A City otthon is legyőzte, és megelőzte a Unitedet

A Manchester United Vincent Kompany fejesgóljával legyőzte a városi rivális Manchester Unitedet az angol labdarúgó-bajnokság 36. fordulójának zárómérkőzésén. Roberto Mancini csapata ezzel jobb gólarányának köszönhetően átvette a vezetést két körrel a szezon vége előtt, és karnyújtásnyira került attól, hogy 44 év után ismét bajnoki címet ünnepeljen.

A vendégek uralták a mérkőzés elejét, rögtön az első percben egy szöglet után Michael Carrick lőhetett közelről, de Vincent Kompany blokkolni tudott. Ezután fokozatosan átvette az irányítást a City, a 25. percben Sergio Agüero a derbi addigi legnagyobb helyzetét hagyta ki, jobbról, éles szögből egy-két méterrel a kapu fölé lőtt. A United beszorult térfelére, a kékmezesek mindkét szélen megverték az ellenfelet, de hiába ívelték be középre egyre-másra jobbról-balról a labdát, az alig-alig jutott el Agüeróig, a Rio Ferdinand-Chris Smalling védőkettős között.

A félidő hosszabbításában mégis beért a City fölényének gyümölcse: David Silva jobb oldali sarokrúgását követően Kompany elszakadt Smallingtól, és három méterről a kapu közepébe fejelt (1-0). És a Manchester City eddig minden olyan hazai mérkőzését (15) megnyerte a Premier League-ben, amikor ők szerezték az első gólt...

Győzött a City és közel került ahhoz, hogy 1968 után ismét bajnok legyen.

A Manchester United nem tudott megújulni, a folytatásban is erőtlenül játszott, Wayne Rooney eltűnt a mezőnyben. Sir Alex Ferguson az 58. percben váltott, Pak Dzsi-Szung helyére csatárt, Danny Welbecket küldte be. A vendégek ezután egy-egy időszakban beszorították saját térfelükre a Cityt, de valódi gólhelyzetig nem jutottak el. Közben Roberto Mancini is cserélt, Nigel De Jonggal erősítette meg a középpályát, a holland egy veszélyes megmozdulása után kis híján egymásnak esett a két menedzser.

A meccs végére egyre feszültebbé vált a hangulat, Sir Alex Antonio Valenciát és Ashley Youngot is a pályára küldte, de csapata nem tudta megbontani a Polgárok hátsó alakzatát, különösen Gael Clichy sziporkázott a találkozón.

A derbi hajrájában, ahogyan egyre több terület nyílt a City előtt, több veszélyes kontrát vezettek a hazaiak, a 90. percben Samir Nasri lerendezhette volna a lényegi kérdést, de ziccerben túlcselezte magát. Nem volt jelentősége, az MU-nak nem volt már lehetősége az egyenlítésre, Agüeróék megnyerték a városi rangadót.

A Manchester City átvette a vezetést a Manchester Unitedtől két körrel a bajnokság vége előtt, Rooneyéknak nyolc góllal kellene többet szereznie a Swansea és a Sunderland ellen, ha mindkét együttes nyeri mindkét bajnokiját. Emellett a Bajnokok Ligája-indulásért küzdő Newcastle-nek és a kiesés ellen harcoló Queens Parknak szurkolhatnak a Vörös Ördögök.

Ez volt a két gárda negyedik összecsapása ebben a szezonban: az angol Szuperkupa-döntőben 3-2-re diadalmaskodott a United, majd a két együttes Old Traffordon játszott bajnoki összecsapásán a City 6-1-re kiütötte Sir Alex Ferguson csapatát. A United az FA-kupában vágott vissza, a City vendégeként ugyanis 3-2-re diadalmaskodott.

A mérkőzés összefoglalója:

Premier League, 36. forduló:
MANCHESTER CITY-MANCHESTER UNITED 1-0 (1-0)
Manchester, Etihad, vezette: A. Marriner.

Manchester City: Hart - Zabaleta, Clichy, Kompany, Lescott - Barry, Yaya Touré - Silva (Richards, 82.), Tévez (De Jong, 68.), Nasri (Milner, 93.) - Agüero. Cserepad: Pantilimon, Richards, Milner, Dzeko, Kolarov, De Jong, Balotelli. Menedzser: Roberto Mancini.

