Úszás

Jövő szerdán rajtol a rövidpályás úszó-világbajnokság

  • MTI
megosztom

Jövő szerdán rajtol el és vasárnap zárul az úszók idei utolsó nagy versenye, a rövidpályás világbajnokság Dubajban, ahol kilenc magyar próbál szerencsét. Küldöttségünkra zsúfolt napirend vár a kilenc magyar úszóra a jövő szerdától vasárnapig tartó dubaji rövidpályás világbajnokságon, ahol mindegyikük legalább két számban indul, de akadnak olyanok is, akik négyben, sőt ötben vetik alá próbának felkészültségüket.

Eindhovenben hat arany született

Az esztendőzáró csúcseseményen ott lesz a három "húzónév", a normál - tehát 50 méteres - medencében világbajnok Hosszú Katinka, Cseh László és Gyurta Dániel éppúgy, mint a november végi, eindhoveni rövidpályás Európa-bajnokság magyar aranyérmesei, vagyis a holland városban duplázó Jakabos Zsuzsanna és Verrasztó Evelyn, azután utóbbinak a bátyja, Verrasztó Dávid, valamint Mutina Ágnes, indul továbbá a 25 méteres uszodában korábban Eb-harmadik Dara Eszter és az ifjúsági Európa-bajnok Gyurta Gergely, Dániel öccse is. Konkurenciában nem lesz hiány, hiszen a vb honlapja szerint 112 ország nevezett mintegy 700 versenyzőjével, vagyis alighanem csak rendkívül jó teljesítménnyel lehet majd eljutni a dobogóra. Erre a magyar válogatottból többen is képesek lehetnek, bár Kiss László szövetségi kapitány ezúttal a szokottnál óvatosabban fogalmazott az MTI érdeklődésére.

"Szeretnénk jól szerepelni, tisztes helytállást várok. Érmekről nem beszélnék, viszont arra számítok, hogy mindenki megjavítja eddigi legjobb idejét" - mondta.

Ami a magyarok örökmérlegét illeti, könnyű a "zárszámadás", mivel a korábbi kilenc rövidpályás vb-n csak hébe-hóba állt rajthoz a piros-fehér-zöld színek képviselője. Viszont a részvétele emlékezetes maradt mind Szabados Bélának, mind pedig Deutsch Tamásnak: előbbi világbajnok lett 200 m gyorson 2000-ben, Athénban, utóbbi pedig bronzérmet érdemelt ki 200 m háton az 1995-ös, Rio de Janeiró-i viadalon.

A december 15. és 19. között esedékes 10. vb-re az arab emírség új uszodát épített, amely októberre lett kész, s a végeredményre büszkék lehetnek a házigazdák, hiszen a Hamdan bin Mohammed bin Rashid Sports Complex a FINA, a nemzetközi szövetség minősítése szerint "a világ egyik legjobb uszodája". A dicsőség mellett pénzjutalom is vár a legjobbakra: a FINA mind a 40 versenyszám győztesét 5 ezer amerikai dollárral díjazza, a második helyezettek fejenként 3, a harmadikként zárók pedig 2 ezer dollárt kapnak az összesen 400 ezer dollárral dotált világbajnokságon. A szövetség a rekorderek produktumát külön honorálja: minden világcsúcs 15 ezer dollárt hoz gazdájának.

A magyar csapat:
nők: Dara Eszter, Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna, Mutina Ágnes, Verrasztó Evelyn
férfiak: Cseh László, Gyurta Dániel, Gyurta Gergely, Verrasztó Dávid

A vb műsora a magyarokkal (budapesti órajárás szerint az előfutamok reggel 7, a döntők - a nyitónapi 16:30 kivételével - 16 órakor kezdődnek):


