Divízió I-es jégkorong vb

Elúsztak az álmok, az osztrákoktól is kikaptunk

• Molnár Dávid

Magyarország két napon belül második nagy rangadóját is elvesztette, ezzel pedig eldőlt, hogy jövőre is a divízió I-es jégkorong-világbajnokság A jelű csoportjában folytatja.

A szlovének után egy másik régi mumus, az osztrákok vártak a magyar válogatottra, akiktől mindenképp kellett volna egy pontot szerezni, hogy életben maradjanak a feljutási esélyei a csapatnak. Egészen egy harmadon keresztül egyenlő partnereinek bizonyultak Kevin Primeau legényei az osztrákoknak, de az utolsó két periódusban teljesen felőrölte az ellenfél a magyarok erejét.

Magyarország kikapott Ausztriától

A találkozó pedig roppant kedvezően kezdődött. Galanisz tűnt el az osztrák védők radarjáról a kapu mögött, majd amikor hirtelen előtűnt, egy kaput eltévesztő lövést sikerült a hálóba irányítania. Az előny nem tartott ki sokáig, de a tizenegyedik percben ismét örvendhettek a fantasztikus hangulatot teremtő magyar szurkolók. Vas Márton szerezte vissza a vezetést, emberelőnyből.

Az első harmad után 2-1-re vezetett még a válogatott, de ezt követően nem sok babér termett a fehér mezeseknek. Ezt a mérkőzést sem úszta meg ugyanis kettős emberhátrány nélkül a válogatott, legfőképp a bírók hathatós közreműködésének és az osztrákok olykor színészi jelenetbe illő megmozdulásainak köszönhetően, amelyet a szlovénokhoz hasonló módon értékesítettek az osztrákok. A játékrész folytonos megszakításokkal volt tarkítva: a harmad elején a magyarokat, a végén az osztrákokat küldték ki egymásutánban a bírók, de a kezdeti siker után a magyar emberelőnyös egység többször már nem tudott eredményes lenni.

Meg is bosszulta magát ez a játékrész végére, amikor az osztrákok a meccs során először vezetéshez jutottak. Bálizs Bencéről jött ki a korong, Latusa pedig a védőt megelőzve, és a magyar kapus legnagyobb meglepetésére vágta kapura fonákkal a korongot, ami átvánszorgott a kesztyű és a mamut között.

Ezt követően a záró harmadban a magyarokat teljesen bedarálták az osztrákok, akik az utolsó húsz percet négy góllal abszolválták, és végül fölényes, 7-2-es győzelmet arattak válogatottunk felett, eldöntve ezzel a feljutás sorsát. Az osztrákok mellett a szlovének csatlakoznak jövőre a világ elitjéhez, az A-csoportos vb-hez, míg a mieink számára idén a harmadik hely esélye maradt vigaszdíjként.

Magyarország-Ausztria 2:7 (2:1,0:2,0:4)
Magyarország
kapusok: Bálizs, Budai
mezőnyjátékosok: Horváth, Tokaji, Vas M., Ladányi, Sofron, Szélig, Hegyi, Vas J. Hári, Mihály, Pozsgai, Sille, Kovács, Sikorcin, Bartalis, Hetényi, Láda, Benk, Galanisz, Magosi
szövetségi kapitány: Kevin Primeau
Ausztria
kapusok: Starkbaum, Weinhandl
mezőnyjátékosok: Altmann, Unterluggauer, Raffl, Heinrich, Ulmer, Herburger, Baumgartner, Oberkofler, Kirisits, Reichel, Latusa, Harand, Grabner, Koch, S. Geier, Welser, Trattnig, M. Geier, Hundertpfund, Schumnig
szövetségi kapitány: Manny Viveiros
gólok: Galanisz (5.), Vas M. (11.), illetve S. Geier (7.), Unterluggauer (23.), Latusa (39.), Harand (44.), Unterluggauer (52.), Latusa (54.), Baumgartner (56.)
kiállítások: Sikorcin (8.), Hári (13.), Pozsgai (17.), Tokaji (22.), Benk (23.), Tokaji (26.), csapatbüntetés (40.) illetve M. Geier (10.), M. Geier (13.), S. Geier (13.), Raffl (18.), Herburger (31.), Hundertpfund (34.), M. Geier (37.)
Ukrajna 3 0 0 1 2 8:12 1
GY=győzelem, HGY=hosszabbításos győzelem, HV=hosszabbításos vereség, V=vereség, GA=gólarány *=feljutó csapatok

A feljutás kérdése ezzel el is dőlt, a magyar válogatott szeme előtt a harmadik hely lebeghet. A szlovének és az osztrákok jövőre visszatérnek a világ elitjébe.

