Európa Liga

Falcao az Atlético Madridot is Európa élére repítette

Az Atlético Madrid nyerte a labdarúgó Európa Liga 2011-12-es szezonját, mivel szerdán a bukaresti spanyol "házidöntőben" 3-0-ra legyőzte az Athletic Bilbao együttesét. A madridiak az előző EL-szezon gólkirálya, a tavalyi döntő győztes találatának szerzője, a Radamel Falcao révén kétgólos előnyre tettek szert a szünetre, a végeredményt pedig a 85. percben Diego állította be. Az Atlético 2010 után diadalmaskodott ismét a második számú európai kupasorozatban.

Két év után ismét az Atlético diadalmaskodott

Az Atlético lényegre törően, a Bilbao idegesen kezdte a döntőt, a baszkok sok hibával játszottak, ennek már a 7. percben megitták a levét: Falcaót a kezdőkörből indították, segítség nem érkezett, így lövésére szánta el magát, és óriási dugót ragasztott a jobb felsőbe (1-0).

Az Athletic némileg magához tért a gól után, Fernando Llorente a 19. percben majdnem egyenlített, de nem tudta jól elrúgni a labdát. Sok helyzete a rendkívül figyelmezetten védekező Atléticónak sem volt, de ami adódott, az kihasználták. Míg Llorente a kapu előtt várta a labdákat, Falcao megcsinálta magának a cselt, a 34. percben Arda Turan bal oldali beadása után pimaszul elfektette Aurtenetxét, és hat méterről a kapuba bombázott (2-0).

A második félidő - Marcelo Bielsea kettős cseréje után - jól indult a bilbaóiaknak, de Iker Muniain beadása után Miranda tisztázni tudott, majd Javi Martínez a kapu fölé fejelt. Becsülettel próbálkozott az Athletic, de alig-alig tudta feltörni a Matracosok védelmét, amikor pedig hibáztak hátul a madridiak, akkor Thibaut Courtois volt a helyén, mint például Inigo Pérez távoli szabadrúgásánál.

A hajrában több ígéretes helyzete is volt a Bilbaónak, de nem tudtak szépíteni, a 19 éves Courtois eszén nem lehetett túljárni. A 79. percben Toquero a kapusba lőtt, az ellentámadásból Falcao kis híján triplázott, a kapufa akadályozta meg ebben.

A meccset és a trófea sosát végül a Wolfsburgtól eltanácsolt Diego döntötte el, remek szóló végén helyezett a bal alsóba (3-0). Iker Muniain már ekkor elkezdett zokogni, a hosszabbításban Ibai Gómez távoli löketével még volt egy kapufája az Athleticnek, de a reménye már elszállt. Muniain után szinte az egész csapatnál eltört a mécses, a baszk nemzet továbbra is várhat az első nemzetközi trófeára.

A mérkőzés hőse, Radamel Falcao duplázott, ugyanis tavaly a Portóval diadalmaskodott az Európa Ligában, ráadásul most is a sorozat gólkirálya lett 12 találattal.

A találkozó összefoglalója

Európa Liga, döntő:
Atlético Madrid (spanyol)-Athletic Bilbao (spanyol) 3-0 (2-0)
Bukarest, Nemzeti Stadion. Vezette: Wolfgang Stark (Salver, Pickel, németek)

Atlético Madrid: Courtois - Juanfran, Miranda, Godín, Filipe Luis - Mario Suárez, Gabi - Diego (Koke, 90.), Adrián López (Salvio, 88.), Arda Turan (Domínguez, 93.) - Falcao. Vezetődző: Diego Simeone. Cserepad: Asenjo, Antonio López, Salvio, Assuncao, Domínguez, Koke, Pedro Martín.

Athletic Bilbao: Iraizoz - Iraola, Javi Martínez, Amorebieta, Aurtenetxe (Ibai Gómez, 46.) - Herrera (Toquero, 63.), Iturraspe (Inigo Pérez, 46.), De Marcos - Susaeta, F. Llorente, Muniain. Vezetőedző: Marcelo Bielsa. Cserepad: Raúl, Toquero, San José, Gabilondo, Inigo Pérez, Borja Ekiza, Ibai Gómez.

gólszerző: Falcao (7., 34.), Diego (85.)
sárga lap: Falcao (26.), illetve Herrera (22.), Amorebieta (64.), Ínigo Pérez (75.), Susaeta (91.)

3: Juventus, Internazionale, FC Liverpool, FC Barcelona, Valencia
2: Atlético Madrid, Borussia Mönchengladbach, Tottenham Hotspur, Real Madrid, IFK Göteborg, Parma, Feyenoord, Sevilla, Porto, Leeds United
1: Anderlecht, PSV Eindhoven, Eintracht Frankfurt, Ipswich Town, Bayer Leverkusen, SSC Napoli, Ajax Amsterdam, Bayern München, Schalke 04, Galatasaray, CSZKA Moszkva, Zenit, Sahtar Donyeck, AS Roma, Real Zaragoza, FERENCVÁROS, Dinamo Zagreb, Newcastle United, Arsenal

Részletes tudósítás:

Radamel Falcaót választották a mérkőzés legjobbjának.

