Australian Open

Murray megküzdött a döntőért

A US Open bajnok Andy Murray öt szettben búcsúztatta a 17-szeres Grand Slam bajnok Roger Federert, így a brit jutott a döntőbe, ahol Novak Djokoviccsal kell megküzdenie a trófeáért.

Murray Federer elődöntő

A 3. kiemelt Andy Murray és a 2. kiemelt Roger Federer csatája nagyobb izgalmakat tartogatott, mint a tegnapi Djokovics-Ferrer elődöntő. Az első szett első játékában már bréklabdához jutott a brit, azonban ekkor még nem sikerült elvennie Federer adogatását. A következő Federer-adogatójátékban csak az 5. bréklabdáját sikerült kihasználnia Murray-nek, azonban ez a megszerzett előny elég volt a britnek, hogy hozza az első szettet.

A második szettben nem tudták elvenni egymás adogatását a felek, így csak a tie-break döntött, ahol Federer 7:5-re bizonyult jobbnak.

A harmadik játszmában is egymás után hozták szervagémjüket, egészen a 6. játékig, ahol három bréklabdája volt Murray-nek. Az elsőt sikerült is kihasználnia a világranglista harmadik helyezettjének. Csakúgy mint az első játszmában, a harmadikban is elég volt egy brék a skótnak ahhoz, hogy megnyerje a szettet.

Egészen a negyedik szett 4. játékáig kellett várnunk az első Federer-brékre. Nem tarthatott sokáig a volt világelső öröme, hiszen Murray visszavette elvesztett adogatását, és kiegyenlített, 4:4. Federer sokat hibázott adogatójátékában, így Murray került előnybe. Miután újra brékelni tudta a svájcit, adogathatott a mérkőzésért, azonban nem sikerült neki kiszerválni a meccset, így következhetett a tie-break, amelyet ezúttal is Federer nyert (7:2).

A csütörtökön mindössze 89 percet pályán töltő Novak Djokovics örülhetett a legjobban annak, hogy döntő szettre kényszerültek Federerék. A sváci a döntő szettre egy kicsit kipukkadt, nem tudta tartani a lépést Murray-vel, így a brit viszonylag simán, 6:2-re megnyerte a szettet, ezzel együtt a pontosan négy óráig tartó mérkőzést is.

Murray döntőbe jutásával zsinórban másodszor rendeznek Djokovics-Murray Grand Slam-döntőt. A US Openen Andy Murray öt szettben verte Novak Djokovicsot, begyűjtve ezzel élete első GS-trófeáját. Hasonlóan szoros mérkőzésre van kilátás Melbourne-ben is. Ha viszont figyelembe vesszük, hogy Djokovics 89 percet játszott, míg Murray 4 órát töltött a pályán az elődöntőben - ráadásul egy nappal később -, akkor sokan a szerb sikerére fogadnának. Vasárnap délelőtt kiderül, hogy Novak Djokovics megnyeri-e zsinórban harmadik Australian Open-címét, vagy Andy Murray-nek sikerül karrierje során először diadalmaskodnia Melbourne-ben.

A találkozóról élő szöveges tudósításban számolunk be a hatharom.com-n vasárnap 9:30-tól!

64% Első szerva hatékonysága 61%
75% (75/100) Első szervából nyert pontok 73% (77/105)
63% (36/57) Második szervából nyert pontok 38% (6/16)
38% (6/16) Bréklabdák kihasználása 33% (2/6)
71% (111/157) Adogatóként nyert pontok 61% (105/171)
39% (66/171) Fogadóként nyert pontok 29% (46/157)
54% (177/328) Összes megnyert pont 46% (151/328)

Élő közvetítésünk a mérkőzésről:

Ötödik szett statisztikái
3 Ászok 0
0 Kettős hiba 0
68% Első szerva hatékonysága 54%
85% (11/13) Első szervából nyert pontok 77% (10/13)
83% (5/6) Második szervából nyert pontok 27% (3/11)
67% (2/3) Bréklabdák kihasználása 0% (0/0)

13:44 A második mérkőzéslabdánál Federer hosszúra üti a labdát, így Andy Murray jutott a döntőbe és lesz Novak Djokovics ellenfele a fináléban. 6:2

13:44 Az első hárítja Federer.

13:43 Két meccslabdája van Murray-nek.

