EURO 2012

Sima olasz és rizikós spanyol továbbjutás

A címvédő spanyol, valamint az olasz válogatott jutott a negyeddöntőbe a C-csoportból a lengyel-ukrán közös rendezésű labdarúgó Európa-bajnokságon, mivel előbbi a horvátokat, utóbbi pedig az íreket győzte le a hétfői zárófordulóban.

A világbajnok spanyolok szokásukhoz híven nagy mezőnyfölényben futballoztak az első félidőben, de alig-alig tudtak gólveszélyes helyzetet kialakítani Stipe Pletkosa kapuja előtt. A horvátok az első félidőben jobbára a védekezéssel voltak elfoglalva, Iker Casillas kapuja sem forgott veszélyben.

A fordulás után a horvátok - tudatában annak, hogy a másik mérkőzésen az olaszok vezettek az írek ellen - megpróbáltak többet támadni, és Rakitic révén a találkozó legnagyobb helyzetét hibázták el. Slaven Bilic mindent egy lapra feltéve Perisic és Jelavic személyében két támadóját is a pályára küldte, de ez nem vezetett eredményre. A spanyolok sem dúskáltak a helyzetekben, és egy kapott gól azt jelenette volna nekik, hogy búcsúznak a tornától. Végül a 88. percben Fabregas zseniális indítása és Iniesta önzetlensége eldöntötte a három pont sorsát: Fabregas mesterien emelte be a labdát a leshatárról kilépő Iniestának, ő Navashoz passzolt, a cserejátékosnak pedig már csak az üres kapuba kellett továbbítania (1-0).

A spanyolok szombaton Donyeckben lépnek pályára a D-csoport 2. helyezettje ellen, a francia, angol, ukrán tróból kerül ki ellenfelük. A horvátok a vereséggel kiestek.

Nyert, és negyeddöntős az olasz válogatott

Az olaszok a kötelező győzelem terhével léptek pályára, míg az írek biztos búcsúzóként várták a mérkőzést. Az első félóra kevés helyzetet hozott, az olaszok birtokolták többet a labdát, az ellenfél kontrákra játszott. A 34. percben Di Natale kis híján megszerezte a vezetést, de éles szögből leadott lövését a gólvonalról kivágták a védők. Egy perccel később már örülhettek az olaszok: bal oldali szöglet után Cassano fejesébe még belekapott Given, ám a labda így is túljutott a gólvonalon, a játékvezető helyesen érvényesnek ítélte a találatot (1-0).

A szünet után folytatódott az olaszok mezőnyfölénye, de nem lehettek nyugodtak, hiszen egy esetleges ír gól számukra is a búcsút jelentette volna. A hajrában Andrews megkapta második sárga lapját, így kiállították, majd kisvártatva Balotelli az Eb egyik legszebb góljával állította be a végeredményt: a 90. percben jobb oldali szögletet követően a csatár Balotelli félfordulattal, látványos mozdulattal, védője szorításában kapásból lőtt a kapuba (2-0).

Az eddig veretlen olaszok - a címvédő spanyolok mögött csoportmásodikként - vasárnap Kijevben a D-jelű kvartett első helyezettjével találkoznak az elődöntőbe kerülésért. Abban a csoportban még a francia, az angol és az ukrán csapat versenyez kedd este a továbbjutó helyekért.

Az írek három vereséggel és egyetlen lőtt góllal búcsúztak a tornától.

EURO 2012 Tippliga
8500 dollár összdíjazás!
Részletekért kattints ide!
A főnyeremény, egy 6000 dollár összértékű Manchester United VIP-csomag a következőket tartalmazza: utazás két főre repülőgéppel, szállás két éjszakára egy ötcsillagos szállodában két fő részérere, két darab belépőjegy a Manchester United egyik őszi bajnoki mérkőzésére az Old Trafford VIP-páholyában teljes ellátással. A főnyeremény mellett további értékes pénzdíjak találnak gazdára összesen 2500 dollár értékben. Az első 100 helyezett díjazásban részesül!

EURO 2012
C-csoport, 3. forduló:
HORVÁTORSZÁG-SPANYOLORSZÁG 0-1 (0-0)
Gdansk, PGE Arena. Vezette: Stark (német)

Horvátország: Pletikosa - Vida (Jelavic, 66.), Corluka, Schildenfeld, Strinic - Vukojevic (Eduardo, 81.), Rakitic - Srna, Modric, Pranjic (Perisic, 66.) - Mandzukic. Szövetségi kapitány: Slaven Bilic. Cserepad: Kelava, Subasic, Simunic, Buljat, Vrsaljko, Badelj, Dujmovic, Kranjcar, Perisic, Jelavic, Kalinic, Eduardo.