Manchester United: De Gea - Jones, Smalling, Ferdinand, Evra - Nani (Young, 83.), Carrick, Scholes (Valencia, 78.), Giggs, Pak (58, Welbeck) - Rooney.
Cserepad: Amos, Rafael, Young, Valencia, Berbatov, Hernández, Welbeck. Menedzser: Sir Alex Ferguson.

gólszerző: Kompany (45+1.)
sárga lap: Kompany (19.), Touré (53.), De Jong (76.), illetve Jones (69.), Carrick (78.)
20. Wolverhampton 36 5 9 22 38 79 -41 24

96. perc: Vége! Győzött a City és közel került ahhoz, hogy 1968 után ismét bajnok legyen.

95. perc: Hart végezhet el kirúgást.

95. perc: Ashley Young bal oldali szögletét Clichy vágta ki, majd  Rooney lövését blokkolták.

94. perc: Evra beadása elakadt, szöglet.

93. perc: Jön az utolsó hazai csere, Samir Nasri helyén James Milner a pályán.

90. perc: 5 perc a ráadás.

90. perc: Nasri lábában maradt a meccslabda, szenzációs cselek után nem tudta ellőni négy méterről.

88. perc: Zabaleta gurított vissza Agüerónak, aki elcsúszott, nem érte el a labdát, majd Clichy tüzelt, De Gea nagyot védett a jobb alsónál.

83. perc: Ashley Young Nani helyét fogalja el.

82. perc: A védő Micah Richard érkezik David Silva helyére.

82. perc: Touré 15 méterről kevéssel tekert a kapu jobb oldala mellé.

Tíz perce maradt a Manchester Unitednek. Ellenkező esetben mínusz nyolcas gólkülönbséget kell ledolgoznia két meccs alatt.

78. perc: Nő a feszültség, Michael Carrick is besárgult.

78. perc: Paul Scholest Antonio Valencia váltja.

78. perc: Agüero jobbról, éles szögből az oldalhálóba tüzelt.

76. perc: Nigel de Jong munkába állt, a labdához köze nem volt Danny Welbeck mellett. Ferguson Mancininél reklamált, a tartalék játékvezetőnek kellett szétválasztania a két menedzsert.  Az FA-kupa meccsen hasonlóért pirosat kapott Vincent Kompany.

75. perc: Yaya Touré kezdett szópárbajba Paul Scholesszal. Nem árt figyelnie, van már egy sárgája.

72. perc: Yaya Touré indult meg a kezdőkörből, a lesen álló Agüeróhoz nem passzolhatott, kissé jobbról, 23 méterről elrúgta a rövid sarok mellé, de jócskán mellé ment.

71. perc: Mancinit élteti az Etihad közönsége.

69. perc: Phil Jones rúgta fel Gareth Barryt, sárga a védőnek.

68. perc: Tévez lesétál, Nigel de Jong érkezik aprítani a középpályára, egyértelmű a szándéka Mancininek.

Megélénkülni látszik a Manchester United az utóbbi percekben, de helyzetig nem jutott el.

64. perc: Lescott tisztázott, szöglet a Manchester United javára. Ami után Hart rossz helyre ütötte a labdát, végül sikerült tisztázniuk a hazaiaknak.

63. perc: De Gea húzza a lábát, elküldik Ben Amost melegíteni.

62. perc: Touré fordult kapura, de közeli, lapos lövését védte David De Gea.

58. perc: Park Dzsi-Szungot váltja Welbeck.

58. perc: Nasri jobbról, 14 méterről lőtt a hosszú sarok mellé.

57. perc: Agüero lódult meg a jobb oldalon, de Zabaleta nem érte el a beadást, viszont kiharcolt egy szögletet. Fordított felállásban többet is ki lehetett volna hozni ebből.

56. perc: Tévez ugratta volna ki Agüerót, de a honfitárs nem tudta átvenni a labdát.

A Manchester City eddig minden olyan hazai mérkőzését (15) megnyerte a Premier League-ben,  amikor ők szerezték az első gólt.

55. perc: Danny Welbeck ment el melegíteni.

53. perc: Yaya Touré kapott sárga lapot.

51. perc: Lescott fejelhetett volna, de centikkel lemaradt a labdáról.

48. perc: Nani jobb oldali beadása Lescottról szögletre pattant, ami után tisztáztak a hazaiak.

50. perc: Zabaleta labdája megpattant Evrán, szöglet.

46. perc: A United kezdte a második félidőt.

Jelen állás szerint a kékmezesek átveszik a vezetést a tabellán jobb gólarányuknak köszönhetően.

