Női kosárlabda

Bravúros győzelemmel továbbjutott a magyar válogatott

Győzelemmel folytatta szereplését a csehországi női kosárlabda Európa-bajnokságon a magyar válogatott, amely az A csoport szombati második fordulójában 74-70-re nyert a hazai csapat ellen.

Fotó: mkosz

Az Eb második napjának második mérkőzésén két vesztes gárda csapott össze az A csoportban: a magyarok pénteken 62-48-ra kikaptak az olimpiai és világbajnoki ezüstérmes spanyoloktól, míg a házigazdák az ukránokkal szemben maradtak alul 59-47-re.

A csehek a 11. helyen zártak a 2015-ös, magyar-román közös rendezésű kontinenstornán, s azóta idén májusban játszották az első hivatalos mérkőzésüket, mivel rendezőként mentesültek a selejtező alól. Időközben három év szünet után visszahívták a keretbe a 32 éves, 198 centis Petra Kulichovát, a három olimpián szerepelt és hatodik Eb-jére készülő center mellé pedig honosították a 193 centis amerikai Kia Vaughnt.

Ami a két csapat egymás elleni mérlegét illeti, mindössze egyszer találkoztak eddig tétmeccsen: a 2001-es franciaországi Eb-n a csehek nyertek 57-55-re Gravelines-ban.

Szombaton már nem telt meg a Hradec Kralove Arena, a mintegy 3200 hazai szurkoló - soraiban a lelkes rezesbandával - azonban így is forró hangulatot teremtett. A magyarok a csapatkapitány Fegyverneky Zsófia révén 11-6-ra elhúztak, öt perccel később már a 2005-ben Európa-bajnok, 2010-ben vb-ezüstérmes csehek vezettek 19-16-ra, majd egy 8-1-es vendégroham következett. A folytatásban fej fej mellett haladtak a csapatok, a publikum pedig önfeledten hullámzott. Két és fél percen át 27-26 állt az eredményjelzőn, aztán a házigazdák pillanatai jöttek, a nagyszünetben Fegyverneky 13. pontjával 38-38 volt az állás.

Magyarország-Csehország 74-70 (24-20, 14-18, 17-12, 19-20)
A csoport, 2. forduló
Pontszerzők: Nagy-Bujdosó 21, Fegyverneky 20, Vandersloot 10, Simon 7, Határ 6, Zele 6, Raksányi 3, Krivacsevics 1, illetve Hanusova 17, Vaughn 14, Kat. Elhotova 14, Burgrova 9, Vyoralova 9, Zaplatova 4, Kar. Elhotova 2, Kulichova 1

A félidő statisztikája alapján Stefan Svitek együttese 11 büntetőből egyet hagyott ki, míg a csehek csak 50 százalékkal céloztak a vonalról. Az eredmény mellett az első 20 perc kiegyenlítettségét jelezte az is, hogy tízszer álltak döntetlenre a felek.

Fordulás után Ivan Benes tanítványai 6-0-lal kezdtek, a 208 centis Határ Bernadett - az Eb legmagasabb játékosa - viszont fontos pontokat szerzett a palánk alatt. Simon Zsófia és Nagy-Bujdosó Nóra tripláinak köszönhetően az utolsó negyed ötpontos magyar előnyről indult (55-50). A mezőny legjobbjává előlépő Nagy-Bujdosó további öt pontot dobott, majd a csehek egy pontra felzárkóztak, ekkor minden labdáért öldöklő harc folyt. A sorsdöntő hármast Fegyverneky dobta be egy perccel a vége előtt, így lett 72-65, ahonnan már nem volt visszaút a házigazdáknak.

A válogatott hétfőn 12.30 órakor az ukránokkal találkozik, akik szintén egy győzelemmel és egy vereséggel állnak. A kvartett győztese - várhatóan a spanyol együttes - közvetlenül a prágai negyeddöntőbe jut, a második és harmadik helyezett kedden nyolcaddöntőt játszik Királyváradon, az utolsó pedig befejezi szereplését. A magyarok már biztosan ott lesznek a keddi programban.