13:42 Két pontot nyer Murray Federer adogatásából 0:30

13:40 Murray egy játékra kerül a döntőtől, Federernek a meccsben maradásért kell adogatnia. 5:2

13:39 Andy Murray megütötte 20. ászát.

13:37 Most Federer is simán hozza saját adogatójátékát. 4:2

13:34 Murray esélyt sem ad Federernek. 4:1

13:32 Federer bréklabdáról fordítva hozza saját adogatását. 3:1

13:32 A brit egy szép return-nel válaszol. Egyenlő.

13:31 30:30-nál Murray-nek esélye volt újabb bréklabdához jutni, azonban ütése elakad a hálóban.

13:26 Murray jól megfuttatja a svájcit, aki már nem ér úgy oda a labdákra. 40:0-nál rosszul rövidít Federer, így a brit semmire hozza szervagémjét. 3:0

13:24 A svájci a nézők közé üti a labdát, így újra brékhátrányba kerül. 2:0

13:23 Federer adogatójátékában 30:30. Fontos labdamenet után Murray örülhetett, mindjárt a szett elején bréklabdához jutott.

53% Első szerva hatékonysága 58%
58% (14/24) Első szervából nyert pontok 68% (17/25)
52% (11/21) Második szervából nyert pontok 44% (8/18)
67% (2/3) Bréklabdák kihasználása 40% (2/5)

13:14 Ismét kiegyenlít Roger Federer, miután megnyerte a tie-break-et.

13:13 Négy játszmalabdája van Federernek 2:6

13:12 4:2-nél cserélnek térfelet.

13:10 A svájci hálóba üti a labdát, ezzel elúszott a minibrékelőnye. 2:2

13:09 Federer elveszi Murray adogatását 0:2

13:07 Murray óriásit hibázott. Elküldte Federert az egyik irányba, ezzel kinyitotta a pályát, és szélesre ütötte a labdát. 6:6 Következhet a tie-break.

13:06 Bréklabdája van Federernek.

13:05 Federer nem adja könnyen a meccset 30:30.

13:01 Az elsőt sikerült kihasználnia a britnek, így a mérkőzésért adogat. 6:5

12:59 Federer sokat hibázik, három bréklabdához jut Murray.

12:58 Semmi nyerte az adogatását Murray. 5:5

12:54 A szettben maradásért kell adogatnia a britnek. 4:5

12:53 Nem tudta befejezni a gémet Federer. Egyenlő 40:40.

12:51 Federernek nagyon figyelnie kell erre az adogatójátékra, 30:30.

12:50 Murray átemelte Federert, a labda pont beesett a pályára, a svájci háttal már nem tudta jól visszaadni a labdát.

12:48 Murray-nek nagy nehezen sikerült hoznia az adogatását. 4:4

12:46 A vonalbíró out-ot kiáltott, majd visszavonta. Ebből kisebb vita kerekedett a pályán. Murray challenget kért, a labda kint volt, így Federernek ítélték a pontot.

12:45 Murray-nek újabb lehetősége van kiegyenlíteni.

12:43 Elrontja a tenyerest Federer. Egyenlő.

12:42 Federer labdája rajta volt a vonalon, hiába kért challenget Murray. Újabb bréklabdája van a svájcinak.

12:41 Federer labdája kétszer pattan meg a hálón, becsapva ezzel Murray-t. 30:30. Fontos pont következik.

12:37 Murray visszajött a mérkőzésbe, miután vissza tudta venni elvesztett adogatását. 3:4

12:36 Bréklabdája van Murray-nek.

12:36 Egy rossz Federer-rövidítésnek köszönhetően veszélybe kerülhet a svájci adogatójátéka 30:30

12:34 Simán hozta szervagémjét a brit. 2:4

12:30 Murray szélesre ütött labdájának köszönhetően hozza a saját adogatását a svájci, így megerősítette brékelőnyét. 1:4

12:29 Federernek most minden ütése bejön 40:0.

12:27 Először a mérkőzésen Andy Murray elveszítette az adogatását. 1:3

12:26 Két remek szervával két bréklabdát hárít a brit.

12:25 Kiütötte a labdát a brit, így először a mérkőzésen három bréklabdához jutott Federer.

12:24 Murray most egymás után kétszer hibázott, 0:30.