December 15., szerda:
előfutamok:
200 m férfi gyors, 50 m női mell, 100 m férfi hát, 200 m női pillangó (Hosszú Katinka), 100 m férfi mell (Gyurta Dániel), 100 m női hát, 100 m férfi pillangó (Cseh László, Verrasztó Dávid), 400 m női vegyes (Jakabos Zsuzsanna), 4x100 m férfi gyorsváltó, 4x200 m női gyorsváltó (Magyarország - Dara Eszter, Hosszú Katinka, Mutina Ágnes, Verrasztó Evelyn)
döntők (elődöntők):
200 m férfi gyors, 50 m női mell (elődöntő), 100 m férfi hát (elődöntő), 200 m női pillangó, 100 m férfi mell (elődöntő), 100 m női hát (elődöntő), 100 m férfi pillangó (elődöntő), 400 m női vegyes, 4x100 m férfi gyorsváltó, 4x200 m női gyorsváltó

December 16., csütörtök:
előfutamok:
100 m női gyors, 400 m férfi vegyes (Cseh László, Verrasztó Dávid), 50 m női pillangó (Dara Eszter), 50 m férfi gyors, 100 m női vegyes (Verrasztó Evelyn), 4x200 m férfi gyorsváltó, 800 m női gyors (lassú futamok)
döntők (elődöntők):
100 m női gyors (elődöntő), 400 m férfi vegyes, 50 m női mell, 100 m férfi hát, 50 m női pillangó (elődöntő), 50 m férfi gyors (elődöntő), 100 m női hát, 100 m férfi mell, 100 m női vegyes (elődöntő), 100 m férfi pillangó, 800 m női gyors (gyors futam), 4x200 m férfi gyorsváltó

December 17., péntek:
előfutamok:
50 m férfi hát, 200 m női hát (Jakabos Zsuzsanna), 50 m férfi pillangó, 100 m női mell, 400 m férfi gyors (Gyurta Gergely), 200 m férfi vegyes (Cseh László, Verrasztó Dávid), 400 m női gyors (Mutina Ágnes), 200 m férfi mell (Gyurta Dániel), 4x100 m női vegyesváltó
döntők (elődöntők):
50 m férfi hát (elődöntő), 100 m női gyors, 50 m férfi pillangó (elődöntő), 200 m női hát, 200 m férfi mell, 50 m női pillangó, 400 m férfi gyors, 100 m női mell (elődöntő), 400 m női gyors, 50 m férfi gyors, 100 m női vegyes, 200 m férfi vegyes, 4x100 m női vegyesváltó

December 18., szombat:
előfutamok:
50 m női hát, 100 m férfi gyors, 100 m női pillangó (Dara Eszter, Jakabos Zsuzsanna), 100 m férfi vegyes, 50 m női gyors, 200 m női vegyes (Hosszú Katinka, Verrasztó Evelyn), 50 m férfi mell, 4x100 m női gyorsváltó (Magyarország - Dara Eszter, Hosszú Katinka, Mutina Ágnes, Verrasztó Evelyn)
döntők (elődöntők):
100 m női mell, 50 m férfi hát, 50 m női hát (elődöntő), 100 m férfi gyors (elődöntő), 50 m női gyors (elődöntő), 50 m férfi pillangó, 100 m női pillangó (elődöntő), 100 m férfi vegyes (elődöntő), 200 m női vegyes, 50 m férfi mell, 4x100 m női gyorsváltó

December 19., vasárnap:
előfutamok:
200 m férfi hát, 200 m női mell, 200 m férfi pillangó (Cseh László, Verrasztó Dávid), 200 m női gyors (Mutina Ágnes, Verrasztó Evelyn), 4x100 m férfi vegyesváltó, 1500 m férfi gyors (lassú futamok, Gyurta Gergely)
döntők (elődöntők):
100 m férfi gyors, 50 m női hát, 200 m férfi hát, 200 m női mell, 100 m férfi vegyes, 100 m női pillangó, 50 m férfi mell, 50 m női gyors, 200 m férfi pillangó, 1500 m férfi gyors (gyors futam), 200 m női gyors, 4x100 m férfi vegyesváltó

megosztom