NB I statisztika

A Győr ellen nem éri meg vezetni

• Göbölyös János
Címkék:

Az OTP Bank Liga 2011-12-es idényéből öt teljes fordulón vannak túl a csapatok, ilyenkor azért már körvonalazódnak az erőviszonyok. Összeállításunkban nem az együttesek formáját vizsgáltuk, csak a számokra hagyatkoztunk, azokat ugyanis nehéz többféleképpen magyarázni.

Öt forduló alatt három edzőváltás, ezzel a teljesítménnyel Európában bárhol topon lennénk. Az Újpestet, a Vasast és a Ferencvárost már új szakember irányítja, érdekes, hogy az egyetlen (a hatodik kör előtt még) pont nélkül álló csapat, a Zalaegerszeg nem kapkodott, ott (még) bíznak a régi trénerben. Ha összehasonlítjuk a négy klubot, a közelmúlt házon belüli eseményeit, érthető, hogy miért éppen a zalaiak tartanak ki, a másik három helyen ugyanis egyéb zavaró tényezők is generálták a gyenge teljesítményt.

Az első öt forduló látogatottsága kellemes meglepetést hozott. Az MLSZ által megalkotott stratégiai tervben többek között az is szerepel, hogy a tavalyi 2800-ról 2014-ig 6000-re, 2018-ig pedig 10000-re kell növelni az átlag nézőszámot. Nos, az emelkedés látványos, jelenleg 3900-nál tartunk. A legtöbben az 5. fordulóban váltottak jegyet a mérkőzésekre (38500), a legkevesebben (26000) pedig a 2. és a 4. körben látták a helyszínen a találkozókat.

Rati Alekszidze szereli Iszlai Bencét a Győri ETO-Haladás NB I-es mérkőzésen az ETO Parkban 2011 augusztusában

Az otthon játszó csapatok a 3. fordulóban jeleskedtek (6 győzelem, egy döntetlen, egy vereség volt a mérlegük), de egy héttel ezelőtt is kitettek magukért (5, 3, 0). A 4. forduló a vendégekről szólt, mindössze kettő szenvedett vereséget, egy döntetlen született és öten megszerezték mindhárom pontot.

Az eddig lejátszott 40 mérkőzésen 102 gól esett (ebből kettő öngól, 11 büntető, utóbbiból négyet a Honvéd értékesített), ami 2,55-ös meccsenkénti átlagot jelent. Ha fordulókra bontjuk ezt a statisztikát, akkor azt látjuk, hogy a rajt hozta a legtöbb találatot (26), majd hétről-hétre csökkent a mezőny eredményessége (24, 18, 12), az ötödik körben azonban javult a mutató (22). A legtöbbször (11) 1-0-s végeredmény született, és mindössze két olyan találkozó volt, amelyiken egyik csapat sem tudott a hálóba találni (Vasas-Haladás, Siófok-Videoton). Gólzáporos meccsekből sem volt hiány, öt, vagy annál több találatot ötször láthattak a szurkolók, a csúcsot a bajnokság első mérkőzése, a Debrecen-Vasas (5-2) tartja. A legeredményesebb csapat a Honvéd, amelyik 14 gólt termelt, ez 2,8-as átlagot jelent. A kispestiek a 2., 3., és 4. fordulóban szórták meg ellenfeleiket, a Haladásnak, a Vasasnak, Zalaegerszegnek is négyet lőttek. A másik véglet az Újpest és a ZTE 2-2 rúgott góllal - utóbbinak pétek óta már 3 van. A legkevesebbszer (3) a Debrecen, a Győr és a Pápa kapusának kellett a hálóból kiszednie a labdát, míg a Vasast 14-szer mattolták.

A góllövőlistát légiósok vezetik, az élen meccsenkénti 1-es átlaggal a kaposvári Perics áll, négyet szerzett a kispesti Danilo (valamennyit büntetőből) és a pápai Marics.

Feltűnően kevés olyan találkozó volt, ahol egyik vagy másik együttes vesztett állásból tudott nyerni. A Kecskemét Diósgyőrben fordított (az első félidőben egyenlített, aztán az utolsó percben a győztes gólt is megszerezte), a másik két meccsen pedig a Győr tett ki magáért, a szünetbeli hátránya után a második negyvenöt percben nyert a Honvéd illetve a Vasas ellen.

Eddig minden fordulóban volt kiállítás (3, 4, 3, 1, 4), a sárga lapok száma pedig a rajt utáni visszaesés után folyamatosan növekszik. Az alábbi táblázatból, mint ahogy a fenti számokból sem lehet mélyreható következtetéseket levonni, az viszont kitűnik, hogy a gyengén szereplő csapatok a lapot érő szabálytalanságokban általában ,,erősek” (kivéve a Ferencvárost), a Győr pedig eddig nem csak hibátlanul, de a legsportszerűbben is futballozott.