12:22 Federer simán hozta szervagémjét 1:2.

Federer murray elődöntő

12:18 A brit végül megnyeri adogatójátékát 1:1

12:17 Szoros Murray adogatójátéka 30:30, azonban nem jut bréklabdához a svájci.

12:13 Murray hibáinak köszönhetően végül, ha nehezen is, de hozni tudta az adogatását Federer. 0:1

12:13 A mentett bréklabda után esélye lett volna befejeznie a svájcinak, azonban hosszúra ütötte a labdát. Egyenlő.

12:11 Murray megcsúszott, így nem tudott a labdáért menni. Federer hárította a bréklabdát.

12:10 A svájci sokat hibázik, már a szett elején bréklabdája van Murray-nek.

12:08 A negyedik szettben Federer szervál először

Harmadik szett statisztikái
4 Ászok 2
76% (13/17) Első szervából nyert pontok 92% (12/13)
88% (7/8) Második szervából nyert pontok 18% (2/11)
33% (1/3) Bréklabdák kihasználása 0% (0/0)

12:04 Egy ásszal befejezi a harmadik szettet a brit 6:3, ezzel 2:1-re vezet, ami a szetteket illeti.

12:03 Murray-nek két játszmalabdája van.

12:01 Végül hozni tudta saját adogatását Federer és most már a szettben maradásért kell fogadnia. 5:3

12:00 A következő három pontot zsinórban a svájci nyeri, de még nem tudta befejezni a játékot. 40:30

11:59 Jó a return Murray-től, ő nyeri az első pontot.

11:57 A brit meg tudta erősíteni brékelőnyét, ezzel nagyon közel került a harmadik szett megnyeréséhez. 5:2 Roger Federernek a szettben maradásért kell adogatnia.

11:56 Murray szervájára challenget kér Federer, de nincs igaza, mert a labda éppen hogy csak érinti a vonalat 30:0.

11:55 Federer szélesre ütötte a labdát, így Murray el tudta venni a svájci adogatását. 4:2

11:53 Három bréklabdája van Murray-nek.

11:53 A nézők bekiabálásai zavarják Federert.

11:53 Federer adogatásánál két Murray-pont 0:30

11:50 Nehezebben, de hozta szervagémjét a brit. 3:2

11:48 Federer fonák nyesése után Murray szélesre üti a labdát 30:30

11:47 Újabb 26 ütéses labdamenet, a pontot végül Federer nyerte.

11:45 Federer is semmire hozhatta volna adogatását, azonban a fonákja elakadt a hálóban, végül a következő pontból már meg tudta nyerni saját adogatását 2:2

11:42 Egymást szorították le a pályáról, végül Federer szélesre ütött egy tenyerest, így Murray simán hozta saját adogatását. 2:1

11:41 A brit semmire hozhatja adogatását 40:0

11:39 Murray a hálóba ütötte a labdát, így nem tudta megszerezni a brékelőnyt. 1:1

11:38 A svájci hárítani tudta. Egyenlő 40:40.

11:37 Hosszú idő után ismét bréklabda, ezúttal Murray-nek.

11:36 A brit nyerte az első két pontot Federer adogatásából, azonban a svájci egy jó szervával korrigált az eredményen 30:15

11:34 Murray hozta az első játékot 1:0

11:32 Federer feljön a hálóhoz, azonban nem tudja átütni a labdát 30:15

11:31 Murray kezdte a harmadik szettet, de Federeré lett az első pont.

Második szett statisztikái
7 Ászok 2
64% Első szerva hatékonysága 75%
78% (18/23) Első szervából nyert pontok 79% (26/33)
69% (9/13) Második szervából nyert pontok 45% (5/11)
0% (0/0) Bréklabdák kihasználása 0% (0/0)

11:28 Roger Federer megnyeri a tie-breaket 7:5-re, és ezzel kiegyenlít. 6:7

11:26 Játszmalabdához jutott Federer 4:6, miután Murray elrontott egy lecsapást és eltudott ütni mellette.

11:25 Murray kiegyenlít 4:4. Jó adogatással 4:5.

