Atlétikai vb

Kettős kenyai siker férfi 1500 méteren

• Vásárhelyi Tamás

Az olimpiai bajnok kenyai Asbel Kiprop győzelmével ért véget a férfiak 1500 méteres síkfutó döntője, ahol meglepetésre egy amerikai futó bronzérmet szerzett.

Asbel Kriprop és Silas Kiplagat győztes befutója
A férfi 1500 méteres síkfutás döntőjében nem történt meglepetés, hiszen kettős kenyai siker született a Teguban zajló atlétikai világbajnokság utolsó előtti napján. A táv első két körében ugyan az új-zélandiak olimpiai ezüstérmese, Nicholas Willis diktálta a tempót, de az utolsó 400 méter előtt már a döntő két kenyai és egy etióp résztvevője vette át a vezetést.

Ők hárman igyekeztek is elszakadni a mezőnytől, ami végül az olimpiai bajnok Asbel Kiprop vezetésével sikerült is nekik. A célegyenesbe fordulva aztán Kiprop mindenkinél gyorsabb volt, így világbajnok lett (3:35,69), megelőzve honfitársát, a mindössze három éve atletizáló Silas Kiplagatot (3:35,92). Az etióp Mekonnen Gebremehdin a hajrára alaposan elfáradt (végül hetedik lett), így a remekül hajrázó amerikai Matthew Centrowitz (3:36,08) szerezte meg hatalmas meglepetésre a bronzérmet.

Az 1500 méteres síkfutás világbajnoki versenyeiben 1987 óta mindig afrikai születésű futók tudtak győzni és ez a sorozat most 2011-ben sem szakadt meg. Kiprop a harmadik olyan futó lett az 1500 méter történetében, akinek olimpiai és világbajnoki címe is van, ezzel Noureddine Morceli és Hicham el-Guerrouj mellé iratkozott fel a vonatkozó listára.