93. perc: Vége! Az Atlético 2010 után ismét megnyeri az Európa Ligát!

93. perc: Újabb csere, Arda helyett Domínguez.

93. perc: Ibai Gómez 26 méteres lökete a felső lécen csattant.

92. perc: Falcao jobbra kisodródva a kapus kezébe lőtt.

91. perc: Markel Susaeta is besárgult.

90. perc: Három perc a hosszabbítás.

90. perc: Koke váltja Diegót.

88. perc: Diego Simeone először cserél, Adrián López lesátál, Eduardo Sálvio érkezik.

Muniain vigasztalhatatlanul zokog a pályán...

85. perc: GÓL! Eldőlt! Az Atlético egyik legjobbja, Diego a félpályáról indulva végigrobogott a kapuig, Amorebieta ezúttal sem állt a helyzet magaslatán, az irányító 9 méterről, a balösszekötő helyéről félmagasan a kapu közepébe helyezett (3-0).

82. perc: Turan szemöldökéből ömlik a vér, el kell hagynia a pályát.

80. perc: Falcao kissé balról, 13 méterről lőtt, a kapufa akadályozta meg a mesterhármasban.

79. perc: Kontrázott a Bilbao, Toquero az ötös sarkáról lőtt, Courtois bravúrral hárított.

78. perc: Arda Turan 17 méteres emelésére kellett nyújtóznia Iraizoznak.

78. perc: Susaeta suhintott a kapura 7 méterről, jobbról, Courtois nagyot mentett.

77. perc: Susaeta lőtt centiméterekkel a jobb sarok mellé 20 méterről, egy védőn is megpattant a labda.

75. perc: Ínigo Pérez rúgott oda Arda Turannak, sárga.

73. perc: Nyomás alatt az utóbbi percekben Courtois kapuja, de védelmi hibák is segítették. Juanfran elaludt, Ibai Gómez, lövését reflexből kiütötte a portás, De Marcos fölé küldte az ismétlést.

70. perc: Miranda rövid sarkazása után Ibai Gómez kapásból, ballal, kissé balról suhintott kevéssel a felső léc fölé.

67. perc: Diego bal oldali, alapvonal közeli szabadrúgása elszállt a kapu felett.

64. perc: Amorebieta tarolta le Falcaót, örülhet, hogy megúszta sárgával.

64. perc: Adrián López lőtt 14 méterről a jobb sarok mellé.

63. perc: Toquero váltja Andre Herrerát. Kihasználja harmadik cseréjét is Bielsa.

63. perc: Amorebieta ezúttal figyelt, kivágta Falcao elől a labdát.

60. perc: Végre Llorentéhez került a labda pár méterre a kapuról, de elpattant tőle, mielőtt ráfordult volna.

59. perc: Inigo Pérez jobb oldali szabadrúgáa veszélyesen csavarodott, Courtois szögletre ütötte a labdát.

Jól kezdte a félidőt a baszk csapat, de azóta kilátástalan a játéka.

57. perc: A második jobb oldali Bilbao-szöglet után Ibai Gómez az égbe bombázta a labdát.

56. perc: Bielsa vakarta a fejét, tudja ő is, hogy az ellenfél szinte akadálytalanul eljut kapujukig.

55. perc: Gabi távoli lövésében kevés volt az erő, Iraizoz könnyedén fogta.

52. perc: Adrián Lópezt állították meg lesen.

51. perc: A hangosbemondó szerint 52347 néző tekinti meg a helyszínen a döntőt.

51. perc: Diego az ötös bal sarkáról az oldalhálóba pörgetett.

46. perc: Minuain jobb olsali beadását Miranda vágta ki, majdnem öngól! A szöglet után Javi Martínez fejelt fölé.

46. perc: Marcelo Bielsa cserélt, Iturraspe helyére Inigo Pérez érkezett, Aurtenetxét Ibai Gómez váltotta.

46. perc: Az Atlético kezdte a második félidőt.

Falcao duplájával vezet az Atlético Madrid. Az Athletic Bilbao nagyon tétován kezdett, a Matracosok pedig könyörtelenül kihasználták kevés adandó helyzetüket. Courtois-nak csak egyszer kellett védnie, a baszkok támadásai minden ötletet nélkülöznek.

45+2. perc: Vége az első félidőnek.

45+1. perc: De Marcos lövése a kapu fölé ment, egy szögletre azért jó, de a sarokrúgással sem tud élni a Bilbao.

45. perc: 2 perc a hosszabbítás.

