Premier League szubjektív

A foci nem a jótündérek játéka - de nem is a mészárosoké

Nem álltak a helyzet magaslatán az angol játékvezetők a Premier League 30. fordulójában. Elmaradt büntetők és piros lapok miatt háboroghatnak a menedzserek jó néhány csapatnál.

Kezdjük a forduló nyitómeccsével: az Everton belga csatára, Kevin Mirallas szerzett szép gólt 11 méterről a Manchester City ellen, de lengett a partjelző zászlója. Tévesen, Alekszandar Kolarov beragadt, szabályos volt a gól.

A 37. percben Matija Nasztaszics tartotta fel Marouane Fellainit, megadható lett volna a 11-es a hazaiaknak majd a 86. percben Fellaini a 16-oson belül jó fél méterrel kezezett. Lee Probert játékvezető a hazaiakat szabályos góltól, mindkét csapatot büntetőtől fosztotta meg, és a sárga lapokat sem következetesen osztogatta. Bár a 61. perctől emberhátrányban játszott David Moyes együttese, így is nyert 2-0-ra.

A mérkőzés összefoglalója:

A Reading-Manchester United találkozó 47. percében a Vörös Ördögök csapatkapitánya, Nemanja Vidics ellökte Adrian Mariappát, egyértelműen büntető járt volna, amivel egyenlíthetett volna az újonc. Mark Clattenburg nem vette észre a szabálytalanságot, a United Wayne Rooney góljával otthon tartotta a három pontot.

A Sunderland-Norwich City összecsapáson a 69. percben Danny Rose kezezett, az asszisztens szerint a 16-oson kívül, így a Fekete Macskák megúszták a 11-est. A 72. percben Grant Holt páros lábbal beleszállt a hazaiak kapusába, megúszta sárgával, Mignolet pedig szerencsére sérülés nélkül. A mérkőzés krónikájához tartozik, hogy az első félóra végén a hazaiak kapusa, Mark Bunn kézzel tisztázott a 16-oson kívül, Chris Foy ezt látta, és kiállította a játékost, majd a 38. percben Bassong kezezésénél büntetőt ítélt a Sunderlandnak, amely nem tudta kicsikarni a három pontot (1-1).

A Chelsea-West Ham United londoni rangadó 22. percében Andy Carroll talált Petr Cech kapujába 1-0-nál, de Michael Oliver nem adta meg a gólt lökés matt, a visszajátszás alapján viszont a csatár nem igazán bántotta David Luizt. A Kékek 2-0-ra győztek, a vasárnapi mérkőzés első találata Frank Lampard nevéhez fűződött, aki 200. gólját szerezte a Chelsea színeiben. A 34 éves válogatott játékos már csak két gólra van a klub örökranglistáját vezető Bobby Tamblingtől.

És elérkeztünk a Wigan Athletic-Newcastle United mérkőzés 22. percéhez: a hazaiak csatára, Callum McManaman nagyon csúnyán, nyújtott lábbal beleszállt az ellenfél védőjébe, Massadio Haidarába.

A francia játékos - aki maga is csere volt, nyolc perccel azelőtt megsérült Mathieu Debuchyt váltotta - nem tudta folytatni a játékot, hordágyon vitték le a pályáról. Mark Halsey játékvezető sárgát sem adott az azonnali kiállítást érdemlő szabálytalanságért, és szabadrúgást sem ítélt... Nem volt messze az esettől, de még közelebb volt a partjelző, aki kristálytisztán láthatta, mi történt.

A Szarkák kispadjánál tomboltak, John Carver másodedzőt leküldték a pályáról, a szünetben pedig a Wigan szakmai stábjából Graham Barrow-ot küldték el. Az 50. percben James Perch revansot vett, odarúgott Arouna Konénak. A Latics a győztes gólt a 90. percben gyötörte be, ám a felvételek szerint Figueroa kézzel érhetett a labdába.

A 20 éves Haidara januárban érkezett a Tyne-folyó partjára, most lépett pályára másodszor új csapatában a Premier League-ben. Az U21-es francia válogatott a Metaliszt Harkiv és az Anzsi elleni Európa Liga-találkozón is remek teljesítményt nyújtott. A pályáról azonnal kórházba szállították, térde és combja is megsérült, további vizsgálatok várnak rá, de szerencsére nem tűnik nagyon súlyosnak sérülése. McManaman sem ússza azonban meg, a felvételek alapján minden bizonnyal eltiltja őt az FA. "Bocsánatot kért a szünetben, mert a pályán elfelejtette. Nem fejtette ki, miért" - mondta Alan Pardew, a Newcastle főnöke. Kollégája, Roberto Martínez hisz benne, hogy a fiatal támadó a labdára ment, és nem szándákosan okozott sérülést. "Callum és a Wigan kapcsolatba fog lépni a játékossal, mielőbbi felépülést kívánunk neki."

A legérdekesebb - vagy inkább legmegdöbbentőbb - Dave Whelen, a Wigan elnök-tulajdonosának nyilatkozata volt: "A fiú a labdára ment és tisztán elérte, amint az látszott. Olyan tiszta az eset, mint a patyolat. Ezután a lendület vitte előre, és összeütközött a Newcastle játékosával. Nem látom szükségét a bocsánatkérésnek, mert Callum a labdára ment, és azt találta el. Ő egy kemény liverpooli srác, de szemernyi rosszindulat sincs benne. A futball amúgy sem a tündérek játéka."

Premier League, 30. forduló:
Chelsea-West Ham United 2-0 (1-0)
gólszerző: Lampard (19.), Hazard (50.)

Wigan Athletic-Newcastle United 2-1 (1-0)
gólszerző: Beausejour (18.), Koné (90.), ill. Santon (72.)

Tottenham Hotspur-Fulham 0-1 (0-0)
gólszerző: Berbatov (52.)

Sunderland-Norwich City 1-1 (1-1)
gólszerző: Gardner (40. - 11-esből), ill. Hoolahan (26.)
kiállítva: Bunn (30. - Norwich)

Manchester United-Reading 1-0 (1-0)
gólszerző: Rooney (21.)

Aston Villa-Queens Park Rangers 3-2 (1-1)
gólszerző: Agbonlahor (45+3.), Weimann (59.), Benteke (81.), ill. Jenas (23.), Townsend (73.)

Southampton-FC Liverpool 3-1 (2-1)
gólszerző: Schneiderlin (6.), Lambert (33.), Rodríguez (80.), ill. Coutinho (45+1.)

Stoke City-West Bromwich Albion 0-0

Swansea City-Arsenal 0-2 (0-0)
gólszerző: Monreal (74.), Gervinho (90+1.)

Everton-Manchester City 2-0 (1-0)
gólszerző: Osman (32.), Jelavic (90+3.)
kiállítva: Pienaar (61.)