11:24 Murray eltalálta a vonalat, így hozni tudta saját adogatásait 3:4

11:22 A svájci hozni tudta két adogatását 1:4

11:21 Egyik szerváját sem tudja hozni Murray, most már Federer van minibreakelőnyben. 1:2

11:20 De Murray visszaadja a pontot 1:1

11:19 Rögtön minibreak-kel kezdőik a rövidítés. 1:0

11:17 Murray nem remegett meg és két ásszal befejezi a játékot 6:6. Következik a tie-break!

11:15 Egy újabb Federer love-game 5:6. Murray-nek ismét a szettben maradásért kell adogatnia.

11:13 Federer hiába kér challenget, a labda kint volt, így Murray hozza az adogatását. A svájcinak most hoznia kell saját szerváját, különben bajban lehet. 5:5

11:11 Újabb hosszú labdamenettel fárasztják egymást a játékosok, ezúttal nem hibázik Murray, egy fonákegyenessel megnyeri a pontot.

11:10 Federer nyer egy hosszú labdamenetet, ami nagyon fontos lehet a svájci számára.

11:08 A játszmában maradásért adogat Murray

11:06 Csak egy labdamenetet veszítve hozza szervagémjét a svájci 4:5

11:05 Megint nem jött be a rövidítés Federernek 15:15

11:03 Murray semmire hozza adogatását 4:4

11:01 Hozza az adogatását Federer 3:4. Egyenlőre nem tudnak bréklabdához jutni a második szettben.

11:00 21-19 a ki nem kényszerített hibák száma.

10:59 Murray nem tudja visszaadni kétszer egymás után Federer adogatását 40:15

10:58 Mindketten felfutottak a hálóhoz és ott próbálták megnyerni a pontot, ami Murray-nek sikerült.

10:58 16 játék után új labdákkal szerválhat a svájci.

10:57 30:30-nál lehetősége volt Federernek, hogy bréklabdához jusson, azonban a hálóba ütötte a labdát, Murray pedig egy ásszal befejezte a gémet. 3:3

10:55 Murray-nek jók az első szervái, 30:15.

10:51 Federer is hibázik. Egyenlő. Murray return-je nem megy pályára a svájci pedig újabb ászt üt, ezzel nehezen, de hozza szervagémjét. 2:3

10:50 Az alapvonali csata után Murray tenyerese a hálóban landol 40:30

10:49 Összeszedte magát a svájci, két pontot nyert egymás után 30:30

10:48 Ismét bajban van Federer saját adogatásánál. Murray két labdára van egy újabb bréktől.

10:47 Egy újabb sima adogatójáték Murray-nél 2:2

10:45 Jól megfuttatták egymást a felek, végül Federeré a pont egy tenyeresből 30:15

10:42 Federer szépen a vonalra ütötte a labdát 40:15, aztán a mérkőzésen megüti az első ászát, így könnyedén hozza adogatását 1:2

10:39 Federer nem nagyon tud beleszólni most Murray adogatásába 1:1

10:36 Nehezen bár, de be tudta fejezni adogatását a svájci 0:1

10:35 40:15-ről nem tudta befejezni a gémet Federer, egy kettős hibával felhozta a britet. Egyenlő.

10:33 Federer kezdte a második játszmát

Első szett statisztikái
5 Ászok 0
72% Első szerva hatékonysága 58%
83% (19/23) Első szervából nyert pontok 57% (12/21)
44% (4/9) Második szervából nyert pontok 67% (10/15)
14% (1/7) Bréklabdák kihasználása 0% (0/1)

10:30 Sikerül kihasználnia az első szettlabdáját, így elég volt egy brék ahhoz, hogy megnyerje az első szettet. 6:4

10:30 Két játszmalabdája van a britnek.

10:29 Két labdára van a szett megnyerésétől Murray.

10:26 Sikerül megtartania saját adogatását a svájcinak 5:4. Murray-nek szerválnia kell a szettért.

10:24 Federer adogat a szettben maradásért

10:23 Murray simán hozta adogatójátékát 5:3

10:22 Murray feljött a hálóhoz és pontot is szerzett belőle

10:19 A másik bréklabdát is hárította, megfordította adogatójátékát és még elérhető távolságon belül marad a svájci 4:3

10:18 Egy lecsapást még elért Murray, azonban a labda a hálóban landolt. Egy bréklabdát hárít Federer.