45. perc: Falcaónak nincs meg a mesterhármas, balról, nyolc méterről a hosszú felső felé tekert.

41. perc: Falcao cselezgetett a tizenhatosnál, Aurtenetxe tisztázott, közben a kolumbiai érzékeny helyen taposta meg Iraizozt.

38. perc: Óriási bajban az Athletic, és Susaeta veszélytelen szabadrúgása sem javít a helyzeten.

34. perc: GÓÓL! Diego jobbról, a Bilabo térfelének közepéről végzett el szabadrúgást, ami veszélytelen volt, de a labda az Atléticónál maradt. Amorebieta labdaeladása után Arda Turan balról középre passzolt Falcaóhoz, a kolumbiai "Zidane-os" csellel elfektette Aurtenetxét, és a hat méterről a kapuba bombázott. Klasszis megoldás (2-0).

31. perc: Kissé elcsendesedett a játék, a Bilbao próbálja feltörni ellenfele védekezését.

30. perc: De Marcos dobta fel magát Miranda szorításában, és csodálkozik, amiért nem kaptt büntetőt.

26. perc: A gólkirály Falcao is besárgult. Letalpalta Iturraspét.

24. perc: Muniain 28 méteres megpattanó lövését Thibaut Courtois ütötte ki a jobb alsó elől.

23. perc: A szabadrúgás elakadt a sorfalban, szöglet következik, ami Iraizoz kezében kötött ki.

22. perc: Falcao remek szóló után továbbpasszolta a labdát, Herrera odarúgott Diegónak, jó szögből rúghat szabadot az Atlético.

19. perc: Három hívatlan szurkoló a pályán, a biztonságiak lekapcsolták őket, rövid szüet után folytatódik a játék.

19. perc: Jobb oldali beadás után Llorente hat méterről, külsővel nem tudott erőt adni a lövésbe, de így is csak centikkel kerülte el a kaput.

18. perc: Diego 21 méterről csúnyán a jobb alsó mellé tüzelt.

"Megpróbálunk természetesen, gátlások nélkül futballozni, mert csak ez vihet minket közelebb a diadalhoz" - mondta Bielsa a meccs előtt. "Akármelyik korábbi mérkőzésünket nézem, a fontosságától függetlenül, sosem tapasztaltam olyan önbizalomhiányt, vagy idegességet a játékosaimon, amelyeket saját maguk nem tudtak leküzdeni."

15. perc: Juanfran az utolsó pillanatban tisztázott Muniain elől.

14. perc: Marcelo Bielsát mutatja a kamera, feszültnek tűnik az argentin mester.

10. perc: Llorente fejelt a bal alsó mellé,  tizenegyest reklamált, de kölcsönös volt a mezrángatás Godínnal.

7. perc: GÓÓLL! Falcao, ki más...a kezdőkörből indították, Amorebietán nem jutott túl, és nem érkezett középen senki,  így lövésére szánta el magát, és 14 méterről, kissé jobbról ballal óriási dugót ragasztott a jobb felsőbe (1-0).

6. perc: Diego kapura fordult, de nem találta el jól a labdát.

5. perc: Susaeta jobb oldali beívelését Miranda vágja ki Llorente elől.

4. perc: Iker Muniain tartotta fel Gabit, szabadrúgás, ami veszélytelen.

2. perc: Adrián López próbálkozott, Arda Turan bal oldali beadását fejelte jócskán a bal sarok mellé.

1. perc: Ander Iturraspe szerelte a kapura törő Falcaót.

Az Athletic zöld mezben futballozik, az Atlético a szokásos piros-fehér-kék szettjében látható.

1. perc: a Bilbao kezdte a mérkőzést!

20:43 - A döntő nagykövete, Miodrag Belodedici elhelyezte az El-serleget a játékoskijáró mellett.

20:42 - Ez a 9. alkalom, hogy egyazon ország csapatai játsszák a döntőt az Európa Ligában, illetve elődjében, az UEFA-kupában. Spanyolok eddig egyszer, 2007-ben néztek farkasszemet a fináléban, a Sevilla tizenegyesekkel nyert az Espanyol ellen

20:39 - A két csapat szenzációs formát futott idén az Európa Ligában, az Atlético Madrid minden mérkőzését megnyerte, búcsúztatta többek között a Valenciát, a Hannovert, a Besiktast és a Laziót is. Az Athletic Bilbao Európa Ligás menetelése még ennél is látványosabbra sikeredett: Marcelo Bielsa fiai a Lokomotiv Moszkva után a Manchester United ellen kettős győzelemmel léptek tovább, majd következett a Schalke, végül a Sporting térdre kényszerítése.

20:37- Sportfogadási tippünket itt olvashatjátok el!

20:35 - Köszöntjük Kedves Olvasónkat, hamarosan kezdődik az Európa Liga döntője!