Unterluggauer lett az osztrákoké, jöhet az osztrák himnusz.

Bálizs a hét bekapott gól ellenére is kiérdemelte a meccs legjobb emberének járó címet a magyarok részéről.

Az osztrákok 6-0-lal hozták az utolsó két harmadot.

Bálizs Bencét mennek vigasztalni a mieink.

60. perc: Vége a mérkőzésnek, kakaskodással folytatódik az előző jelenet.

Stefan Geier és Hári fogja a találkozó utolsó másodperceit a büntetőpadról nézni.

Kisebb nézeteltérés támadt a pályán, egy páros kiállítással jutalmazták a feleket a bírók.

60. perc: Utolsó perc veszi kezdetét.

59. perc: Vas Jankó szúrt bele egy keresztpasszba, az irányt változtató korong centikkel kerülte el a kapuvasat.

58. perc: Bálizs reflexein azonban nem esett csorba, egy korcsolyák között átjutó beemelést hárított szépen.

57. perc: Bartalis volt kíváncsi rá, hogy Starkbaum nem aludt-e el, de az osztrák portás védéssel jelezte, hogy lélekben és testben is jelen van.

56. perc: GÓÓÓL! Teljesen összeestünk. Baumgartner kapott  jó ritmusú passzt, és elhelyezte Bálizs mellett a korongot. (2-7)

No meg a feljutási esélyeink.

Bálizs Bence mutatói bánják leginkább ezt az osztrák gólparádét.

54. perc: GÓÓÓL! Latusa is duplázni tudott, az osztrákoknak jobban fekszik az emberelőny, mint nekünk. (2-6)

53. perc: Hundertpfund lökete tartott a hosszú felsőbe, de végül Bálizs lepkésében kötött ki a pakk.

A magyar szurkolók hangja is elhalkult a csarnokban.

53. perc: Bartalis újabb gáncsolás után fújhat egyet a büntetőpadon.

52. perc: GÓÓÓL! Eldőlt a mérkőzés és a feljutás sorsa is. Unterluggauer érkezett a cserepadról, és a kék vonalról indított lökete védhetetlenül vágódott a felső sarokba. (2-5)

51. perc: Nem sikerült faragni a hátrányon, de legalább kezdünk felpörögni.

51. perc: Szépen húztuk szét az osztrákok védőit, mígnem Bartalis középen üresen nem maradt, azonban az ő lövése sem jutott túl az osztrák portáson.

51. perc: Mihály a másik oldalról próbálkozott hasonlóképpen, de Starkbaumban ismét elhalt a korong.

50. perc: Starkbaumot tesztelte le Ladányi Balázs.

49. perc: Magyar emberelőny következik, visszajöhetünk a meccsbe.

A maradék tizenkét perc alatt még kéne két gól a részünkről, hogy legalább az egy pont meglegyen, ami szükséges lenne a feljutási álmok életben tartására.

A magyar közönség nem adta még fel, hátha erőt tudnak meríteni ebből a fiúk.

47. perc: Bartalissal kiegészültünk.

Az osztrákok gyorsaságával kevesen tudják felvenni a lépést a mieink közül, de szerencsére a palánk melletti párharcokból mi jövünk ki jól.

Nem ezzel az emberhátránnyal fogunk kellőképpen felpörögni a fordításhoz.

45. perc: Bartalis a támadó harmadban kaszálta el az osztrák kolléga lábát, mehet a büntetőpadra.

44. perc: Hári szólózhatott, de a köténykísérlete kapun kívül maradt.

44. perc: GÓÓÓL! A sors fintora. Bálizs szebbnél szebb védéseket mutatott be, de Harand pattogós lövése túljutott rajta. (2-4)

43. perc: Geier törhetett rá a kapura, de Bálizs egyelőre tartja a lelket a magyar csapatban.

42. perc: Az első lépést megtettük, gól nélkül megúsztuk a harmad eleji emberhátrányt.

42. perc: Újabb szép korongkörbejáratást láthattunk az osztrákoktól. A kapáslövés után újabb kipattanó jött ki Bálizsról, de sikerült időben rátenyerelnie a játékszerre.

41. perc: Középen hagytuk üresen az osztrák csatárt, de Bálizs lábbal védte annak kísérletét.

41. perc: Elhoztuk a záró játékrész első buliját.

Kulcsfontosságú lesz, hogy ki szerzi a következő találatot. Ami ront az esélyeinken, hogy emberhátrányban kezdjük a záró játékrészt, de muszáj lesz kivédekezni.