Spanyolország: Casillas - Arbeloa, Ramos, Piqué, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Xabi Alonso - Silva (Fabregas, 73.), Torres (Navas, 61.), Iniesta. Szövetségi kapitány: Vicente del Bosque. Cserepad: Valdés, Reina, Albiol, Martínez, Juanfran, Fàbregas, Cazorla, Navas, Rodríguez, Negredo, Mata, Llorente.

Gólszerző: Navas (88.)
Sárga lap: Corluka (28.), Srna (44.), Strinic (53.), Mandzukic (90.), Jelavic (91.), Rakitic (93.)

OLASZORSZÁG-ÍRORSZÁG 2-0 (1-0)
Poznan, Városi Stadion. Vezette: Cakir (török)

OLASZORSZÁG: Buffon - Abate, Barzagli, Chiellini (Bonucci, 57.), Balzaretti - Pirlo – Marchisio, T. Motta, De Rossi - Di Natale (Balotelli, 74.), Cassano (Diamanti, 63.).
Szövetségi kapitány: Cesare Prandelli. Cserepad: Sirigu, De Sanctis, Maggio, Ogbonna, Bonucci, Giaccherini, Montolivo, Diamanti, Nocerino, Balotelli, Borini, Giovinco.

ÍRORSZÁG: Given - O'Shea, Dunne, St Ledger, Ward - McGeady (Long, 65.), Whelan, Andrews, Duff - Keane (Cox, 86.), Doyle (Walters, 76.).
Szövetségi kapitány: Giovanni Trapattoni. Cserepad: Westwood, Forde, Kelly, McShane, O'Dea, Gibson, Hunt, Green, McClean, Walters, Long, Cox.

Gólszerző: Cassano (35.), Balotelli (90.)
Sárga lap: Balzaretti (28.), DE Rossi (71.), Buffon (73.), illetve Andrews (37.), O'Shea (39.), St Ledger (84.). Kiállítva: Andrews (89.)

Élő közvetítés

Spanyolország 1-0-ra legyőzte Horvátországot, ezzel csoportelsőként bejutott a negyeddöntőbe. Másodikként Olaszország jutott a nyolc közé, miután 2-0-ra verte Írországot.

94. perc: Vége horvát-spanyol találkozónak.

93. perc: Vége az olasz-ír meccsnek.

90. perc: GÓL! Jobb oldali szöglet után Balotelli az ötösről, félfordulatból kapásból zúdított a hálóba (2-0).

88. perc: GÓL! Fabregas indította Iniestát, aki középre passzolt Nasahoz, a Sevilla támadója az üres kapuba helyezett (0-1). Most Spanyolország a csoportelső.

84. perc: Iniesta 4 méterről, jobbről lőtt, Pletikosa szögletre tolta a labdát.

81. perc: Vukojevic helyén Eduardo. Három csatárral rohamoznak a horvátok.

80. perc: Busquets elszórakozott egy tiszta ziccert, Srna lépett közbe.

79. perc: Andrews 24 méterről, szabadrúgásból lőtt, Buffon nagyot védett.

79. perc: Szép horvát akció végén Perisic 14 méterről, jobbról lőtt, Casillas csak ütni tudta a középre tartó labdát.

Sorban rúgják a szögleteket a spanyolok, de eredmény nélkül.

74. perc: Balotelli a pályán, Di Natale mehet pihenni.

73. perc: David Silvát Fabregas váltotta.

69. perc: Srna ívelte be jobbról Perisicnek, aki kapásból, közelről lufot rúgott.

69. perc: Pirlo bal oldali szabadrúgása a jobb felső fölé szállt.

Fölényben a spanyolok, de a tűzzel játszanak, ha a horvátok találnak egy gólt, kipottyanhat a címvédő...

66. perc: Eddig várt Bilic: Vida helyén Jelavic, Pranjic helyén Perisic.

65. perc: McGeady helyén Shane Long az íreknél.

63. perc: Az olaszoknál Diamanti váltotta Cassanót.

61. perc: Csere a spanyoloknál, Jesús Navas érkezett Torres helyére.

60. perc: Andrews 26-ról Buffon ölébe lőtt.

59. perc: Az eddigi legnagyobb helyzet a meccsen! Modric a tizenhatos jobb sarkáról ívelt Rakitic fejére, Casillas óriásit védett.

58. perc: Marchisio kapásból, a tizenhatosról a jobb sarok mellé tüzelt.

57. perc: Kényszerű csere az olaszoknál, a megsérült Chielleni helyére állt be Bonucci.

53. perc: Ír szöglet után Dunne fejelt felejthetően a bal alsó mellé.

52. perc: Iniesta ugratta volna ki Torrest, de hosszú volt ladája.

49. perc: Balzaretti balról gurított vissza Cassanónak, aki laposan lőtt, Dunne belelépett, a kiapttanót Balzaretti bombázta a lelátóra.