10:17 Bajnban van Federer, Murraynak ismét két bréklabdája van

10:16 Murray két labdamenetet nyer Federer adogatásánál 0:30

10:15 Egy jó szervával be tudja fejezni saját adogatását Murray 4:2

10:09 Federer simán semmire hozza adogatását 3:2

10:07 Végül egy jó szervának és egy Federer-hibának köszönhetően hozza az adogatását Murray, és ezzel megerősítette brékelőnyét. 3:1

10:06 Még mindig nem tudja befejezni a gémet a brit, újra egyenlő.

10:05 Ásszal hárítja a bréklabdát Murray. Ez volt a harmadik ásza a mérkőzésen.

10:04 Bréklabdája van Federernek

10:04 Egy újabb Murray hiba után egyenlő 40:40

10:02 Murray semmire hozhatta volna adogatását, azonban két ki nem kényszerített hibát ütött, ezzel felhozta a svájcit 40:30

9:59 Az ötödik bréklabdáját sikerült kihasználnia a britnek 2:1

9:58 Federer nem tudja befejezni szervagémjét, újabb bréklabda Murray-nak

9:57 Murray egy nyerővel jut újabb bréklabdához, de ezt sem sikerül kihasználnia

9:56 A másodikat pedig a hálóba üti Murray. Egyenlő 40:40

9:55 Egy újabb hosszú labdamenet után (25) két bréklabdája van a britnek, az elsőt azonban nem tudja kihasználni.

9:54 A svájci fonáknyesése elakad a hálóban 15:30

9:52 Federer feljön a hálóhoz, ezúttal azonban nem lett övé a pont

9:52 A bri egy erős szervával hozza saját adogatását 1:1

9:50 Murray fonákelütése éppen csípi a vonalat 15:0, de a következő labdamenetben szélesre üti a labdát.

9:49 Egy tenyeres nyerővel nehezen de hozza saját adogatását Federer. 0:1

9:48 A svájci nyerővel hárítja a bréklabdát, és már ő van előnyben.

9:46 Federer ütése megpattan a hálón 30:30, egy hosszú 28 ütéses labdamenet után bréklabdája van Murray-nek.

9:45 Federer felmegy a hálóhoz és pontot szerez 30:15

9:44 Elkezdődött a mérkőzés. Federer szervál először

9:40 Már melegítenek a játékosok a pályán

9:31 Federer így nyilatkozott: "Sokszor legyőzött már, többször nyert ellenem, mint én ellene. De úgy megyek ki a pályára, hogy Grand Slamen még sose győzött le."

9:21 A tegnapi elődöntő után megkérdezték Djokovicstól, hogy figyelemmel követi-e a másik elődöntőt: "Természetesen. Szeretem a teniszt, ez az életem" - válaszolta. "Nem csak játékosa, hanem rajongója is vagyok ennek a sportágnak. Szeretem nézni a nagy meccseket, főleg azokat, amikor Federer, Murray és Nadal játszanak."

9: 21 A torna 3. kiemeltje a brit Andy Murray szettveszteség nélkül, könnyedén jutott az elődöntőbe. A legszorosabb játszmát, a litván Ricardas Berankis ellen játszotta a harmadik fordulóban, amit 7:5-re nyert Murray. A többi ellenfele (Robin Haase, Joao Sousa, Gilles Simon, Jeremy Chardy) megszorítani sem tudta a US Open bajnokot.

9:21 A 17-szeres Grand Slam-bajnok svájci Roger Federer is szettveszteség nélkül jutott a negyeddöntőbe. Csak kétszer kényszerült tie-break-re a svájci Bernard Tomic és Milos Raonic ellen. A negyeddöntőben aztán egy erős ellenfelet kapott Jo-Wilfried Tsonga személyében, aki két szettet is el tudott venni a volt világelsőtől, így először a torna során meg kellett küzdenie a svájcinak a győzelemért.

Elődöntő
Murray (brit, 3.) - Federer (svájci, 2.) 6:4, 6:7, 6:3, 6:7, 6:2
Az Eurosport és a Hatharom.hu közös játéka!
Nyerd meg Roger Federer teniszfelszerelését!
Az Australian Open ideje alatt minden nap kiválasztunk egy mérkőzést a (helyi idő szerinti) esti programból, Neked pedig nincs más dolgod, mint tippelni a meccsre, és máris megvan a lehetőséged, hogy nyerj velünk!