Kaotikus második harmadon vagyunk túl, ami sajnos inkább a bírókról, mint a csapatokról szólt. Ma sem úsztuk meg kettős emberhátrány nélkül, amit értékesítettek az osztrákok, majd mi három emberelőnyt hagytunk kihasználatlanul. Lélektanilag a legrosszabb időpontban született a harmadik osztrák gól, talán a világbajnokság egyetlen olyan bekapott gólja, ami Bálizs nyakába varrható.

40. perc: Vége a második harmadnak, az osztrákok megfordították a mérkőzést.

40. perc: Bálizsról ismételten kicsurgott a pakk, de sikerült tisztáznia a védőknek.

40. perc: Elkaptak minket túl sok emberrel a jégen, emberhátrány jön. Sofron üli le a csapatbüntetést.

Ismét csak megbosszulta magát a sok kihagyott emberelőny.

39. perc: GÓÓÓL! Bálizsról most az egyszer kijött a korong, Latusa pedig fonákkal ráütött egyet, ami meglepte kapusunkat. (2-3)

39. perc: Nem tudunk még csak helyzetet sem teremteni az újabb emberelőny során sem.

37. perc: Az osztrák vezetőedző csóválja a fejét, miután ismét emberhátrányba kerül a csapata.

36. perc: Lövésig sem jutottunk el ebben a két perces előnyben.

Minden erőnket felemészti, hogy az osztrákok harmadába kerüljünk, a felállásról eddig csak álmodozhatunk.

Sofronnak szerencsére nem esett komolyabb baja, pedig a feje veszélyesen találkozott a palánkkal.

34. perc: Hundertpfund lökte csúnyán palánkra Sofront, de csak két percet kapott az osztrák.

33. perc: Nem tudtuk ezt sem kihasználni.

33. perc: Pozsgai előtt adódott váratlanul lehetőség Starkbaum kapuja előtt, de már nem tudott erőt kölcsönözni a lövésébe.

31. perc: Újabb megkérdőjelezhető döntés a bírók részéről, de ez most az osztrákokat sújtja. Emberelőnyben pöröghetünk fel!

A sok magyar kiállítás miatt eddig jóformán csak a mi harmadunkban folyik a játék a második játékrészben.

30. perc: Grabner lőhetett tisztán, de Bálizs lepkésén nem jutott tovább a löket.

29. perc: Beszoríthattuk volna az osztrákokat, de a vonalbírók egy fantomlest befújtak ellenünk.

28. perc: Tokaji visszatért a jégre.

28. perc: Az osztrákok könnyedén törnek be a kapunk előterébe, hiába tömörülnek ott a védőink. Szerencsére Bálizs ébersége nem lankadt.

Le kell nyugodnunk, mert a bírók minden osztrákok elleni szabálytalankodást befújnak, főleg hogy a szomszédaink bevetik néha a színészi képességeiket is.

26. perc: Benk visszatért, de nem sokáig maradunk öten a jégen. Tokaji palánkra lökésért foglalhatja el helyét a büntetőpadon.

24. perc: Raffl a kapu elől húzta félre fonákkal a pakkot. Visszajátszás alapján Bálizs hárított a korcsolyájával.

Benk továbbra is a büntetőpadon tartózkodik, de a lényeg, hogy ne kelljen idő előtt visszatérnie. A kettős emberhátrány a második harmad elején már tegnap is megpecsételte a sorsunkat.

23. perc: GÓÓÓL! Kísértenek minket ezek a kettős emberhátrányok. Unterlaggauer értékesítette Tokaji büntetését. (2-2)

23. perc: Tetézzük a bajt, kettős emberhátrányba kerülünk. Benk csatlakozik Tokajihoz.

22. perc: Szépen járatták körbe a korongot az osztrákok, de Bálizs lepkéssel szépen húzta a mellkasára a játékszert a lövés után.

22. perc: Tokaji vonta magára a bírók figyelmét, bottal ütés címszóval kiküldték a büntetőpadra.

21. perc: Folytatódik a mérkőzés a második harmaddal.

Bálizs már tizenhárom védésnél jár, hozza eddig az első két meccsen nyújtott teljesítményét. Bulielhozatalban viszont érdemes lenne feljavulni, mindössze csak az egyharmadát hoztuk el a korongbedobásoknak.

Ami egyelőre a legnagyobb különbség az előző estéhez képest, hogy Vas Márton ki tudta használni az ajtó-ablak helyzetet, ami előtte adódott. Tegnap ehhez hasonló szituációk tömkelegét lőttük felé vagy mellé. Bizakodhatunk a folytatásban!