47. perc: Balzaretti bal oldali beadása után Di Natale nem találta el a labdát, majd Doyle szabadított fel.

46. perc: Elkezdődött a második félidő mindkét helyszínen.

45+3. perc: Vége az első félidőnek Gdanksban. Slaven Bilicnek kockáztatnia kell a továbbjutástért, míg a spanyoloknak elég lehet egy kényelmes döntetlen, de jelen állás szerint csak csoportmásodikok.

45. perc: Vége az első félidőnek Poznanban. Az íreket nagyon megfogta a kapott gól, az olaszok egyelőre nyerő helyzetből várhatják a folytatást.

44. perc: Srna könyökölt oda Busquetsnek, sárga.

41. perc: Arbeloa beadásnak szánta, Pletikosához gurított.

41. perc: Pranjic rúgott luftot a tizenhatoson belül.

39. perc: John O'Shea besárgult.

37. perc: Andrews rúgott oda Pirlónak, sárga.

35. perc: GÓL! Bal oldali szöglet után Cassano fejelt a kapuba az ötösről, Duff csak a vonalon túlról vágta ki a labdát (1-0). Olaszország jelenleg továbbjutó - a spanyolok mögött.

34. perc: Cassano középről, 25-ről suhintott kapura, Given kezéből szögletre pattant a labda.

33. perc: Di Natale szinte az alapvonaltól emelt kapura, egy védő a gólvonalról tisztázott.

32. perc: David Silva talán Torresnek szánta a labdát, de jobbról Pletikosa kezébe gurított.

29. perc: Silva gyenge lövése csemege volt Pletikosának.

28. perc: Corluka kapta a meccs első sárgáját reklamálásért.

26. perc: Pranjic balról tesztelte Casillast, a kapus védett a jobb alsónál.

25. perc: Újabb ír kontra, de pontatlan volt Doyle centerezése.

25. perc: Piqué is lövésre vállalkozott 24-ről, fölé.

24. perc: Nagy lehetőséget szalajtott el az ír válogatott, Andrews lódult meg kontrából, de beérték és szerelték.

24. perc: Ramos középről, 10 méterről lőtt, de pont Pletikosa kezébe.

22. perc: Torres jobbról, szinte az alapvonaltól kapura tűzte a labdát, Pletiksosa térddel védett.

20. perc: Aprítják a spanyolokat, az imént Vukojevic öklelte fel David Silvát. A jobbról beívelt szabadrúgás kijött a sorfalról.

19. perc: Percek óta tologatják a labdát a spanyolok horvát asszistálás mellett, de helyzetig nem jutottak el Xaviék.

18. perc: Balzaretti 25-26 méterről megajándékozta a szurkolókat egy labdával.

Az eső percekben az írek domináltak, de azóta az olaszok átvették az irányítást.

12. perc: Tetszetős spanyol támadás végén Iniesta tizenhatoson belüli lövését védte Pletikosa.

11. perc: Cassano bal oldali ívelését O'Shea fejelte szögletre.

10. perc: Mandzukic dobta fel magát a spanyol tizenhatoson belül, senki sem ért hozzá.

9. perc: A horvát szurkolók füstbombákkal fokozzák a hangulatot, rövid ideig állt a játék.

8. perc: Olasz sarokrúgás után Thiago Motta elcsúszott, így nem tudta elrúgni a labdát.

4. perc: Schildenfeld fejelte ki a labdát Torres elől. Szöglet, amit Torres fejelt jócskán a kapu mellé.

3. perc: Jobb oldali ír szabadrúgás zavarta meg az olasz védelmet. Giovanni Trapattoni egyttüse bátran kezdett.

2. perc: Xavi ívelt be szabadrúgást a bal oldalról, Corluka tisztázott fejjel.

2. perc: A horvátok jöhettek szabadrúgással a félpályáról, de elrontották a lehetőséget.

1. perc: Di Natale ívelése után Daniele De Rossi kapásból, a tizenhatos bal oldaláról 3-4 méterrel a kapu jobb oldala mellé tüzelt.

1. perc: Máris egy nagy ír lehetőség, de tisztáztak az olasz védők.

1. perc: Útjára indult a labda Gdanksban és Poznanban. Jó szórakozást!

19:44 - Az íreknél Damien Duff a csapatkapitány, a Fulham légiósa ma 100. alkalommal válogatott.

19:42 - Vicente Del Bosque ugyanzat a kezdő tizenegyet küldö plyára, amely az írek ellen bizonyított. Alonso, Arbeloa és Torres lemaradhat a engyeedöntőről, ha ma sárga lapot kapnak.

19:40 - Cesare Prandelli változtatott a kezdőcsapaton, felépült Andrea Barzagli, így Daniele De Rossi visszatért a középpályára, elöl Antonio Cassano került be Mario Balotelli helyére.

