EURO 2012

Elúsztak az álmaink, a svédek nyertek Finnországban

A svéd labdarúgó-válogatott pénteken 2-1-re győzött Finnországban az Európa-bajnoki selejtezősorozat E csoportjában, ezzel eldőlt, hogy a magyarok - az utolsó, keddi játéknap eredményeitől függetlenül - a harmadik helyen zárnak a hatosban, azaz már nem juthatnak ki a 2012-es kontinensviadalra.

Bátran, támadó szellemben kezdte a mérkőzést a finn válogatott, a 6. percben Väyrynen révén vezetést szerezhettek volna, de a középpályás a léc fölé tüzelt kapásból. Ami nem sikerült ezen az oldalon, összejött a másikon, két perccel később Sebastian Larrson szinte hajszálpontosan ugyanilyen helyzetből a hálóba helyezett. A folytatásban az amúgy is takaréklángon égő svédek nem erőltették a támadásokat, míg a finnek Pukki és Hämäläinen révén két újabb nagy helyzetet puskáztak el. Egyértelműen a finnek voltak fölényben, de hiányzott egy vérbeli befejezőcsatár a kapu elől, a támadások végébe rendre hiba csúszott, a távoli lövéseknél pedig Isaksson hárított. A félidőre 1-0-ás vendégelőnnyel vonultak a felek, de benne volt a finnek játékában az egyenlítő gól.

Egalizálás helyett a második felvonás elején érkezett az újabb svéd találat, az 52. percben egy szöglet utáni kavarodásban Martin Olsson használta ki az elé pattanó labdát. Már-már eldőlni látszott a mérkőzés, amikor a 73. percben Toivio szépített. A finnek vérszagot fogtak, a közönség is űzte-hajtotta őket, de hiába, akcióik befejezése továbbra sem volt pontos. A lagymatag svédek 2-1-re nyertek, ezzel bebiztosították pótselejtezőt érő második helyüket, de ha kedden legyőzik a vb-ezüstérmes és már Eb-résztvevő hollandokat, akkor legjobb csoportmásodikként egyenes ágon kijutnak a lengyel-ukrán közös rendezésű Eb-re.

Egervári Sándor szövetségi kapitány csapatának akkor maradt volna reménye a második, pótselejtezőt érő hely elérésére, ha a svédek nem nyernek ezen a meccsen, így viszont a skandinávok három ponttal előzik meg a magyarokat, s az egymás elleni eredmény nekik kedvez, azaz az előnyük behozhatatlan. Ezáltal a Puskás Ferenc Stadionban kedden sorra kerülő magyar-finn összecsapásnak - a három megszerezhető ponton kívül - semmi tétje nem lesz.

A svéd szurkolók ott lehetnek az Európa-bajnokságon...

Élő közvetítés:

90+3. perc: Vége a mérkőzésnek. Svédországban 2-1-re győzött, ezzel vége a pótselejtezőről szőtt álmainknak.

90+2. perc: Isaksson elejtette a labdát, de másodjára már megkaparintotta.

90. perc: Három perc még a magyarok reménye.

89. perc: Majstorovic emelkedett a jobbról érkező szabadrúgásra, a kapu mellé fejelt.

Alábbhagyni látszik a finnek lendülete...

86. perc: Bajrami a friss ember Kallström helyén.

86. perc: Ring és Arkiuvo is elvéti a beívelést.

85. perc: Ring beadását Mellberg fülelte le.

A svédek ráültek az eredményre, a finnek rendületlenül támadnak.

77. perc: Hämäläinen iramodott meg a jobb oldalon, Isaksson vetődve fogta a beadást.

76. perc: A. Svensson kezére pattan a labda saját tizenhatosán belül, de véletlenül.

Felpörgött a mérkőzés a gól után, a finn szurkolók is biztatják kedvenceiket.

73. perc: Szépítettek a finnek! A sarokrúgás után Toivio piszkálta be a labdát 8 méterről a hálóba (1-2).

72. perc: Újabb komoly finn lehetőség, Forsell passzolt Raitalának, aki balról, 13 méterről suhintotta kapura, Isaksson védett a hosszú felsőnél.