Ellenben a tegnapi mérkőzéssel, már a meccs első percétől készen álltunk az ellenfelünkre, és nem kellett kapkodnunk, meg rohannunk az eredmény után. Az első gólunk után tudtak csak igazán beszorítani minket az osztrákok az emberelőnyeiken kívül, úgyhogy eddig kifejezetten egyenrangú partnerei vagyunk a "sógoroknak".

20. perc: Kapura lövés nélkül telik le a harmadik emberfór, de a lényeg, hogy vezetünk az első harmad végén!

Az osztrákok már a kék vonaluknál elkezdenek szűrni, aminek egyelőre nem sikerült megtalálni az ellenszerét.

19. perc: Elkezdődik a magyar emberelőny!

18. perc: Nem kellett két percen át védekeznünk, mivel Raffl szabálytalankodott, és így négy a négy ellen folytatódhat a játék.

17. perc: Pozsgai akadályozásért bűnhődhet. Nehéz két perc következik a harmad végére.

Jelentősen feljavult a játékunk emberfórban az előző estéhez képest, és egyenlő létszám mellett sem kellett körmöt rágnunk eddig.

15. perc: A második emberelőnyt nem sikerült értékesíteni.

14. perc: Michael Grabner ugrott ki a védőink közül, de pimasz megmozdulását Bálizs hárította.

13. perc: Starkbaum védett, de a mellkasáról kipattant maga elé korong, Sofron elől azonban az utolsó pillanatokban elhúzta a játékszert. A kapus panaszkodik, mert utána a saját védője elsodorta a kezét.

13. perc: Stefan Geier ült ki fivére társaságában, míg a mieinktől Hári pihenhet kicsit. Emberelőnyben folytatjuk a reklámszünet után.

13. perc: Ismét belementek Bálizsba az osztrákok, ami nagyon nem tetszett a védőinknek. Kiállítások következnek.

11. perc: GÓÓÓÓL! Ladányi lőtte rá bal oldalról a kék vonal távolságából a pakkot, ami a hosszúra pattant ki Starkbaumról, az ott ólálkodó Vas Márton pedig magabiztosan helyezte a hálóba a korongot. (2-1)

10. perc: Kiegészültünk, és készülhetünk is az első emberelőnyünkre. Manuel Geiernek remélhetőleg nem kell két percig ülnie a büntetőpadon.

10. perc: Bálizs fogott egy magas lövést, majd az osztrák csatár rálökte Széliget kapusunkra, de semmi komolyabb baj nem történt.

Kell a buzdítás a közönségtől, mert az osztrákok nagyon megnyomják ezt az emberelőnyt.

8. perc: Bálizsról kipattant a korong, de a második osztrák kísérletet is fogta!

8. perc: Kiállítás lesz a mieinktől, Sikorcin botfogás miatt kerül a büntetőpadra.

Jó iramú a mérkőzés, és abszolút partiban vagyunk az osztrákokkal.

Geier első találata volt ez a vb-n, közben Bartalis már negyedik asszisztját jegyezte a tornán.

7. perc: GÓÓÓL! Stefan Geier kapta szabadon a korongot, és nem vétette el a kapu üresen tátongó részét. (1-1)

1979 után szereztünk tétmérkőzésen ismét gólt a "sógorok" ellen!

5. perc: GÓÓÓL! Válogatottunk legponterősebb sora villant ismét! Magosi lövése a kapu mellett elsuhant volna, de Galanisz időben ott termett, és szépen beirányította a pakkot Starkbaum hálójába. (1-0)

Nem kezdjük olyan álmosan a mérkőzést, mint tegnap, többet tartózkodunk az osztrákok harmadában, mint ők a miénkben.

3. perc: Hári szépen tartotta távol a védőjét, majd fonákkal próbálkozott, de Starkbaumban elakadt a pakk.

2. perc: Grabner gyorsaságából kaptunk ízelítőt, de szerencsére a korongkezelésével nem sikerült áthámoznia magát a védelmünkön.

Az elmúlt három osztrákok elleni meccsen még gólt sem tudtunk ütni a sógoroknak, ezen ma mindenképp változtatni kell!

16:30: Elkezdődött a találkozó!

16:30: A magyar szurkolók ismét hazai hangulatot teremtenek a mieinknek.

16:29: Sofron István az osztrák bajnokság góllistájának élén végzett, remélhetőleg néhány találatot át tudott menteni erre a mérkőzésre.

16:26:A japánok 5-0-ra legyőzték a briteket a tegnapi osztrák-verést követően, úgy tűnik, hogy a vb hajrájára rátaláltak önmagukra a szigetországiak.