19:32 - Nézzük a lehetséges forgatókönyveket!

C-csoport:
Spanyolország továbbjut, ha
- legyőzi Horvátországot, mert ekkor biztosan a legtöbb pontja lesz a csoportban.
- döntetlent játszik Horvátországgal, és Olaszország kikap Írországtól vagy csak döntetlent játszik, mert ekkor a horvátoknál és az olaszoknál is több pontja lesz.
- 0-0-s döntetlent játszik Horvátországgal és Olaszország legyőzi Írországot, mert a spanyol, horvát, olasz hármas holtversenyt ekkor az egymás elleni mérkőzéseken szerzett legtöbb góllal az olaszok nyerik, a horvát-spanyol holtverseny kiszámítása pedig elölről kezdődik. Közöttük az összesített gólkülönbség dönt, azaz az, hogy ki mennyire verte az íreket, ebben pedig a spanyolok jobbak.
- 1-1-es döntetlent játszik Horvátországgal és Olaszország legyőzi Írországot, mert a spanyol, horvát, olasz hármas holtversenyben ekkor minden egyenlő lesz és az összesített gólkülönbség fog döntetni. Azaz az, hogy ki mennyire verte Írországot, ebben pedig a spanyolok már jobbak, mint a horvátok, így legalább másodikok lesznek.
- 2-2-es vagy több gólt hozó döntetlent játszik Horvátországgal, és Olaszország legyőzi Írországot, mert ekkor a spanyol, horvát, olasz hármas holtversenyben az egymás elleni mérkőzéseken szerzett több gól dönt, amiben az olaszok a harmadik helyre szorulnak (azaz bármit csinálnak az írek ellen, kiesnek).
- kikap Horvátországtól, de Olaszország sem tudja legyőzni Írországot.

Horvátország továbbjut, ha
- legyőzi Spanyolországot, mert ekkor biztosan a legtöbb pontja lesz a csoportban.
- döntetlent játszik Spanyolországgal, és Olaszország legfeljebb 1 pontot szerez Írország ellen, mert ekkor az íreknél és az olaszoknál is több pontja lesz.
- 2-2-es vagy több gólt hozó döntetlent játszik Spanyolországgal, és Olaszország legyőzi Írországot, mert ekkor a spanyol, horvát, olasz hármas holtversenyben az egymás elleni mérkőzéseken szerzett több gól dönt, amiben az olaszok a harmadik helyre szorulnak (azaz bármit csinálnak az írek ellen, kiesnek).
- kikap Spanyolországtól, de Olaszország sem tudja legyőzni Írországot.

Olaszország továbbjut, ha
- legyőzi Írországot, és nem születik döntetlen eredmény a Horvátország-Spanyolország mérkőzésen, mert ekkor a másik mérkőzés vesztesét megelőzi pontszámban.
- legyőzi Írországot, és a Horvátország-Spanyolország mérkőzésen 0-0-s döntetlen születik, mert ekkor a spanyol, horvát, olasz hármas holtversenyben ekkor az egymás elleni mérkőzéseken szerzett több góllal az olaszok a legelső helyen végeznek.
- legalább három góllal legyőzi Írországot, és a Horvátország-Spanyolország mérkőzésen 1-1-es döntetlen születik, mert ekkor a spanyol, horvát, olasz hármas holtverseny teljesen egyenlő lesz, az összesített gólkülönbség dönt, azaz az, hogy ki mennyire verte meg akkor ebben a tekintetben az olaszok a horvátokat biztosan megelőznék.
- 3-1-re legyőzi Írországot, és a Horvátország-Spanyolország mérkőzésen 1-1-es döntetlen születik, mert ekkor a spanyol, horvát, olasz hármas holtverseny teljesen egyenlő lesz, az összesített gólkülönbség dönt, azaz az, hogy ki mennyire verte meg az íreket. Ebben a spanyolok lennének a legjobbak, a horvát-olasz párharcban pedig az UEFA-koefficiens döntene a taljánok javára.
- 4-2-re vagy több gólt szerezve két góllal legyőzi Írországot, és a Horvátország-Spanyolország mérkőzésen 1-1-es döntetlen születik, mert ekkor a spanyol, horvát, olasz hármas holtverseny teljesen egyenlő lesz, az összesített gólkülönbség dönt, azaz az, hogy ki mennyire verte meg az íreket. Ebben a spanyolok lennének a legjobbak, az olaszok pedig több szerzett góljuknak köszönhetően előznék meg a horvátokat.

Írország már nem juthat tovább, egy győzelemmel legfeljebb harmadik lehet.

20:30 - Köszöntjük Kedves Olvasóinkat, hamarosan kezdőik a C-csoport utolsó fordulója!