45+3. perc: Vége az első félidőnek. A Manchester City megérdemelten vezet.

45+1. perc: GÓL! Vezet a City! Jobbról szállt középre a sokadik szöglet, Kompany elszakadt Smallingtól és három méterről a kapu közepébe fejelt (1-0).

45. perc: 2 perc a hosszabbítás.

42. perc: Pak Dzsi-Szung lövése a nézőtéren landolt.

40. perc: Újabb City-támadás, Agüero vágott ki nagy szólót, de sokat cselezett, egy szögletet azért kicsikart. Ami veszélytelen.

A United beszorult térfelére, de a hazaiak hiába ívelik be jobbról-balról a labdát, alig-alig jut el Agüeróig.

36. perc: Zabaleta hét méterről De Gea kezébe gurított, holott ott volt jobbra tőle Agüero üresen.

36. perc: Agüero hat méterről nem találta el a labdát, kirúgás.

35. perc: Jones visszaadta a kölcsönt az argentinnak.

34. perc: Tévez nem tudta lekezelni a labdát, majd elkaszálta a menteni igyekvő Jonest, járt volna a sárga.

29. perc: Yaya Touré csúnyán eltörte a labdát, de Nasrinak így is jó lett a jobb szélen egy beadáshoz.

Átvette az irányítást a Manchester City, veszélyes támadásokat vezet, de egyelőre Agüero előtt adódott a legnagyobb lehetőség.

29. perc: Nasri becsapta Evrát, de beadását blokkolták.

25. perc: Agüero jobbról, nyolc méterről a kapu fölé durrantott. A meccs eddigi legnagyobb helyzete volt.

22. perc: Nasri bal oldali szögletét Evra fejelte ki. Barry hanyattesett, de nem bántották.

21. perc: A kamera Sergio Agüero apósát, Diego Maradonát mutatja.

19. perc: Kompany lépett oda Rooneynek, sárga. A csatárt ápolni kell.

17. perc: 65-35 százalék a labdabirtoklás aránya.

16. perc: Tévez jobbról tekert a kapu előterébe, Jones a kapu torkából kanalazta ki a labdát.

"Ha legyőznénk a Unitedet, és megnyernénk a bajnokságot, akkor az lenne pályafutásom legfényesebb címe. Az angol a legnagyobb bajnokság Európában. Olaszként különösen nagy elismerés lenne. Bizonyos szempontból jobban izgulok, és fontosabb lesz ez a hétfői nap, mint amikor a Sampdoriával KEK-döntőt játszottunk" - fogalmazott Mancini a meccs előtt.

11. perc: Scholes kezezett a kezdőkörnél.

10. perc: Nani távoli lövése jócskán elkerülte a kaput.

9. perc: Nani szögletét Vincent Kompany fejelte ki.

8. perc: A United járatja a labdát a City térfelén, óriási füttykoncert kíséretében.

6. perc: Silva labdájába ért bele Smalling, a City jöhet szöglettel, ami veszélytelen, majd Lescott ugratta volna ki Silvát, de a spanyol nem érte el a labdát.

5. perc: Nani hosszan tolta meg a labdát, Joleon Lescott tisztázott.

4. perc: Phil Jones bal oldali ívelésére érkezett Joe Hart.

2. perc: A jobbról érkező sarokrúgás után Hart kitütötte a labdát, ami ott pattogott a City kapuja előtt, carrick lövése levágódott egy védőről.

1. perc: Máris szöglethez jutott a United, egy fejes után nem tudott tisztázni a hazai védelem.

1. perc: A City kezdte a derbit, ami a Premier League történetének legnagyobb meccseként harangoztak be.

20:58 - Amennyiben az MU győz az Etihad Stadionban, akkor szinte biztos, hogy megszerzi története 20. bajnoki címét, ugyanis két fordulóval a vége előtt hat pont előnyre tenne szert. Ugyanakkor ha a City diadalmaskodik, akkor átveszi a vezetést a tabellán jobb gólarányának köszönhetően.

20:56 - Sportfogadási tippünket itt találjátok meg.

20:50 - Sir Alex Ferguson, a listavezető United menedzser a kezdőcsapatot illetően a biztonságra törekszik, öt középpályással küldi harcba csapatát, míg a City tele van kreatív, támadó szellemű játékosokkal.

20:48 - Köszöntjük Kedves Olvasóinkat, hamarosan kezdődik a manchesteri városi rangadó.