a Vidinek még minden reménye megvan a továbbjutásra.

62. perc: A török szurkolók görögtüzeket gyújtottak, majd a játékvezető rövid időre felfüggesztette a játékot.

60. perc: Volkan Sent Halil Altintop váltotta.

60. perc: Jobb oldali beadás után Paulo Henrique bólintott középről a jobb kapufa mellé, a lécet is súrolta.

59. perc:  Öztekin balról, az alapvonaltól laposan passzolt középre, Bozsovics védett.

57. perc: Soner Aydogdu 30 méteres bombáját nagy bravúrral tolta ki Bozsovics.

55. perc: Brachi jobb oldali beadása mindenki előtt elszállt.

53. perc: A bal oldali szöglet után Onur kiöklözte a labdát, amit Tóth Balázs 17-ről, kapásból ellőtt, centikkel a felső léc fölé. A szerencse most már a Vidi mellé állhatna.

52. perc: Hú...Sándor jobbról tört be, két védőt becsapott, majd lőtt, de középre, így a kapus védeni tudott.

49. perc: Walter Lee a tizenhatoson kívülről tűzte kapura a labdát, de lecsúszott a lábról a lövés pillanatában.

47. perc: Egyik csapat sem cserélt a szünetben.

46. perc: A törökök kezdték a második felvonást.

45+1. perc: Vége az első félidőnek.

44. perc: Egy hosszú indításnál lesen állt Nikolics.

A fehérvári szurkolók egy drapérián portugálul köszöntötték Paulo Sousát, stílusosan a 42. percben.

41. perc: Alanzinho távolról a kapu mellé-fölé lőtt, Bozsovics nem is nyúlt a labdáért.

40. perc: Soner 25-ről egy méterrel a kapu fölé célzott.

39. perc: Oliveira becsúszása szabálytalan volt, jó helyről jöhetnek szabaddal a törökök.

34. perc: Soner adta tovább a labdát Paulo Henriquének, aki 12 méterről, félmagasan lőtt, Bozsovics nagyot védett. Majd Serkan lökete szállt kicsivel a léc fölé.

29. perc: Nikoics lenn maradt a földön, szabadrúgás. Yumlu terítette le, sárgát érően.

29. perc: Sándor szép csellel adott kötényt Bambának, de aztán elvesztette a labdát.

27. perc: Soner Aydogdu 25-ről, kissé jobbról ívelte a kapu előterébe a szabadrúgást, de a vendégektől többen is lesen álltak.

24. perc: Brachi ívelte be a labdát, Caneira belekapott, centikkel vétette el a jobb alsót.

23. perc: Oliveira egy csel után már adta volna be a labdát a tizenhatos bal sarkáról, de Serkan odarúgott a lábra, szabadrúgás.

20. perc: Brachi szabadrúgása után a lecsorgó labdát Mitrovics lőtte kapura, egy védő is beleért, a labda centikkel kerülte el a jobb kapufát. A meccs eddigi legnagyobb helyzete volt!

17. perc: Öztekin ment el a bal oldalon, beadásszerű lövése jócskán elkerülte a kaput.

Hasonló a játék képe, mint volt Törökországban: a Trabzon többet birtokolja a labdát, a Vidi higgadtan védekezik, és gyors kontrákkal próbálkozik.

Az első magyar sportiker már megszületett a mai napon: a címvédő Sors Tamás aranyérmet nyert 100 méteres pillangóúszásban a londoni paralimpián.

11. perc: Sándor nem tudta begurítani a labdát balról, de így is szöglettel jön a hazai csapat. A kis szöglet után felszabadítottak a vendégek.

10. perc: Volkan Sen indult meg a jobb oldalon, de szerelték a védők.

7. perc: Oliveira indult meg a labdával a bal szélen, de Sándor háta mögé érkezett a passz.

5. perc: Bamba fejelte el Nikolics elől a labdát.

Nyugodtan passzolgatnak a játékosok a középpályán.

3. perc: Alanzinho távoli kísérlete elakadt a védelemben.

2. pályán: Telt ház és fantasztikus hangulat fogadta a játékosokat a Sóstói Stadionban.

A fehérvári együttes az OTP Bank Liga hétvégi fordulójában két csatárral állt fel a Haladás elleni találkozón, és győzött is 2-1-re, a főpróba tehát jól sikerült, igaz, a Trabzonspor is nyert, vasárnap 2-0-ra verte az Elazigspor csapatát.

1. perc: A Videoton kezdte a mérkőzést.

20:28 - Van változás a kezdőben a trabzoni meccshez képest, például Torghelle helyett Nemanja szerepel a pályán. Gyurcsó és Torghelle kispados.

20:27 - A Vidi múlt csütörtökön taktikus játékkal, elsősorban a védekezésre koncentrálva 0-0-s döntetlent ért el idegenben, így hazai környezetben leginkább arra kell figyelnie, hogy ne kapjon gólt, és szerezzen legalább egyet.

"Nagyon bizakodó vagyok, hogy ez a mérkőzés egy nagyon hosszú folyamatnak nem a vége, csupán egy állomása lesz. Számunkra mindennél fontosabb lesz ez a meccs, de úgy gondolom, a szurkolók és az egész város számára is" - nyilatkozta a kedd délutáni sajtótájékoztatón Sándor György, a Videoton csapatkapitánya.

20:25 - Paulo Sousa ma ünnepli 42. születésnapját, a legszebb ajándék a továbbjutás lenne.

20:20 - Köszöntjük Kedves Olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Videoton-Trabzonspor mérkőzés, két év után ismét magyar csapat juthat az Európa Liga főtáblájára. Természetesen ne feledkezzünk el a Debrecenről se, de a Bruges-ben háromgólos hátrányból induló Lokinak reálisan csak a szép búcsúra van esélye.