68. perc: Érkezik Dzsudzsák Balázs excsapattársa, Ola Toivonen, az első gól szerzőjét, Sebastian Larssont váltja.

A finnek a második játékrészben sem adósak a helyzetekkel, de a befejezés rendre hibádzik. Sajnos eldőlni látszik a mérkőzés..

62. perc: Ring 19 méterről lőtt laposan, Isakssonnak kellett nyújtózkodnia.

61. perc: Hradecky védte Ibrahimovic 24 méteres, középre tartó szabadrúgását.

60. perc: Pukkit Forssell váltja a finneknél.

58. perc: Isaksson kezéből kicsúszott a labda egy hazaadás után, de nem volt finn a közelben.

55. perc: Elmander sárgult be.

54. perc: Wilhelmsson helyán Andres Svensson a vendégeknél.

52. perc: Kellett csak említeni a gólt....bal oldali beívelés után Källström jobbról tette be középre a labdát, Ibrahimovic közeli lövését védte Hradecky, a kipattanót Martin Olsson közelről pofozta be a hálóba (0-2).Erősen lesgyanús találat volt.

A svédek hozzáállása sem változott, nem szakítják szét magukat. Most kellene a finneknek meglepniük őket egy góllal.

49. perc: Arkivuo adott be jobbról,  Väyrynen 10 méterről fejelte a kapu mellé.

46. perc: Elkezdődött a 2. félidő.

A svédek tulajdonképpen egyetlen helyzetet mutathatnak fel, amiből Sebastian Larsson egyből gólt szerzett. A finnek folyamatosan támadtak, két ziccert rontottak, és folyamatosan veszélyeztették Andreas Issakson kapuját. Benne van az északi "rokonok" játékában a gól, van okunk bizakodni.

45+1. perc: Vége az első félidőnek.

45. perc: 1 perc a hosszabbítás.

45. perc: Arkiuvo kapott sárga lapos figyelmeztetést.

42. perc: Ibrahimovic csúnyán felrúgta Moisandert, sárga lap a jutalma.

Beszorultak kapujuk elé a svédek, de egyelőre megúszták gól nélkül.

41. perc: Mellberg tisztázott Väyrynen jobb oldali kísérleténél.

38. perc: Källström szabadrúgása Väyrynen fején megpattanva veszélyesen csavarodott, Hradecky szögletre tolta.

37. perc: Raitala kapja a mérkőzés elő sárga lapját, Elmet rántotta le.

35. perc: Wilhelmsson gólhelyzetben tört a kapura, a partjelző lest intett, tévesen. Most az egyszer megbocsátjuk neki...

Egyértelműen veszélyesebbek a finnek, jóval több helyzetük van, most már az egyiket gólra kellene váltani.

33. perc: Pukki tette vissza a labdát Eremenkónak, aki 18 méterről bombázott, Isakssonnak kellett vetődnie.

30. perc: Ring lőtt távolról laposan a jobb alsó mellé.

Az első húsz percben a finnek domináltak, két nagy helyzetük is volt, de gólt a svédek szereztek.

25. perc: Ring vette célba a kaput 18 méterről, jócskán fölé ment.

21. perc: Ibrahimovicot hárman tudták csak szerelni nagy üggyel-bajjal, a kaputól 10 méterre.

19. perc: A szöglet utáni kavarodásban Hämäläinen került ziccerbe, pár méterről a kapusba lőtte a a labdát...

19. perc: Pukki 22 méterről csavart kapura, centikkel szállt el a léc fölött, Majstorovic is beleért.

A finnek próbálnak támadni, a labdabirtoklásban fölényben vannak ugyan, de nem tudnak eljutni Issakson kapujáig.

13. perc: Az időjárási körülmények elképesztőek a finn fővárosban, esik, és orkánszerű szél fúj.

12. perc: Pukki 13 méterről lőtt, Mellberg lépett bele.

10. perc: Nagy kár, hogy Väyrynen kihagyta a ziccert, Larsson szinte ugyanolyan helyzetből bevarrta.

