BL-döntő

Drámai előjelek

• Göbölyös János

Ez már a huszadik. A Bajnokcsapatok Európa Kupájának 1992-ben továbbfejlesztett változata, a Bajnokok Ligája kerek évfordulóhoz érkezett. A BEK 1955 óta íródó történetében 38 meccsen 37-szer avattak győztest (1974-ben a Bayern München-Atletico Madrid finálét az 1-1-es döntetlen után megismételték), szombaton este pedig kiderül, hogy ki nyeri meg huszadikként a BL-t. A két sorozat sok mindenben különbözik egymástól, függetlenül attól, hogy mindkettőben a kontinens legjobbjának járó cím (volt) a tét.

Drogbán és Robbenen sok múlhat, akár a BL-győzelem is - Fotó: sportsnet.ca

Az egyik, és talán legszembetűnőbb eltérés, hogy amíg a korábbi sorozatban egy-egy csapat korszakos szériákat produkált (Real Madrid 1956-1960, Ajax 1971-1973, Bayern München 1974-1976), és sűrűn előfordult a duplázás is (Benfica 1961-1962, Internazionale 1964-1965, Liverpool 1977-1978, Nottingham Forest 1979-1980, AC Milan 1989-1990), addig a Bajnokok Ligájában tizenkilenc év alatt nem volt címvédés. Most sem lesz. A története első Európa Kupa-győzelmére készülő Chelsea a tavalyi legjobbat, a Barcelonát búcsúztatta, míg a trófeáért ötödször meccselő Bayern az abszolút rangsor élén álló, kilencszeres BEK/BL-győztes Real Madridot múlta felül az elődöntőben.

• Bayern München - Chelsea 2012-05-19 20:45:00

A lebonyolítási rendszerében két évtizeddel ezelőtt megújított és ezzel a világ klubfutballjának legnagyobb érdeklődéssel kísért, legnézettebb, legjövedelmezőbb üzleti vállalkozásává fejlődött Bajnokok Ligájában számos feledhetetlen mérkőzést, és döntőt produkáltak az együttesek, drámai pillanatok tették még emlékezetesebbé az amúgy is parádés finálékat. Ki-ki megítélése, klubszimpátiája alapján eldöntheti, melyik meccs jelentette számára a legnagyobb katarzist, én most kettőt emelnék ki ezek közül, s bár a 2012-es döntő résztvevői egyikre sem emlékeznek szívesen, talán éppen az akkori események generálhatnak bennük plusz motivációt.

Szinte egyöntetű vélemény szerint az 1999-es, hetedik BL-finálé hozta a legdrámaibb végjátékot. A kilencvenezer néző előtt, a Camp Nou-ban rendezett összecsapáson a Bayern München Basler révén már a 6. percben vezetést szerzett a Manchester United ellen, majd később két kapufával fejelte meg fölényét, amit kilencven percig meg is tartott. Lennart Johansson, az UEFA akkori svéd elnöke már elhagyta a VIP-páholyt, hogy átadja a bajoroknak a trófeát, ám mire leért a pályára, már az angolok ünnepeltek, a 91. percben Sheringham, a 93.-ban pedig Solskjær gólja romba döntötte a müncheni álmokat. A lefújás utáni látvány - egymás nyakában lógó, örömtáncot járó angolok, a füvön fekvő, zokogó németek - kontrasztja ritkán látható érzéseket csalt elő azokból is, akik egyik csapattal sem szimpatizáltak, ,,csak" a futballélmény miatt nézték meg a mérkőzést.

Kilenc évvel később, 2008-ban szintén a manchesteriek voltak a főszereplők, ám az angol dominanciának köszönhetően akkor a Chelsea volt az ellenfél. Közel hetvenezren szorongtak a moszkvai Luzsnyiki Stadionban, s miután Ronaldo a 26. percben vezetéshez juttatta a MU-t, a félidő utolsó percében Lampard egyenlített. Mivel sem a rendes játékidőben, sem a hosszabbításban nem esett több gól, következtek a 11-esek. A szakadó esőben zajló párbajban először Ronaldo rontott, vagy ha úgy tetszik, Petr Cech védett, majd az ötödik sorozat végén John Terry lábában volt a kupagyőzelem. Ott is maradt. A londoniak csapatkapitánya a lövés pillanatában megcsúszott, a labda a kapufát érintve zúgott mellé.  A hatodik pár nem hibázott, mint ahogy Giggs sem, és akkor következett Anelka. Meg egy védés Van der Saartól, a többi pedig az ilyenkor megszokott forgatókönyv szerint alakult, a győztesek az egekben, a vesztesek a földön.

Hogy szombaton este az Allianz Arénában kiben milyen emlékek elevenednek meg a múltból, azt nem tudhatjuk. Mivel a Chelsea játékosai közül többen részesei voltak a négy évvel ezelőtti finálénak, gyanítható, hogy bennük azért ott motoszkál a félelem, jobb lenne elkerülni a ,,szétlövést", amiben egyébként a németek rendszerint jobbak. Egy biztos, unatkozni nem fogunk, maximum azt sajnálhatjuk, hogy a futballcirkuszban ezúttal nem a zsonglőröké lesz a főszerep. Az előadás azonban így is tartogat bőven izgalmakat, drámai pillanatokat, akár olyanokat is, mint amilyeneket 1999-ben és 2008-ban átélhettünk.

A Bayern München-Chelsea mérkőzésről élő szöveges tudósításban számolunk be 20:45-től a hathárom.hu-n.

2003–2004 FC Porto-AS Monaco 3–0 Gelsenkirchen, Arena AufSchalke
2004–2005 Liverpool-AC Milan 3–3 (tizenegyesekkel 3–2) Isztambul, Atatürk Olimpiai Stadion
2005–2006 FC Barcelona-Arsenal 2–1 Párizs, Stade de France
2006–2007 AC Milan-Liverpool 2–1 Athén, Olimpiai Stadion
2007–2008 Manchester United-Chelsea 1–1 (tizenegyesekkel 6–5) Moszkva, Luzsnyiki Stadion
A DÖNTŐK MESTERLÖVÉSZEI
KÉT GÓLOS: Massaro, Crespo, Inzaghi (AC Milan), Eto'o, Messi (FC Barcelona), Riedle (Borussia Dortmund), Milito (Internazionale), Raúl (Real Madrid)
EGY GÓLOS: Gerrard, Kuijt, Smicer, Xabi Alonso (Liverpool), C. Ronaldo, Rooney, Sheringham, Solskjær (Manchester United), Mijatovics, Morientes, McManaman, Zidane (Real Madrid), Belletti, Pedro, Villa (FC Barcelona), Desailly, Maldini, Savićević (AC Milan), Aleinicsev, Deco, Carlos Alberto (FC Porto), Kluivert, Litmanen (Ajax), Basler, Effenberg (Bayern München), Del Piero, Ravanelli (Juventus), Campbell (Arsenal), Lampard (Chelsea), Ricken (Borussia Dortmund), Lúcio (Bayer Leverkusen), Boil (Marseille), Mendieta (Valencia)