8. perc: Gól...Källström ugratta ki Sebastian Larsson, aki középről, 12 méterről a jobb sarokba helyezett (0-1).

6. perc: Väyrynen kapott remek labdát, ellépett a védőktől, és 15 méterről szemben a kapuval fölé lőtt. Nagy helyzet volt!

4. perc: Andreas Isaksson gyűjtött be egy hosszú indítást.

2. perc: Máris elkezdték aprítani egymást a játékosok, paprikás a hangulat a pályán.

1. perc: A finnek kezdték a mérkőzést!

18:12 - A csapatok már a pályán. Következnek a himnuszok.

Az E-csoport állása
2. Svédország 8 6 0 2 26 8 18
4. Finnország 8 3 0 5 15 14 9

18:05 - Egy biztos, ha a svédek botlanak Finnországban, akkor jövő kedden a pótselejtezőt érő második hely lenne a tét a svéd és a magyar válogatott között.

18:03 - A svédeknek ugyan igen kicsi esélyük van a biztos részvételt jelentő első hely elérésére, hiszen - a hat pont megszerzésén kívül - ahhoz Hollandiának ki kellene kapnia pénteken Moldovától, ráadásul a svédeknek 4-1-nél jobban le kellene győzniük a vb-ezüstérmest. Ugyanakkor a két győzelem azt jelentené, hogy Svédország garantáltan a legjobb második helyezett lenne a kilenc csoportból, s ez szintén biztos indulást ér. Az eddig százszázalékos Hollandia éppen ennek köszönheti, hogy már Eb-résztvevőnek vallhatja magát, mivel ha a svédek meg is előznék őket, akkor legjobb csoportmásodikként kvalifikálnák magukat a kontinensviadalra.

18:02 - "Remélem, hogy teltház lesz, mert amikor az egész Olimpiai Stadion mögöttünk áll, mindig jól játszunk. Ebben bízok most is" - nyilatkozta Daniel Sjölund, a hazaiak csapatkapitány.

17:59 - A finneknek ugyanakkor matematikailag semmire sincs esélyük, arra sem, hogy a magyar csapatot megelőzzék a harmadik helyen, így csak abban bízhatunk, hogy a szomszédok közötti örök rivalizálás jegyében teszik oda magukat péntek este. Szövetségi kapitányuk, Mixu Paatelainen tudja, hogy mit várunk tőlük, ugyanakkor azzal is tisztában van, hogy a mérleg lehetséges nyelveként eléggé furcsa helyzetben van csapata.

"Pénteken 10 millió magyar szurkol értünk, kedden pedig 9 millió svéd" - utalt a szakember arra, hogy mi és a svédek is azt várják Finnország legjobbjaitól, hogy a másik ellen mutassák ki a foguk fehérjét.

17:57 - A statisztika egyértelműen a svédek sikerét vetíti előre, ugyanis a két nemzet eddigi 84 találkozójából 11 döntetlen mellett 64-szer diadalmaskodtak és csak 9 alkalommal szenvedtek vereséget. A finnek hazai pályán utoljára 1982. február 21-én győzték le a szomszédot.

17:56 - "Két sorsdöntő mérkőzés előtt állunk, mert saját kezünkben a sorsunk" - jelentette ki Erik Hamrén, a skandinávok szövetségi kapitánya arra utalva, hogy ha csapata a pénteki meccsen begyűjti a három pontot, majd jövő hét kedden Hollandiát is legyőzi hazai pályán, akkor biztosan kijut a lengyel-ukrán közös rendezésű Eb-re.

17:55 - Köszöntjük Kedves Olvasóinkat! Bő negyedóra múlva kezdetét veszi a mérkőzés, amin nem vesz részt a magyar válogatott, valószínűleg mégis minden magyar szurkoló figyelni fogja. Ha ugyanis a papírformának megfelelő vendéggyőzelem születik, elbúcsúzhatunk a továbbjutás reményétől. Sőt, akkor a svédeknek marad arra is esélyük, hogy toronymagasan a legjobb csoportmásodikak legyenek, azaz egyenes ágon jussanak ki az Európa-bajnokságra.